در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

وزیر خارجه عراق با اشاره به نقش این کشور برای حل برخی از مسائل و چالش ها بین ایران و آمریکا گفت: ما خواستار مذاکرات مستقیم بین تهران و واشنگتن هستیم.

به گزارش ایسنا، فواد حسین وزیر خارجه عراق عصر روز پنج شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود در تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با نقش عراق برای برقراری ارتباط بین ایران و آمریکا و برخی از مسائلی که بین دو کشور وجود دارد، تصریح کرد: روابط ایران و آمریکا برای عراق یک مسئله خارجی محسوب نمی شود بلکه یک موضوع داخلی است چرا که این روابط و تنش ها بین تهران و واشنگتن مستقیما بر وضعیت عراق تأثیر می گذارد و این دلایل مختلفی دارد. هر تنشی بین تهران و واشنگتن از نظر سیاسی و امنیتی تأثیرگذار است و در همین چارچوب هر گشایشی در روابط دو کشور نیز بر وضعیت عراق از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی تأثیر مثبت دارد.

این دیپلمات عالی رتبه عراقی تصریح کرد: ما براساس منافع عراق با برادرانمان در تهران در مورد روابط تهران و واشنگتن صحبت می کنیم و براساس منافع عراق نیز با دوستانمان در واشنگتن در مورد روابط ایران و آمریکا صحبت می کنیم. ما در این زمینه فقط پیام رسان نیستیم و دیدگاه ها را نیز مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. گاهی دیدگاه ها را در تهران به صراحت با برادرانمان در تهران مورد بحث و بررسی قرار می دهیم و به صراحت برخی دیدگاه ها را نقد می کنیم، همان طور که در واشنگتن نیز با صراحت دیدگاه هایمان را بیان می کنیم و برخی از سیاست های دولت آمریکا در مورد ایران را مورد انتقاد قرار می دهیم.

وی افزود: منفعت و مسائل عراق نیازمند این است که اگر بتوانیم کمک کنیم که دو طرف (ایران و آمریکا) دور میز گفت وگو بنشینند و ما خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین تهران و واشنگتن هستیم. این مسئله را به آمریکایی ها گفته ایم و امروز و پیش از این نیز با برادرانمان در ایران این مسئله را مطرح کرده ایم. در دیداری که با آقای امیرعبداللهیان در نیویورک داشتم به ایشان گفتم که بهتر است گفت وگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام شود.

فواد حسین با اشاره به برگزاری مذاکرات وین اظهار کرد: گفت وگوهای دور هفتم در وین تمام شده ولی به نظر ما مشکل در سازوکار مذاکرات است. مذاکرات ایران با طرف آمریکایی در جریان این مذاکرات غیرمستقیم و از طریق نماینده اروپا انجام می شود. ما فکر می کنیم که وقت آن رسیده که گفت وگوهای مستقیمی بین تهران و واشنگتن انجام شود تا دو کشور به تفاهمات مشترکی برسند نه فقط در موضوع هسته ای بلکه در مورد تحریم های تحمیل شده به ایران.

وی با بیان اینکه در تلاش برای ایجاد ارتباط بین دو کشور هستیم و تلاش می کنیم که چنین اتفاقی بیفتد، افزود: ما نیازمند ارتباط مستقیم بین دو کشور هستیم و همان طور که گفتم تلاش می کنیم این اتفاق بیفتد. عراق در این زمینه نقش مهمی را می تواند ایفا کند چون ایرانی ها به عراق اعتماد دارند همان طور که آمریکایی ها به عراق اعتماد دارند و آنچه که وجود ندارد سازوکاری برای ارتباط بین تهران و واشنگتن است.

وزیر خارجه عراق همچنین در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوال یک خبرنگار ایرانی در مورد اقدام عراق جهت جبران خسارات وارد شده به امکان دیپلماتیک ایران در برخی از شهرهای عراق و وظایف دولت عراق در این ارتباط طبق کنوانسیون های بین المللی گفت: در خصوص اتفاقی که در مورد کنسولگری های ایران در نجف و کربلا صورت گرفت در زمانی که تظاهرات در این دو شهر برگزار می شد ما به دنبال این هستیم که میزان خسارت را برآورد کنیم. با طرف ایرانی در ارتباط هستیم تا این برآورد و میزان خسارات مشخص شود و سپس براساس نتایجی که حاصل می شود خسارات مربوطه را به طرف ایرانی خواهیم پرداخت. این موضوع براساس برآورد مشترکی که از سوی دو کشور انجام می شود، صورت خواهد گرفت.

فؤاد حسین همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نقش عراق در انتقال حسن ایرلو سفیر ایران در یمن به کشور برای تکمیل مراحل درمانش به خاطر ابتلا به کرونای حاد گفت: درباره انتقال سفیر ایران در یمن به تهران که متأسفانه فوت کردند این را بگویم که دولت عراق در این زمینه تلاش های فراوانی کرد. از طرف آقای الکاظمی نخست وزیر عراق این تلاش صورت گرفت که با طرف سعودی برای انجام این کار ارتباط و رایزنی برقرار شود و از همین جا می خواهم از عربستان سعودی به خاطر همکاری با عراق جهت انتقال سفیر ایران از یمن به تهران تشکر کنم.

وی ادامه داد: در همین جا می خواهم اشاره کنم که آمریکایی ها با عربستان در این خصوص همکاری داشتند. می خواهم از دیگر کسانی که این تلاش جدی را انجام دادند که از طریق عربستان سعودی زمینه انتقال سفیر ایران به تهران که بیمار بودند را فراهم کردند، تشکر و قدردانی کنم.

وزیر امور خارجه عراق همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اقدامات عراق در مورد پیگیری پرونده ترور سردار شهید ابومهدی المهندس و دیگر همراهانشان گفت: کمیته های مختلفی در این خصوص برای تحقیق در این زمینه تشکیل شد. برخی از کمیته های مربوطه برخی پرونده ها را در این زمینه به پایان رساندند و برخی از این پرونده ها نیز همچنان باز است.

وی ادامه داد: این یک موضوع قضایی و حقوقی است و دستگاه قضایی ایران و عراق با یکدیگر در این زمینه همکاری دارند و این همکاری ها تا رسیدن به یک نتیجه مشخص ادامه خواهد داشت.

فؤاد حسین گفت: کمیته مشترک قضایی نیز بین دو کشور وجود دارد و آن ها نیز در تلاش هستند که بتوانند به نتیجه مطلوب برسند و همچنین جزئیات این حادثه و این مسئله را مشخص کنند. این مسئله ای مهم برای دو دولت و ملت ایران و عراق است و همان طور که اشاره کردم این مسئله مرتبط با دستگاه قضایی است. تحقیقات ابتدایی در این زمینه انجام و به پایان رسیده و ما اکنون به دنبال مسائل قانونی آن هستیم.

وزیر خارجه عراق همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق و اینکه برخی می گویند این نیروهای نظامی به نیروهای مستشاری تغییر مأموریت خواهند داد، اظهار کرد: در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق ما در طی گفت وگوهای استراتژیکی که با آمریکا داشتیم در دور چهارم گفت وگوها در واشنگتن به این توافق رسیدیم. این توافق بین آمریکا و عراق صورت گرفته و اصل خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق تا پایان سال جاری میلادی اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که ما داریم و با همکاری گروه های کارشناسی دو کشور ایران و عراق نیروهای نظامی آمریکایی از عراق خارج شده اند و طی گفت وگوهای استراتژیکی که با آمریکا داشتیم در مورد نیروهای مستشاری آمریکا در عراق نیز صحبت کردیم واین موضوع هم در راستای توافقات بین دو کشور است که مستشاران آمریکایی در عراق حضورداشته باشند بنابراین براساس این توافق نیروهای نظامی آمریکا در عراق حضور نخواهد داشت و صرفا مستشاران و مربیان آمریکایی در عراق حضور خواهند داشت.

فؤاد حسین همچنین در ارتباط با برخی از مسائل و مشکلات آبی که بین ایران و عراق وجود دارد و اینکه آیا در جریان مذاکرات اخیر بین دو کشور توافقی صورت گرفته یا نه، گفت: مشکل آب یکی از مشکلات بزرگ در منطقه ما است و متأسفانه سال به سال این مشکل بزرگ و بزرگتر می شود. خشکسالی متأسفانه گریبان گیر کشورهای منطقه شده و ما کمبود باران را در دو کشور ایران و عراق داریم. از دیگر سو تغییرات آب و هوایی و اقلیمی نیز در جهان یک مشکل اساسی است که دو کشور ایران و عراق نیز از آن متأثر هستند.

وی با بیان اینکه یکی از نگرانی های ما این است که در آینده نه چندان دور ایران و عراق به سمت خشکسالی بروند، گفت: لازم است که با ایران و ترکیه به یک توافق برسیم و با یکدیگر همکاری کنیم. می دانیم که در ایران نیز مشکل آب وجود دارد ولی خیلی از رودخانه ها از ایران سرچشمه می گیرند و وارد عراق می شوند. خیلی از این رودخانه ها مسیرشان عوض شده و این باعث مشکلاتی در عراق به خصوص منطقه اقلیم کردستان شده است.

فؤاد حسین همچنین به وضعیت دجله و فرات و همچنین سدی که ترکیه بر روی دجله بسته است اشاره کرد و گفت: برخی از کشورها فکر می کنند این آب متعلق به آن ها و حق آن هاست اما این آب هایی که در مرز هستند جزو حقابه های بین المللی محسوب می شوند و صرفا حق آبه یک کشور به حساب نمی آید. ما با ایران و ترکیه در این زمینه گفت وگوهایی داریم و نمی خواهیم که این مسائل به مشکلات بین المللی تبدیل شود. می خواهیم این مسئله با گفت وگو حل شود.

وی ادامه داد: امیدواریم یکی از مسائل مهمی که در دولت جدید عراق به صورت جدی دنبال آن باشیم مسئله آب مشترک بین ایران، ترکیه و سوریه باشد. لازم است چهار کشور ایران، سوریه، ترکیه و عراق نشستی برگزار کرده و توافقی در این زمینه صورت بگیرد.

وزیر خارجه عراق همچنین در ابتدای این نشست مطبوعاتی با اشاره به رایزنی های اخیرش با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور گفت: روز گذشته نیز دیدارهای مختلفی با مسئولان ایرانی در زمینه های مختلف داشتیم. در دیدار امروز با آقای امیرعبداللهیان نیز بر گسترش روابط دو کشور در حوزه های مختلف از جمله تجاری و اقتصادی تأکید کردیم. در ارتباط با پروژه های مرتبط با روابط دوجانبه رایزنی های خوبی صورت گرفت.

وی همچنین افزود: این سفر و دیدار فرصت خوبی بود که در مورد مسائل منطقه به خصوص اوضاع امنیتی در عراق و همچنین اوضاع امنیتی در منطقه با مقامات تهران رایزنی و گفت وگو کنیم.

وزیر خارجه عراق همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد روابط ایران با جمهوری آذربایجان، سفر اخیر وزیر خارجه ایران به اسلام آباد و گفت وگوهای صورت گرفته در ارتباط با موضوع افغانستان رایزنی کردیم، گفت: همچنین در دیدار امروز با مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره روابط عراق با آمریکا نیز صحبت کردیم. گفت وگوهای استراتژیکی بین دولت عراق و طرف آمریکایی وجود دارد. توافقی بین عراق و آمریکا در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق وجود دارد.

وزیر خارجه عراق تصریح کرد: همچنین در جریان رایزنی های امروز در مورد گفت وگوهای وین نیز صحبت کردیم و امیدواریم در آینده نزدیک این گفت وگوها ادامه پیدا کند. ما همچنین در مورد روابط ایران و آمریکا در آینده نیز رایزنی کردیم.

فواد حسین با بیان اینکه مسئله نوع روابط ایران با کشورهای همسایه عراق برای ما مهم است و در دیدار امروز نیز در مورد آن گفت وگو و رایزنی کردیم، تصریح کرد: عراق نقش مهمی در انجام گفت وگوها بین تهران و ریاض داشت. ما از این گفت وگوها حمایت کردیم و امیدواریم که دور پنجم مذاکرات بین تهران و ریاض نیز برگزار شود. همچنین گفت وگوهایی که بین ما و کشورهای همسایه وجود دارد.

وی افزود: ما اینجا هستیم که بر روابط تاریخی دو کشور و همچنین روابط فرهنگی، دینی و جغرافیایی ایران و عراق تأکید کنیم.

به گزارش ایسنا، بعد از پایان این نشست مطبوعاتی دور بعدی گفت وگوهای وزرای خارجه ایران و عراق در محل وزارت خارجه برگزار شد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان