در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]
 سند تحول شورای  عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد

سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی که در حکم مقام معظم رهبری برای دوره جدید شورا نیز مورد تاکید قرار گرفته بود، در جلسه امروز سه شنبه شورا به ریاست آیت الله رئیسی به تصویب اعضا رسید.

به گزارش ایسنا، سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی مشتمل بر سه فصل تحول در شورا، تحول در دبیرخانه شورا و زمینه ها و لوازم اجرایی شدن این سند است و در روزهای آینده برای تایید نهایی خدمت مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره ریاست آیت الله رئیسی موضوع تحول در این شورا را با محوریت ایجاد ضمانت های اجرایی برای مصوبات آن در دستور کار قرار داده بودند. مقام معظم رهبری نیز در حکم خود برای دوره جدید فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تشکیل کارگروه تحول و تهیه و تصویب سندی ناظر به ظرفیت های این نهاد با بهره گیری از بیانات، احکام و پیوست های احکام امام راحل و رهبر معظم انقلاب برای ادوار مختلف فعالیت شورا تاکید شده بود.
بر این اساس ۷ جلسه از مجموع ۱۱ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره دولت سیزدهم، به تحول و بازآرایی شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص یافته که به نوعی باعث نهادینه سازی این شورا هم به لحاظ جایگاه، هم به لحاظ ماموریت ها و هم از لحاظ روابط با قوای سه گانه و سایر نهادها و نیز ایجاد ضمانت های اجرایی موثر برای مصوبات آن شود.
در این راستا تلاش شده برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت قرارگاهی برای رصد و پایش مسائل فرهنگی و اطمینان از اجرایی شدن مصوبات توسط دستگاه های اجرایی با رویکرد مردم نهاد تعریف شود تا بتواند به عنوان یک قرارگاه، اجرای سیاست ها و برنامه های مصوب را پیگیری کند. از این رو در این سند پیش بینی های لازم برای اجرایی شدن مصوبات، ضمانت حقوقی یافتن مصوبات و تشکیل کمیسیونی برای تطبیق و همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوای سه گانه در جهت اجرای مصوبات آن تدبیر شده است.
مطابق این سند از این پس بودجه بخش های علمی و فرهنگی در لوایح بودجه سالیانه و برنامه های ۵ ساله کشور الزاما بر مبنای سیاست های کلان مصوب شورا تدوین و تعیین می شود.
همچنین در این سند ساختار دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بازنگری قرار گرفته و پیش بینی هایی برای رصد داده های فرهنگی و علمی کشور در آن شده است.
بر اساس این مصوبه چهار ستاد نظارت و راهبری در حوزه علم، فناوری و نوآوری، حوزه تعلیم و تربیت و حوزه امور اجتماعی و حوزه مربوط به مهندسی فرهنگی تشکیل خواهد شد که این ستادها در واقع ظرفیت پیگیری اجرایی شدن مصوبات را فراهم می کند. این اقدام بدون افزایش منابع انسانی و با بهره گیری از ظرفیت های دستگاه های اجرایی صورت خواهد گرفت.
اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه امروز همچنین محمدحسین ساعی از اعضای شورا و معاونین فرهنگ و هنر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان نمایندگان این شورا در شورای هنر انتخاب و معرفی کردند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان