[ad_1]

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، خروج از برجام را یکی از بدترین تصمیم های سیاست خارجی آمریکا دانست.

بلینکن که با رادیو «ان.پی.آر» گفت وگو می کرد در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه آمریکا چگونه قصد دارد حرکت ایران برای دستیابی ایران به «سلاح هسته ای» را متوقف کند گفت: «ما آنها را متوقف کرده بودیم. توافق هسته ای که چند سال پیش در دولت اوباما حاصل شد برنامه هسته ای ایران را مهار می کرد.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد. علی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

انتقاد بلینکن از تصمیم برجامی ترامپ

وزیر خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه با ان پی آر گفت: « یکی از بدترین اقدامات در سیاست خارجی اخیر آمریکا خروج از آن توافق بود که در نتیجه آن ما الان در موقعیت چالش انگیزی قرار داریم که به جای حاصل شدن توافقی جدید و اصطلاحاً بهتر، ایران برنامه هسته ای خودش را به صورتی خطرناک پیش برده است.»

بلینکن با اشاره به مذاکرات جاری در وین گفت: «ما هنوز باور داریم اگر بتوانیم در هفته های آینده- نه در ماه های آینده- به برجام برگردیم، این بهترین اقدام برای امنیت ما و همچنین امنیت شریکان و متحدانمان در منطقه خواهد بود. اما وقت بسیار بسیار کوتاه است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: «ایران دارد به نقطه ای نزدیک می شود که بتواند در مدت زمانی بسیار بسیار کوتاه مواد شکافت پذیر لازم برای ساخت یک بمب هسته ای را تولید کند. همزمان، آنها دارند پیشروی هایی [از لحاظ برنامه هسته ای] انجام می دهند که عقب گرد از آنها دشواری های فزاینده ای خواهد داشت، چون آنها دارند چیزهای جدید یاد می گیرند و کارهای جدید انجام می دهند.»

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده هایشان عمل نکرده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن ۵ گام برای کاهش تعهدات، سرانجام ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

اقدامات ایران ذیل بندهایی از برجام انجام شده اند که به هر یک از طرف ها اجازه می دهد در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به مفاد توافق، تعهدات خودشان را کاهش دهند.

بلینکن و باز هم «ضرب الاجل های ساختگی»

بلینکن در ادامه اضافه کرد: «بنابراین، چند هفته باقی مانده تا ببینیم آیا می توانیم به پایبندی دوجانبه [برجام] برگردیم یا خیر. این بهترین نتیجه برای امنیت آمریکا خواهد بود اما اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم گزینه ها و گام های دیگر را با هماهنگی کشورهای ذی ربط بررسی می کنیم.»

دیپلمات های غربی از هشتم آذرماه که نخستین دور مذاکرات رفع تحریم ها در دولت سید ابراهیم رئیسی آغاز شده سعی کرده اند با ارائه چارچوب های زمانی تیم ایران را برای موافقت با خواسته های خود تحت فشار قرار دهند.

با این حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین تصریح کرده اند برای تهران نتیجه مهم تر از زمان است. تهران در تلاش است برجام را که از نخستین روزهای اجرایی شدن در اثر برخی سیاست های آمریکا و کشورهای غربی به توافقی تهی از منافع اقتصادی برای طرف ایرانی تبدیل شد به سمت توافقی دوجانبه و متوازن پیش ببرد.

پیش از این پایگاه پولیتیکو هم به نقل از برخی «مقام های نزدیک به مذاکرات» مدعی شده که پنجره مذاکرات تا پایان ماه ژانویه یا اوایل ماه فوریه بسته خواهد شد. البته پولیتیکو به نقل از منابعی دیگر این را هم نوشته که هیچ تاریخ ثابتی در خصوص زمان توافق در نظر گرفته نشده است.

این جدیدترین تاریخی است که منابع غربی درباره مهلت رسیدن به توافق مطرح کرده اند. رسانه های غربی در دورهای قبل تر گفت وگوها مدعی شده بودند ایران تا پایان دسامبر برای تصمیم گیری بر سر توافق فرصت دارد.

ایران گفته است هیچ ضرب الاجل ساختگی را نمی پذیرد. «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پیش تصریح کرد: ««هیچ ضرب الاجل ساختگی را نمی پذیریم و امیدواریم خودشان هم به آن ضرب الاجل های ساختگی باور نکنند. بیایند برای یک تفاهم خوب برسیم.»

موضع یک سویه غربی ها

مقام های آمریکایی در ماه های گذشته تصریح کرده اند که چنانچه پیشرفت های هسته ای ایران ادامه پیدا کند برجام، در بردارنده همان منافع «منع اشاعه ای» که در سال ۲۰۱۵ این توافق برای طرف غربی ایجاد می کرد نخواهد بود.

برخی از تحلیلگران این موضع طرف های غربی درباره کاسته شدن از منافع «منع اشاعه ای» را دیدگاهی یکجانبه می دانند. به گفته این تحلیلگران، جمهوری اسلامی ایران هم از زمان اجرایی شدن برجام به هیچ یک از منافع اقتصادی وعده داده شده در این توافق دست پیدا نکرده و این آمریکا است که با توجه به خروج از برجام باید با بازگشت به توافق، زمینه های ایجاد توازن دوجانبه در توافق را فراهم کند.

جو بایدن قبل از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا مدعی شده بود کشورش را به برجام بازخواهد گرداند، اما تا کنون از انجام اقدامات لازم برای عمل به تعهدات واشنگتن خودداری کرده است.

اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم های ترامپ یکی از موانع موجود در دورهای گذشته مذاکرات رفع تحریم ها در وین بوده است.

دیگر محور اختلاف درخواست ایران برای اخذ ضمانت از طرف غربی برای ماندن در برجام است، آن هم در شرایطی که نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا بار دیگر تهدید کرده اند چنانچه به قدرت برسند برجام را پاره خواهند کرد.

ایران خواستار آن شده که آمریکا با ارائه تضمین حقوقی اطمینان خاطر بدهد اتفاق دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تکرار نخواهد شد.

به عنوان مثال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با مسئول سیاست خارجی اروپا گفته که آمریکا باید ضمانت هایی جدی و کافی در خصوص قابل اعتماد بودنش بدهد.

انتهای پیام/


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان