در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

رئیس جمهور، ایرانیان خارج از کشور را ظرفیت و فرصت بزرگ توصیف کرد و با تاکید بر لزوم بازنگری و تحول در سازوکار پیگیری و رسیدگی به امور آنان، گفت: مجموعه تصمیم گیری و برنامه ریزی برای ایرانیان خارج کشور باید این حس را در آنان ایجاد کند که مسئولان جمهوری اسلامی ایران به دنبال حل مسائل و رفع دغدغه ها و نگرانی های آنان هستند.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی عصر چهارشنبه (۸ دی) در جلسه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، بر تلاش همه جانبه برای رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج، تاکید کرد و گفت: نخستین گام تحول در ساختار و سازوکار تصمیم گیری شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و دبیرخانه این شورا است.

وی ایرانیان خارج از کشور را ظرفیت و فرصت بزرگ، توصیف کرد و افزود: دستیابی به نتیجه مطلوب در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها برای ایرانیان خارج کشور، نیازمند تحول در فرآیند است تا براساس آن، ایرانیان به این ادراک برسند که مسئولان جمهوری اسلامی ایران قصد دارند به حقوق آنان توجه کنند.

رئیسی در ادامه تاکید کرد: لازم است در فرآیند تصمیم گیری تا اجرا، تحول ایجاد شود و اگر این فرایند با عمل و اقدام همراه نباشد، اتفاق قابل توجهی ایجاد نخواهد شد.

رئیس جمهور دغدغه مندی درخصوص مشکلات و نگرانی های ایرانیان خارج کشور را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: باید این احساس در بین دست اندرکاران و مسئولان مربوطه باشد که موفقیت ایرانیان خارج از کشور، موفقیت ایران است و هر آسیبی که آنها ببینند، به نوعی آسیب به کشور است و نیز این تلقی شکل بگیرد که آنها آبروی نظام و کشور هستند.

وی آمار دقیق از شمار و وضع ایرانیان خارج از کشور را برای تصمیم گیری در این زمینه ضروری دانست و گفت: یکی از نکات مهمی که باید شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و دبیرخانه آن با جدیت پیگیری کند، کسب آمار دقیق از شمار و وضع ایرانیان خارج از کشور است.

رئیس جمهور افزود: براساس قانون مدنی ایران که تابعیت را ریشه در خون و خاک می داند، نسل های دوم و سوم ایرانیان خارج از کشور نیز ایرانی تلقی می شوند، هر چند تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشند.

رئیسی با تأکید بر تلاش برای تقویت هویت اسلامی- ایرانی در بین ایرانیان خارج از کشور، گفت: احساس تعلق خاطر به وطن و دین در وجود همه ایرانیان موج می زند و از جمله وظایف دستگاه های مسئول این است که این هویت را در بین ایرانیان خارج از کشور تقویت کنند.

رئیس جمهور بر ضرورت تسهیل تردد ایرانیان خارج از کشور به داخل تأکید کرد و گفت: هیچ کس ممنوع الورود نیست و همه ایرانیان می توانند به داخل کشور تردد کنند و برنامه ریزی و تصمیم گیری در این زمینه به نحوی باشد که ایرانیان بدون مانع و به راحتی بتوانند به وطن خود تردد کنند.

رئیسی گفت: شرایط انتقال پول به داخل کشور و افتتاح حساب از سوی ایرانیان خارج از کشور از دیگر اموری است که پیگیری و رفع مشکلات آن ضروری است و خبر تصمیم گیری دراین باره باید بلافاصله به اطلاع ایرانیان خارج از کشور برسد.

وی تصریح کرد: تدوین قانون جامع برای ایرانیان خارج از کشور که بتوانند از همه بایدها و نبایدها اطلاع یابند، کاملاً ضروری است و لازم است این قانون هر چه زودتر در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

رئیسی در ادامه بر ضرورت پیگیری و فعال کردن مدارس خارج از کشور تأکید کرد و گفت: وزیر آموزش و پرورش مشکلات این حوزه را با دقت پیگیری کند تا فرزندان ایرانیان خارج از کشور بتوانند در این مدارس تحصیل کنند.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش و جوسازی بدخواهان ملت ایران در ایجاد ترس و ناامیدی در بین ایرانیان خارج از کشور برای مراجعه نکردن آنان به ایران، تصریح کرد: صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی، با فعالیت رسانه ای و تبلیغی این ادراک را ایجاد کنند که همه ایرانیان می توانند به راحتی به داخل کشور مسافرت کنند.

رئیسی همچنین بر اهمیت تسهیل در سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور تأکید کرد و گفت: این نوع سرمایه گذاری ها نیازمند حمایت، تضمین سود و امنیت است و سرمایه گذاران باید در عمل مشاهده کنند که از فعالیت آنها حمایت می شود.

رئیس جمهور از سفرا و رایزنان فرهنگی نیز خواست فعال باشند و منتظر نباشند ایرانیان به آنان مراجعه کنند، بلکه خود در اجتماعات ایرانیان حضور یابند و خواسته ها و مشکلات آنها را پیگیری کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با گرامیداشت روز بصیرت و میثاق با ولایت، اظهار کرد: بصیرت، هدیه الهی است که می تواند مسیر درست را به انسان بنمایاند و یکی از الگوهای این عرصه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی است.

رئیسی در پایان تأکید کرد: امروز بیش از همیشه نیازمند بصیرت هستیم و ضرورت دارد همه، به ویژه دست اندرکاران، همواره با بصیرت و دشمن شناسی حرکت کنند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان