[ad_1]

رئیس دولت سیزدهم در حالی که تنها ساعاتی از پایان سفرش به روسیه گذشته بود، ظهر جمعه در سفری ناگهانی به استان کرمان رفت تا از نزدیک از مناطق سیل زده این استان بازدید کند.

به گزارش ایسنا، برف و باران هفته گذشته در کشور چند استان از جمله کرمان را با مشکلاتی از جمله سیل روبرو کرد. رئیس قوه مجریه پس از سفر دو روزه خود به مسکو، در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تهران، در تماس تلفنی با استاندار کرمان آخرین وضعیت سیل در مناطق جنوبی این استان را جویا شد.

رئیسی در این تماس تلفنی ضمن پیگیری میزان خسارات سیل، جزئیات رسیدگی به آسیب دیدگان و اسکان موقت آنها را از استاندار کرمان پیگیری و دستورات لازم جهت تسریع در خدمات رسانی به سیل زدگان را به استاندار ابلاغ کرد.

عصر روز پنجشنبه هم غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور به نمایندگی از رئیس دولت سیزدهم در تماس تلفنی از مسکو با وزیر کشور و استاندار کرمان، وضعیت سیل و سیل زدگان را جویا شده بود.

رئیسی هم با وجود اینکه بامداد جمعه اول بهمن پس از سفری دو روزه از مسکو به تهران بازگشته بود، ظهر جمعه با هدف بررسی وضعیت مناطق سیل زده راهی استان کرمان شد و به رودبار جنوب رفت.

رئیس قوه مجریه همچنین پیش از ظهر جمعه راهی جیرفت شد تا از نزدیک وضعیت آسیب دیدگان از سیل را بررسی کرده و بر روند خدمت رسانی نظارت کند. رئیسی در فرودگاه جیرفت و در جمع مردم گفت: دوست داشتم بیشتر در جمع شما باشم و به درد دل های مردم بیشتر گوش و از نکات و نظرات مردم بیشتر استفاده می کردم. 

وی هدف از سفر ناگهانی خود به استان کرمان را بررسی وضعیت مناطق سیل زده دانست و در ادامه خطاب به مردم گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، اجتماعات مردم صحیح نیست. 

رئیسی در سفر به جنوب کرمان، بلافاصله پس از حضور در مناطق سیل زده جنوب استان کرمان در جلسه ای اضطراری با حضور علی زینی وند استاندار، سردار حسین معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان و سردار عبدالرضا ناظری فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان، آخرین وضعیت مناطق سیل زده استان کرمان را بررسی کرد و در جریان آخرین وضعیت امدادرسانی به مردم سیل زده قرار گرفت.

در این جلسه علی زینی وند استاندار کرمان با اشاره به اینکه سیل اخیر در جنوب استان کرمان بسیار گسترده و فراگیر بود، اظهار کرد: از لحظات اول مسئولان در کنار مردم سیل زده حضور داشته و امدادرسانی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در سیل اخیر راه ۳۳۹ روستای استان مسدود شده و مجبور به تخلیه کامل ۱۹ روستا شدیم، گفت: بیش از ۵ هزار خانه گرفتار آبگرفتگی و گل و لای شدید شده و حدود ۲۵ هزار کرمانی گرفتار سیلاب شدند.

رئیس دولت سیزدهم پس از این جلسه با بالگرد نسبت به بازدید هوایی از منطقه خسارت دیده اقدام کرد. کانون عمده سیل در جنوب استان کرمان در شهرستان های رودبار جنوب، قلعه گنج و منوجان است؛ همچنین شهرستان ریگان در شرق استان هم درگیر سیلاب بوده است.

رئیسی در جریان این سفر از روستای نهضت آباد بازدید کرد و در بدو ورود با شعار "صلی علی محمد، یاور رهبر آمد" از سوی مردم روبه رو شد.

رئیس قوه مجریه در جمع مردم سیل زده نهضت آباد، تأکید کرد: احداث سیل بندها در اسرع وقت باید انجام شود که این مهم جزء برنامه های دولت است و با همت مردم و مسئولان انجام خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: سیل بندهایی در برخی نقاط ایجاد و لایروبی که به موقع انجام شده، از خسارات زیاد جلوگیری کرده است، اما در برخی نقاط سیل بندها درست احداث نشدند و مشکلاتی برای کشاورزان و دامداران ایجاد شد.

رئیسی همچنین عنوان کرد: به دنبال جبران خسارت نسبت به خانواده هایی که برای وسایل منزلشان مشکل ایجاد شده، هستیم. در برخی منازل به دلیل سستی دیوارها مشکلاتی ایجاد شده و اگر بازسازی نشود امکان سکونت در آن ها وجود ندارد که شناسایی و بازسازی و نوسازی آن ها به سرعت انجام می شود.

رئیس قوه مجریه شامگاه جمعه پس از پایان سفر ناگهانی خود به استان کرمان و بازدید از مناطق سیل زده جنوب این استان با بدرقه استاندار کرمان و مسئولین، شهرستان جیرفت را به مقصد تهران ترک کرد.

رئیسی هنگام ترک مناطق سیل زده جنوب کرمان در فرودگاه جیرفت با بیان اینکه این سفر استانی نیست، بلکه سفر دفعی است و سفر استانی به کرمان انجام خواهد شد، گفت: اقداماتی برای رفع آب گرفتگی برای مردمی که منازلشان را آب گرفته انجام شده اما این آغاز کار است و ظرف ۱۰ روز آینده همه لوازم خانگی که در سیل دچار خسارت شده اند تهیه شود و همچنین آمار احشام در سیل تلف شده مشخص شده است و خسارات وارد شده دامداران طی ده روز آینده نیز جبران می شود.

وی با اشاره به اینکه امروز مردم احساس شان این بود که مسئولین در کنارشان هستند، بیان کرد: سیل اولی که اتفاق افتاد علاوه بر استاندار و فرمانداران و نیروهای مسلح، معاون اول رئیس جمهور نیز به مناطق سیل زده سفر کرده و پیگیر وضعیت مردم بودند و مصوبات خوبی در آن سفر داشتند. 

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت هم شامگاه جمعه با اشاره به سفر رئیس دولت سیزدهم به مناطق سیل زده کرمان، در حساب کاربری خود در توییتر با استفاده از هشتگ "دولت در میدان" نوشت: «‏از کرملین تا کرمان؛ هنوز رسانه های داخلی و خارجی مشغول ارائه تحلیل اخبار سفر مسکو هستند که رئیس جمهور به مناطق سیل زده کرمان رفت. وقتی خدمت، تعهدی صادقانه باشد، در پیگیری شبانه روزی منافع ملت، خستگی معنایی ندارد.»

در روزهای پایانی هفته گذشته هم احمد وحیدی وزیر کشور، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش و تعدادی دیگر از مسئولان دولت سیزدهم با حضور در مناطق سیل زده کرمان از نزدیک در جریان مشکلات مردم قرار گرفتند.

احمد وحیدی وزیر کشور روز چهارشنبه ۲۹ دی در سفر به کرمان با بیان اینکه باران های سیل آسا باعث ایجاد گرفتاری برای ساکنین منطقه رودبار جنوب و زهکلوت در جنوب استان کرمان شده است گفت: در اثر این بلای طبیعی ۳۰۰ روستا و ۲۰ هزار نفر از ساکنین دچار آب گرفتگی شده اند که با هماهنگی دستگاه های ذی ربط تلاش های جدی برای کمک به هم وطنان سیل زده صورت گرفته است.

وحیدی شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان که با حضور رئیس مدیریت بحران کشور، رئیس جمعیت هلال احمر کشور، رئیس سازمان امداد و نجات کشور در رودبار جنوب برگزار شد، خطاب به رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: از همین لحظه سریع به روستاها بسته های زیستی برسانید و حتما توزیع مناسب صورت گیرد و تا فردا به ۱۰۹ روستای بخش جازموریان که در محاصره سیل قرار گرفتند، بسته های معیشتی داده شود. حداقل ۵۰ هزار بسته اقلام غذایی باید در منطقه برای توزیع بین اهالی وجود داشته باشد.

وزیر کشور شامگاه پنج شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان درباره نحوه کمک به کشاورزان گفت: کشاورزانی که بر اثر سیلاب گرفتار شده اند وام های آن ها به مدت دو سال امهال شود و همچنین لیست اشخاصی که کشاورزان از آن ها وام گرفته اند را به صورت دقیق تهیه کنید تا تسهیلات قرض الحسنه به آن ها دهیم و چک های آن ها برگشت نخورد. 

وحیدی همچنین پس از جلسه ستاد مدیریت بحران در جنوب استان کرمان در جمع خبرنگاران بیان کرد: در جلسه امشب مشکلاتی که در طول سفر ارزیابی شد، برای حل بررسی شدند و برای هرکدام از دستگاه های استانی و ملی که وظیفه ای را پذیرفته بودند روشن شد که باید چه کنند. همچنین در خصوص جبران خسارات پل ها، راه ها سیل بندها، مزارع کشاورزی و وسایلی که در خانه ها از بین رفته، تصمیماتی گرفته شد.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش هم در سفر روز جمعه خود به استان کرمان پس از بازدید از مناطق سیل زده قلعه گنج، با بیان این که برای بازسازی مدارس آسیب دیده به زودی تامین اعتبار می شود، گفت: مدرسه کانون تربیتی محله است، باید از تمام ظرفیت مدارس استفاده شود، چنانچه در محیط مدرسه امکان برگزاری کلاس های درس نیست، ضرورت دارد از فضاهای عمومی مسجد برای دایر کردن کلاس های حضوری استفاده شود و یا اگر مدرسه ای کمتر آسیب دیده از شیفت بعد از ظهر آن برای دانش آموزان مدرسه آسیب دیده دیگری استفاده شود تا دانش آموزان از درس خود عقب نمانند.

نوری از مدارس آسیب دیده از سیل در شهرستان رودبار جنوب هم بازدید کرد و در جریان این بازدید از آسیب ۶۴ مدرسه شهرستان رودبارجنوب در اثر بارندگی های شدید اخیر خبر داد و افزود: با تامین اعتبار از محل سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور پیگیر تعمیر و تجهیز مدارس و بازسازی مدارسی که قدمت بیشتری داشتند و آسیب شدید دیده اند، هستیم.

وی همچنین در بازدید از مجتمع شبانه روزی عشایری دخترانه حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) شهرستان کهنوج گفت: ۱۰ مدرسه عشایری و ۲۵ مدرسه دیگر در شهرستان کهنوج در جریان بارندگی های شدید اخیر آسیب دیده اند.

وزیر آموزش و پرورش در نشست اعضای شورای آموزش و پرورش مناطق جنوبی استان کرمان که در شهرستان منوجان برگزار شد هم شرکت کرد و در این جلسه گفت: گفت: پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد در استان کرمان تا سال آینده تکمیل می شوند و سوم بهمن ۱۴۰۰ طرح رتبه بندی معلمان در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان