در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود محمودزاده در برنامه تیتر امشب با موضوع نهضت ملی مسکن از شیوه تأمین منابع مالی تا همکاری نکردن بانک ها به ارائه راهکارهای اجرایی طرح نهضت ملی مسکن پرداخت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه در اجرای طرح نهضت ملی مسکن عملاً تنها بانک مسکن پرداخت تسهیلات دهی به طرح تولید مسکن را در برنامه قرار داد، گفت: تا پایان سال ۱۳۹۹ عملاً تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش مسکن و ساختمان در مجموع زیر ۵ درصد بود که اگر تنها به بخش مسکن توجه داشته باشیم این رقم به کمتر از ۳ درصد می رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اقدامی که در سال جاری توسط مجلس انجام شد و در قانون جهش تولید مسکن نیز به تصویب رسید که بانک ها مکلف به پرداخت ۲۰ درصد از تسهیلات خود به بخش مسکن و ساختمان شدند بسیار مناسب است و با این اقدام سهم مسکن به میزان معقولی در شبکه بانکی دست یافته است.

محمودزاده با تاکید بر اینکه امکانپذیر نیست که مسکن برای اقشار کم درآمد بدون تسهیلات بانکی محقق بشود، توضیح داد: امروز بیش از ۵۳ درصد از تسهیلات کشور در حوزه خدمات پرداخت می شود. ویژگی که در بخش مسکن وجود دارد این است که ۷۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی به غیر از قیمت زمین و خدمات، مربوط به مصالح ساختمانی است. بدین معنا از ۳۶۰ هزار میلیاردتومانی که بانک ها مکلف شدند سالانه به بخش مسکن و ساختمان تخصیص بدهند ۷۰ درصد این عدد به صنعت پرداخت می شود. زیرا سبب رونق صنعت، ایجاد اشتغال می شود تا بتوانند مصالح تولید انبوه مسکن را بتوانند تأمین کنند.

وی در خصوص آثار رکودی و تورمی تولید انبوه مسکن با پرداخت تسهیلات یارانه ای مسکن، بیان کرد: قرار نیست که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن خلق پولی انجام بشود که به تبع آن آثار تورمی نیز ایجاد شود. بلکه آثار رونقی دارد زیرا صنعت را پویا کرده و مصرف مصالح ساختمانی را افزایش بدهد. از نظر اشتغال نیز پایین ترین میزانی که برای اشتغال در حوزه مسکن در نظر گرفته می شود حدود ۱/۴ اشتغال مستقیم می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که مجموعه سیاستگذاری ها برای عدم آثار تورمی ارائه تسهیلات بانکی به بخش مسکن چیست؟ گفت: هم اکنون حدود ۵۳ درصد تسهیلات بانکی به بخش خدمات پرداخت می شود که این بخش به طور کل بخش مؤثری در اقتصاد به شمار نمی رود. این شرایط باید پیش بیاید تا سهمی که از بخش مسکن به بخش های دیگر رفته است به بخش مسکن بازگردد. این بدان مفهوم نیست که پرداخت تسهیلات در بخش مسکن از سهم دیگر بخش ها کم می کند بلکه ارائه تسهیلات در بخش مسکن به سهم منطقی خود برمی گردد. همچنین قرار نیست تا پولی از بانک مرکزی برداشته شود و یارانه ای نیز وجود ندارد.

محمودزاده ادامه داد: اگر ۱۴۰ متر متوسط یک واحد مسکونی را به صورت ناخالص در نظر بگیریم، ۱.۴ درصد اشتغال مستقیم برای هر واحد مسکونی در نظر گرفته می شود و همچنین یک اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند. بدین معنا هر یک میلیون واحد مسکونی معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال ایجاد و یا حفظ می کند.

وی در خصوص ۲۰ برابر شدن تسهیلات مسکن و اثر آن بر تورم اعلام کرد: سهم مسکن تا سال ۱۳۹۱ سهم معقول و منطقی در کشور داشته است و در چند سال گذشته این روند غیرمنطقی را در قیمت ها پیش گرفته است.

ایجاد بازار رهن ثانویه؛ به زودی

وی افزود: موضوع رهن ثانویه در قانون جهش تولید مسکن دیده شده است و بازار رهن ثانویه به زودی ایجاد می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اثربخشی تسهیلات مسکن نیز گفت: در شرایط فعلی سهم تسهیلات برای خرید واحد مسکونی در تهران حداکثر ۲۰ درصد از یک واحد مسکونی را می تواند شامل بشود. همچنین پرداخت پلکانی اقساط مسکن در دستورالعمل دیده شده است و با توافقی که با بانک مرکزی انجام شد هم سامانه آن راه اندازی شد و هم شیوه نامه ها و دستورالعمل ها توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.

جریمه مالیاتی برای بانک هایی که همکاری لازم را برای پرداخت تسهیلات ندارند

محمودزاده در خصوص ارزیابی خود از همراهی بانک ها برای پرداخت تسهیلات اجرای طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد: قانون جهش تولید مسکن به گونه ای طراحی شده است که اگر تسهیلات پرداخت نشود معادل ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به عنوان جریمه مالیاتی باید پرداخت شود ابزاری برای همکاری است. در عین حال انگیزه همکاری در جلسات متعددی که با بانک ها داشتیم وجود دارد.

وی تصریح کرد: تاکنون عدد قابل ملاحظه ای تسهیلات بانکی پرداخت شده است.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان