در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، اسکندر مومنی در سفر به استان فارس و در دیدار با تولیت آستان احمدی و محمدی، گفت: ساماندهی معتادان متجاهر یکی از اولویت های کوتاه مدت ستاد است که مقام معظم رهبری در جلسات آسیب های اجتماعی، بر حل آن تأکید ویژه ای داشتند.

وی تاکید کرد: شایسته نیست معتادان بی خانمان و بی سرپناه در سطح شهر رها باشند؛ از طرفی معتادان، شهروند و هم وطن ما هستند و روا نیست که در خیابان ها و پارک ها بخوابند، آن ها به مرحله ای رسیده اند که خانواده ها ترکشان کرده اند، در اینجا دولت و حاکمیت می بایست آنان را ساماندهی کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: ستاد مبارزه با موادمخدر در چهار حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و توانمندسازی، فعالیت هایی را انجام می دهد و هر چهار حوزه را همسو با یکدیگر پیش می برد.

او افزود: سال ۹۷، ظرفیت نگهداری و درمان در تهران، ۳۶۰۰ نفر بود اما به همت بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان ها طی سه سال اخیر، مراکزی ایجاد شد و ظرفیت نگهداری به ۱۶ هزار نفر افزایش یافت، همچنین در جلسه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، مقرر شد که ظرفیت تهران به ۲۵ هزار نفر برسد که در این صورت نیازمندی تهران تکمیل می شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به احداث ۱۰ اردوگاه معتادان متجاهر در استان های کشور اشاره کرد و گفت: قرار بود این اردوگاه ها در ۱۰ استان کشور ایجاد شود که تاکنون در خراسان، اصفهان، قم، همدان و لرستان راه اندازی این اردوگاه ها به نتیجه رسیده است.

مومنی تاکید کرد: مردم در فعالیت های اجتماعی همچون مدرسه سازی، مساجد، بیمارستان ها فعال هستند، اما در حوزه اعتیاد هنوز بدین مرحله نرسیده ایم که به طور گسترده شاهد کمک و ورود خیرین باشیم. کارهای مردمی زمان بر است و باید این رویکرد نهادینه و همه کمک کنند. این در حالی است که در حوزه توانمندسازی و صیانت، مردم و خیرین نقش برجسته ای دارند، در مشهد نیز اخیراً یک مرکز که تمام هزینه های آن توسط یک خیر تامین شده کلنگ زنی شد.

او با بیان اینکه در فارس حدود سه هزار معتاد وجود دارد، یادآور شد: ۳۳ درصد افرادی که معتاد شده اند علت گرایش به مواد مخدر را نداشتن قدرت نه گفتن در مقابل پیشنهاد همسالان برای مصرف مواد مخدر عنوان کردند و ۳۰ درصد نیز گفتند ما فکر نمی کردیم با چند بار مصرف معتاد شویم.

مومنی در پایان افزود: اگر قدرت نه گفتن و صیانت درونی افراد افزایش یابد و نسبت به عواقب مصرف مواد مخدر آگاهی ایجاد شود، شاهد کاهش گرایش به سمت مواد مخدر خواهیم بو.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین کلانتری، تولیت آستان احمدی و محمدی در این دیدار گفت: شما و همکارانتان مسئولیت بزرگی در پیش گرفتید و امید است معضل بزرگ اعتیاد در کشور ریشه کن شود.

او افزود: صدا و سیما، دانشگاه ها و حرم های اهل بیت می توانند در حوزه پیشگیری از اعتیاد نقش آفرینی کنند و نسبت به آگاهسازی افراد جامعه اقدام کنند؛ چرا که جوان و نوجوان ما از سر جهل وارد اعتیاد می شود.

حجت الاسلام کلانتری بر اشتغال، مهارت آموزی، صیانت بعد از ترک اعتیاد در بهبودیافتگان تاکید کرد و گفت: علل گرایش افراد به سمت اعتیاد باید بررسی، مطالعه و ملاک عمل قرار گیرد.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان