در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

زیرساخت های فرسوده شبکه آبرسانی رودبار

۱۴۰۰/۱۱/۰۷ ۱۵:۰۳ کد خبر: 148209
[ad_1]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: سفر روز جمعه رئیس جمهور و هیئت دولت به استان گیلان فرصتی فراهم کرده تا مردم مناطق مختلف این استان سرسبز اما محروم دغدغه ها و مشکلات خود را برای دولت بیان کنند تا شاید در این سفر گره ای از مشکلاتشان باز شود.

رودبار یکی از شهرستان های وسیع، پراکنده و در عین حال مستعد و دارای ظرفیت استان گیلان به شمار می رود. این شهرستان پهناور با داشتن منابع آبی، معدنی و صنایع قدرتمند توانسته بخش اعظمی از نیاز استان را در حوزه های مختلف تأمین کند اما آن چیزی که همانند غده چرکین بر پیکره نحیف این شهرستان به جا مانده زلزله دلخراش ۶۹ است که آثارش بعد از سه دهه همچنان بر جای جای این شهرستان به چشم می خورد.

رودبار شهرستانی است که با تأمین ۷۰ درصد آب شرب و کشاورزی گیلان، خود تشنه است و زیرساخت های آبرسانی شهرها و روستاهایش عمری ۳۰ ساله داشته و فرسوده هستند. چندی پیش قطعی مکرر آب در این شهرستان باعث شد تا امام جمعه این شهرستان جلوی اداره آبفا بسط بنشیند و از سوی دیگر این موضوع سبب تا رئیس آبفای شهرستان از سمتش برکنار شود.

زیرساخت های فرسوده شبکه آبرسانی رودبار

مشکلات آبفای شهرستان باید ۱۰ سال قبل رفع می شد

نماینده رودبار در مجلس که به شدت از روند آبرسانی در این شهرستان گله مند است حل مشکل آب شهرستان نیازمند عزم ملی دانست و اظهار کرد: چالش آب در رودبار جدی است.
مهرداد گودرزوند چگینی گفت: وارث مشکلات و عقب ماندگی های تلمبار شده در شهرستان رودبار هستیم و رفع این مشکلات نیازمند زمان است.

وی با بیان اینکه صدای رودبار در سطح ملی شنیده نشده است، اضافه کرد: در طول سال های گذشته کسی نبوده تا صدای رودبار در سطح ملی باشد و مشکلات و چالش های این شهرستان را در سطح ملی پیگیری کند.

نماینده رودبار در مجلس با انتقاد از تنش های آبی در نقاط مختلف شهرستان، اظهار کرد: مشکلات زیرساخت های حوزه آب شهرستان باید ۱۰ سال قبل رفع می شد اما در این سال ها قدم اساسی برای رفع آن برداشته نشد مشکلات زیرساخت های حوزه آب شهرستان باید ۱۰ سال قبل رفع می شد اما در این سال ها قدم اساسی برای رفع آن برداشته نشد.

گودرزوند گریزی هم به روند احداث سد دیورش زد و بیان کرد: این پروژه در طی هفت سال فقط ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما در طول سال گذشته این میزان به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

به گفته وی، تاکنون برای اجرای پروژه سد دیورش ۴۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که ۲۳ میلیارد آن تخصیص داده شده است.

زیرساخت های فرسوده شبکه آبرسانی رودبار

زیرساخت های آبفای رودبار قدمت ۳۱ ساله دارد

فرماندار رودبار هم بارها از قطعی های مکرر آب و چالش های موجود در این حوزه انتقاد کرده است. هوشنگ عباسقلی زاده گفت: مشکل کم آبی و بی آبی مختص شهرستان رودبار نیست بلکه کل دنیا با بی آبی مواجه است و لذا می طلبد در مدیریت مصرف بهینه تلاش کنیم.

وی همچنین با انتقاد از عدم اصلاح شبکه انتقال آب در ۳۱ سال گذشته، اضافه کرد: زیرساخت های آب و فاضلاب شهرستان و شبکه های انتقال آب بعد از زلزله تاکنون اصلاح نشده است زیرساخت های آب و فاضلاب شهرستان و شبکه های انتقال آب بعد از زلزله تاکنون اصلاح نشده است.

فرماندار رودبار با اشاره به عمق فاجعه زیرساختی آبفا در این شهرستان، بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی هیچ گونه برنامه ریزی برای رفع زیربنایی و اصول مشکلات آب در شهرستان صورت نگرفته و فقط توانستیم وضع موجود را بازسازی و ترمیم کردیم.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در شهرستان، اضافه کرد: برای جبران عقب ماندگی ها و رفع زیربنایی و اصولی مشکل آب شهرستان رودبار ۵ سال فرصت لازم است.

امید مردم رودبار به سد دیورش

وجود سه سد سفیدرود، سیاهرود و سد شهر بیجار صرفاً خدمات رسان هم استانی ها بوده و عایدی برای شهرستان رودبار ندارد و لذا مردمان این شهرستان باید چشم و امیدشان به سد در حال ساخت دیورش باشد، که این سد تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و نیازمند اعتبارات هنگفت ملی است تا به سرانجام برسد ناگفته نماند از کلنگ احداث سد دیورش حدود یک دهه می گذرد اما هنوز به سرانجام نرسیده و مردمان دیار سفیدرود خروشان، تشنه لبان و کوزه به دوش پی آب هستند.

راه علاج مشکل آبفای شهرستان تغییر مدیریتی نیست بلکه باید دنبال جذب اعتبارات ملی برای ترمیم اساسی زیرساخت های آبفای شهرستان باشند وگرنه با پینه بست کردن فرسودگی ها نمی توان نمره رضایتمندی را از مردم گرفت و شاید سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان گیلان بتواند بخشی از مشکلات آب شهرستان رودبار را حل کند.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان