[ad_1]

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت هاست مطرح شده است، گفت: تا الان با آمریکا مذاکره نکرده ایم،  اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد..

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی سه شنبه شب (امشب) در گفت و گوی تلویزیونی خود با اشاره به سفر اخیرش به روسیه، اظهار کرد: در سیاست بین المللی در جمهوری اسلامی تلاش زیادی داشته ایم و داریم. در همه حوزه ها این سیاست به صورت متوازن عمل نشده است و در سیاست تجاری و اقتصادی هم همینطور است. و نوعی عقب ماندگی داریم. برخی می گویند نگاه به شرق و روسیه و چین مطرح شده است، ولی ما باید سیاست متوازن داشته باشیم ، ما دنبال سیاست متوازن و جبران عقب ماندگی ها هستیم.

وی با طرح این سوال که چرا به ۱۵ کشور همسایه توجه نمی کنیم؟ خاطرنشان کرد: بعد از  سفر اخیر به تاجیکستان حجم روایط ما ۳ برابر شده است.  در ترکمنستان هم روابط ما گسترش یافت. نسبت به روسیه هم همینطور است. 

وی  افزود: ۳ میلیارد روابط ما به روسیه می تواند به ۱۰ میلیارد دلار برسد و صادرات و واردات به این کشور داشته باشیم. در حوزه های نفتی و گازی، صنعت، کشاورزی  و هوافضا می توانیم با روسیه همکاری کنیم. ما مزیت هایی داریم که مورد نیاز روسیه است و روسیه مزیت هایی دارد که می تواند مورد استفاده ما باشد.

در زمینه خنثی کردن و رفع تحریم ها در حال اقدام هستیم و در زمینه خنثی کردن تحریم ها دنبال گسترش روابط با همسایگان از جمله روسیه هستیم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما فقط دنبال مذاکرات هسته ای نیستیم، و همه چیز ما مذاکرات نیست، تصریح کرد: در زمینه خنثی کردن و رفع تحریم ها در حال اقدام هستیم و در زمینه خنثی کردن تحریم ها دنبال گسترش روابط با همسایگان از جمله روسیه هستیم و بنای ما با تعامل با همه کشورهای جهان است. با کشورهایی که دنبال تقابل باشند، اما مقابله می کنیم.

رئیسی همچنین گفت: سفر من به روسیه پر ازلبخند بود، ولی اگر سفر فقط لبخند باشد که نفعی برای مردم ندارد. مساله ما نفع مردم است و در جلسه با رئیس جمهور روسیه با محوریت منافع مردم ایران صحبت کردیم. بعد از دیدار من و رئیس جمهور روسیه، وی به وزرا گفته بود سریعا تصمیمات اجرایی شود. من هم چنین دستوری به وزرای خود دادم تا آثار ان برای مردم روشن شود.

وی تاکید کرد: هر دو کشور اشتراک نظر دارند که باید سلطه دلار پایان یابد و با پول دو کشور تبادل شود.برای تکمیل فاز دو توسعه نیروگاه بوشهر، صادارت محصولات کشاورزی و واردات کالاهای استرتژیک ، حذف تعرفه ها و تکمیل کریدور  مسیر شمال به جنوب کشور تصمیماتی گرفته شد که در جهت منافع مردم بود. درباره مسایل منطقه ای و بین الملل هم گفت وگو کردیم.


رئیس جمهور درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت هاست مطرح شده است، ولی تا الان با آمریکا مذاکره نکرده ایم،  اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد.

 وی در ادامه این گفت وگوی خبری با اشاره به سهم بانک ها در تولید و خدمت به مردم و وسودآوری از سوی بانک ها ، تصریح کرد: تاکنون به نقش اول  و دوم بانک ها کمتر توجه شده است و بیشتر بانک ها دنبال تامین منافع خود بودند. نقدینگی بانک ها باید به سوی تولید برود، اما اگر در جامعه توزیع شود، مشکل ایجاد می کند و مثل سیل بنیان کن است، مگر اینکه نقدینگی مدیریت شود. نظر ما این است که باید تسهیلات به سهولت به دست مردم برسد.

گفته ام با هر شرکتی با تصمیمات دولت همراهی نکند، برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: درباره تسهیل پرداخت وام جلسه داشتیم و تاکید کردم این تصمیمات باید اجرایی شود. گفته ام با هر شرکتی با تصمیمات دولت همراهی نکند، برخورد شود. این نمی شود بانک یا شرکتی با میل خود و بدون توجه به تصمیمات دولت عمل کند. خواهش من این است بانک ها به تصمیمات عمل کنند و من این اراده را در بانک ها دیده ام.

رئیسی درباره تکلیف وام ازدواج در سال آینده گفت: حتما وام ازدواج برقرار است. 

وی همچنین درباره ساخت مسکن افزود: ساخت مسکن وعده دولت و تکلیف قانونی است. در چهار سال باید چهار میلیون مسکن بسازیم و بنای عمل به وعده دارم و دولت ما صادق الوعده است.

وی درباره برنامه دولت برای کنترل اجاره بهای مسکن نیز اظهار کرد: کارگروهی مامور شده اند تا در این زمینه تصمیماتی داشته باشند. اجاره بها نگرانی خانواده هاست و دولت باید مساعدت داشته باشد. کارگروه باید برنامه خود را ارائه کند تا دولت آن را اجرایی کند، البته این تصمیم موقت راه حل مسکن است. مشکل زمین نداریم و آماده سازی زمین ها مدتی زمان برده است. اساس کار این است که باید مسکن سازی کنیم تا قیمت و اجاره بهای مسکن کنترل شود. گفته ام میزان پیشرفت در ساخت مسکن به اطلاع مردم برسد.

در دولت تصمیمی گرفته نمی شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود

رئیس جمهور درباره مقاومت برخی دستگاه های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تامین بودجه مورد نیاز دولت نیز گفت: ما براحتی اموال را از دستگاه ها می گیریم. البته آنها به سهولت اموال را واگذار نمی کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود. الان کار شروع شده است. الان فرار مالیاتی دنبال شده و مودیان مالیاتی شناسایی شده اند.قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می کنند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد تورم زیادی بوده ایم، گفت: بنای ما کنترل تورم است. کنترل تورم در گرو این است که نقدینگی را مدیریت کنیم، رشد اقتصادی داشته باشیم و کسری بودجه نداشته باشیم. اینکه رشد ۸ درصدی را هدف گرفته ایم برای مدیریت نقدینگی است و اینکه از بانک مرکزی استقراض نداشته باشیم. در این ماه ها هم همینگونه اقدام کرده ایم.من بنا ندارم بگویم چه چیزی تحویل گرفته ایم اما بودجه با رویکرد رشد اقتصادی تهیه شده است. الان نشانه های رشد اقتصادی در حال نمایان شدن است. دولت به این مسائل حساس شده است. 
رئیسی با اشاره به وضعیت قیمت ها در بازار  خاطرنشان کرد: کنترل قیمت ها مساله مهم است که ستاد تنظیم بازار چنین مسئولیتی دارد. دولت در کنترل قیمت فولاد و سیمان موفق شده است، قیمت برخی کالاها هم کاهش یافته است. بسیاری از کالاها دلاریزه نشده است، ولی گران شده اند که دولت موظف به کنترل قیمت این کالاهاست. دولت استانداران را در این زمنیه موظف کرده است تا بر قیمت ها نظارت داشته باشند.

برای دولت سیزدهم ارز ترجیحی باقی نمانده بود و دولت قبلی همه آن را مصرف کرده بود

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه تبعات حذف ارز ترجیحی را مدیریت می کنید، تصریح کرد: برای دولت سیزدهم ارز ترجیحی باقی نمانده بود و دولت قبلی همه آن را مصرف کرده بود. من هم غافل گیری را نمی پسندم و چنین چیزی در قاموس من نیست و شوک به بازار را هم نمی پسندم. ارز ۴۲۰۰ تومانی در مقطعی برای حل مشکلی ایجاد شد، اما مشکلات جدی ایجاد کرده است که باید دو سه سال قبل مشکل حل می شد ولی نشد زیرا زمینه های فساد و رانت در این ارز وجود دارد.

رییس جمهور اضافه کرد: در این زمینه باید اجماع نسبی میان دولت و مجلس وجود داشته باشد. نخبگان و مردم باید اقناع شوند. باید تبعات ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مردم به خصوص اقشاز ضعیف جبران شود. باید ارز به مردم داده شود نه واردکننده. باید مبلغی به مردم در ازای افزایش قیمت ها داده شود که بهتر است به شکل کارت خرید باشد. درباره حذف یارانه نان و دارو برنامه نداریم. خط قرمز ما معیشت مردم است اما اصلاحات اقتصادی از ضرورت های کشور است و باید سال های قبل انجام می شد.
راهکارهای برون رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آنها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می کنیم

وی درباره وضعیت بورس و ضرر مردم در این بازار گفت: ما میراث دار دولت قبلی در این زمینه شدیم. عده زیادی با تبلیغات وارد بورس شده بودند که سهامداران خرد بودند. من تاکید کردم بورس نباید قلک تامین نیاز دولت شود. راهکارهای برون رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آنها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می کنیم. تیم اقتصادی دولت به نتایجی رسیده اند که فردا صبح وزیر اقتصاد راهکارهای برون رفت از مشکلات بورس را به مردم اعلام می کنند.

وی با بیان اینکه به دلیل تورم حقوق و مزایا کفاف زندگی مردم را  نمی دهد، گفت: دولت قبل  لایحه ای برای متناسب سازی حقوق داد، اما منابع آن مشخص نیست. چرا این لایحه در ماه های آخر دولت قبل داده شد؟!

وی افزود: مردم به حق می گویند که حقوق آنها کفاف نمی دهد. یک راه این است که هر اداره دنبال حل مشکلات کارکنان خود باشد ما هم باید در دولت به فکر همه مردم باشیم که راه آن عدالت در پرداخت است. ما تیمی را مامور کردیم تا نظام هماهنگ پرداخت تهیه شود، ولی نه مثل نظام هماهنگ قبلی که ناهماهگی آن بیشتر بود. این نظام باید شفاف باشد. اگر این نظام عادلانه را نداشته باشیم، باید به نظام چانه زی متوسل شویم. اقشار مختلف درست می گویند که حقوق آنها کم است اما من به همه اقشار و کارکنان دولت می گویم که به مشکل نظام ناعادلانه پرداخت واقف هستیم و بنابراین لایحه ای در این زمینه در حال تهیه است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آلودگی هوا از نگرانی های مردم است و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ام که توجه به ناوگان حمل و نقل شهری را در اولویت قرار دهد، تصریح کرد: گفته ام آسیب شناسی در این زمینه دنبال شود. هوای پاک از حقوق مردم است که حتما باید دنبال شود. به استانداران و دستگاه های موظف تاکید کردم که این مشکل را دنبال کنند. تاکید دارم که نوسازی ناوگان حمل و نقل هم دنبال شود.
وی درباره رویکرد دولت نسبت به انتقادات بیان کرد: دولت از انتقاد استقبال می کند اما برخی اظهارنظرها با واقعیت هم خوانی ندارد من نمی خواهم واژه بی انصافی را بگویم. نقاط قوت دولت نقطه ضعف جلوه داده می شود. دولت بنا بر شایسته سالاری گذاشته است. قرار ما انتقال اتوبوسی نیست.

وی ادامه داد: برخی اعضای دولت در کابینه با یکدیگر آشنا شدند و از قبل عضو حزب  و گروه مشترک نبودند. من گفتم 5 نفر را نام ببرید که درباره آنها انتصاب فامیلی انجام شده است اما پاسخ دادند که رسانه ها بیان کرده اند.  نگاه کنید به دولت های گذشته و این دولت را با دولت های قبل مقایسه کنید. از نقاط قوت دولت حساسیت درباره انتصابات است که براساس روابط فامیلی نباشد. البته اگر تذکری داده شود باید دنبال شود.
رئیسی درباره انتقاد از سفرهای استانی خود، گفت: آقایان لذت ارتباط با مردم را تجربه کنند. من لذت می برم از کرملین به کرمان می روم. مردم این را بدانند که ما هم به مسائل کلان می پردازیم و شش روز در سطح ملی کار می کنیم و یک روز به استان ها سر می زنیم تا مشکلات مردم را دنبال کنیم. دولت ما مردمی است و باید با مردم ارتباط داشته باشند و این روحیه در دولت وجود دارد اما عده ای درباره این نقطه قوت دولت، می گویند چرا به استان ها رفتید؟ چون چند بار اطلاع رسانی به هنگامی انجام نشده است، میگویند تیم اقتصادی هماهنگ نیست اما این تیم هماهنگ است. شاید اختلاف نظر وجود داشته باشد اما وقتی تصمیمی گرفته شود همه آن را اجرا می کنند. این انتقاد  را قبول دارم که چرا انتصابات کند انجام می شود. گفته ام هرشخصی شاسیته است به کار گرفته شود و هرکسی که بانی وضع موجود است به کار گرفته نشود. از اعضای دولت قبلی در دولت ما هم وجود دارد چون افراد شایسته ای هستند. ما از انتقاد استقبال می کنیم اما در نظر بگیرید دولت در چه شرایطی کار را به عهده گرفت.
 من نمی خواهم درباره شرایطی که دولت کار را بر عهده گرفت، بگویم چون مردم را نگران می کند.

ادامه دارد...


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان