[ad_1]

رئیس دولت سیزدهم گیلان را به عنوان مقصد پانزدهمین سفر استانی خود انتخاب کرد. بازدید از طرح ها و پروژه های صنعتی زیربنایی و عمرانی، دیدار و گفت وگو با اقشار مختلف مردم، نخبگان، ایثارگران و خانواده شهدا، شرکت در شورای اداری و حضور در نشست خبری از مهم ترین برنامه های سفر سید ابراهیم رئیسی به استان گیلان بود. رئیس قوه مجریه در این سفر حل مشکل پسماند و رفع بیکاری را از اولویت های دولت در استان گیلان دانست.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه مجریه در پانزدهمین سفر استانی خود، صبح جمعه ۸ بهمن وارد وارد فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شد و در بدو ورود از سوی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و جمعی از مسئولین محلی مورد استقبال قرار گرفت.

تعدادی از وزرا و اعضای کابینه سیزدهم از جمله سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، احمد وحیدی وزیر کشور، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی دولت، سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با حضور در استان هرمزگان در جریان مشکلات مرتبط با حوزه وزارت خود قرار گرفتند.

رئیسی در بدو ورود به استان گیلان در فرودگاه سردار جنگل، با بیان اینکه گیلان استان بسیار پر ظرفیتی است، گفت: ظرفیت اقتصاد دریا و ظرفیت اقتصاد گردشگری و... و ظرفیت های بسیاری که در استان وجود دارد می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات از جمله بیکاری را رفع کند.

رئیس دولت سیزدهم بلافاصله پس از ورود به مرکز استان گیلان راهی شرکت صنایع پوشش ایران شد و از بخش های مختلف این مجموعه صنعتی بازدید کرد و در این بازدید با توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولین محلی در جریان روند رفع مشکلات و راه اندازی این کارخانه قرار گرفت. وی همچنین در گفت وگویی با کارکنان و کارگران شرکت صنایع پوشش ایران، از نزدیک در جریان دغدغه ها و مشکلات آنان قرار گرفت.

پس از آن رئیسی در بازدید از مرکز کنترل ترافیک دریایی بندر کاسپین از نزدیک در جریان ظرفیت ها و مزیت های توسعه این بندر قرار گرفت. وی در این بازدید با گزارش رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و مسئولین بندر کاسپین در جریان روند احداث اسکله های جدید در این بندر و نیز آخرین وضعیت اتصال خط آهن چابهار به بندر کاسپین قرار گرفت.

رئیس قوه مجریه همچنین از پروژه احداث خط آهن قزوین-رشت-انزلی بازدید و با اشاره به اهمیت اتصال کریدور خط آهن شمال به جنوب اظهار کرد: تکمیل این خط آهن می تواند ضمن تسهیل حمل و نقل کالا، زمان و هزینه های انتقال کالا را کاهش دهد.

رئیسی به عنوان برنامه بعدی خود در این سفر با حضودر گلزار شهدای رشت و مزار میرزا کوچک ختن جنگلی، با گرامیداشت رشادت ها و مبارزات مجاهدانه سردار جنگل در مقابل استبداد داخلی و استعمار خارجی بیان کرد: باید رشادت ، مبارزات و مجاهدت های شخصیت هایی مانند میرزا کوچک خان جنگلی به نسل جوان و آینده به خوبی شناسانده شود.

رئیس دولت سیزدهم عصر جمعه در دیدار با نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم که در سالن شهدای ناجای رشت برگزار شد، با بیان اینکه از اولویت های ما در استان گیلان رفع موانع تولید و فعال کردن چرخ تولید و واحدهای نیمه تعطیل است، گفت: مدیرانی که بانیان وضع موجود هستند نباید ادامه وضعیت بدهند.

در این دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت: رسوبات تالاب و همچنین پسماند که حدود ۱۰۰ها متر ارتفاع دارد، شیرابه های ناشی از آن مردم استان و به ویژه رشت را واقعا آزار می دهد، تقاضا داریم کارگروه ویژه ای تشکیل شود تا این مسائل به جد پیگیر و رفع شوند.

رئیسی در ادامه برنامه های سفر به استان گیلان عصر جمعه از مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری در رشت بازدید و بر لزوم پاسخگویی دقیق و سریع به درخواست ها و مطالبات مردمی تاکید کرد. وی در این بازدید همچنین شخصاً چند درخواست مردمی را بررسی کرد و به تماس تلفنی یکی از شهروندان گیلانی در این زمینه پاسخ داد.

رئیس قوه مجریه طبق معمول سفرهای استانی خود در جلسه شورای اداری استان گیلان شرکت کرد و در این نشست با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند سلامت نظام اداری هستیم، اظهار کرد: سلامت نظام اداری یک ضرورت در مدیریت در نظم دینی است.

وی با بیان اینکه مردم از دولت و حاکمیت انتظار روابط ناسالم را ندارند، گفت: روابط ناسالم سیستم اداری را در نظر مردم بد جلوه می دهد و به اعتماد آنان آسیب می زند لذا نظام اداری باید از ناکارآمدی، روابط ناسالم، پارتی بازی، ناحق کردن حق، رشوه گرفتن، تقدم افراد ناصالح بر افراد صالح و... اجتناب کند و این امر بخشنامه ای نیست و باید کارآمدی با عمل و اجرا در نظر مردم جلوه کند.

رئیسی حل مشکل پسماند استان های شمالی از جمله گیلان را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: پسماند اولویت گیلان است، زیرا با سلامت مردم و سلامت محیط زیست سر و کار دارد لذا پسماند باید یک مسئول رسمی داشته باشد تا مردم را از نگرانی خارج کنیم و در تخصیص بودجه جزو اولویت های ماست.

در جلسه شورای اداری استان گیلان مهرداد گودرزوند چگینی رئیس مجمع نمایندگان گیلان، ابراهیم نجفی نماینده مردم آستانه اشرفیه، احمد دنیامالی، نماینده مردم بندرانزلی و سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی مشکلات و دغدغه های مردم گیلان را مطرح کردند. همچنین در این جلسه سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ارائه گزارشی از سفر هیات دولت به استان گیلان پرداختند.

رئیس دولت سیزدهم در پایان سفر استانی خود به گیلان با حضور در یک نشست خبری با حضور رسانه های محلی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر آزادسازی سواحل دریای خزر، گفت: دستگاه های اداری باید بیش از دیگران خود را موظف به رعایت قوانین بدانند برای ایجاد و احداث بنا باید مقید به قانون باشند، وقتی آنها مجری قانون باشند مردم هم رعایت می کنند؛ تاکید دارم که ساحل یک حریمی دارد و طبیعتا در جهت احداث بنا باید رعایت شود و جاهایی که رعایت نکردند باید رعایت کنند لذا اگر دستگاهی مانع استفاده و آزادسازی سواحل برای مردم شوند باید قانون را رعایت کنند و اجرای این موضوع در شورای اداری هم مطرح شد و صرفا برای گیلان نیست وشامل مازندران هم می شود و ساحل برای همه هست.

وی با اشاره به مشکل پسماند در این استان اظهار کرد: مسئله دیگر پسماندهاست که بسیار مردم این خطه را اذیت کرده و موجب امراض شده. شرایط اصلا مساعد نیست و مدیریت پسماند بسیار ضروری است که در کشور باید رصد و پیگیری شود و در اولویت اختصاص بودجه و پیگیری قرار دارد.

رئیسی همچنین عنوان کرد: مسئله فعال کردن بخش های دیگر در حوزه کشاورزی، دامداری، راه، حمل و نقل، ریل است. در سفر اخیر به روسیه مظرح شد که اگر یک مرکزیت برای منطقه پیدا کنیم، استان گیلان مرکز ارتباطی ما هم با اتحادیه اوراسیا و هم با منطقه است. زیرساخت هایی در اینجا شروع شده و در نیمه راه است و کار در نیمه راه مانده و باید تکمیل شود و اولویت اشتغال با نیروهای بومی هر منطقه است. در استان گیلان اقتصاد دریا، گردشگری، کشاورزی می تواند رونق اشتغال را در پی داشته باشد و جزو مستندات سفر، پیگیری و اجرایی می شود.

اقدامات وزرا در سفر به گیلان

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، احمد وحیدی وزیر کشور، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی دولت، سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور،انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  و سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، رئیس قوه مجریه را در این سفر همراهی و از طرح های عمرانی و بخش های مختلف گیلان بازدید و در جلسات شورای اداری شهرستان های این استان شرکت کردند.

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از یک کارخانه چایسازی در شهرستان لنگرود در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به چای گیلان دارد، گفت: جوان سازی باغات چای گیلان از مهم ترین مصوبات سفر هیئت دولت به گیلان است.

ساداتی نژاد که به عنوان نماینده دولت در این سفر در شهرستان های رودسر و املش حاضر شده بود، برنامه اصلی وزارت جهاد کشاورزی را افزایش تولید یک میلیون تنی برنج با همکاری قرارگاه سازندگی سپاه دانست و عنوان کرد: امیدواریم این مهم طی چهار سال آینده به نتیجه برسد.

وزیر جهاد کشاورزی در جلسه شورای اداری شهرستان رودسر هم با بیان اینکه استان های شمالی به خصوص گیلان گل سرسبد بخش کشاورزی کشور هستند، گفت: ۳۰ میلیارد تومان هم برای حفظ و حراست جنگل های استان گیلان اختصاص دادیم. همچنین ۵۰ میلیارد تومان برای بهبود و توسعه باغات مرکبات دیده شده است.

ساداتی نژاد همچنین در جلسه شورای اداری شهرستان املش با بیان اینکه ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی گیلان مصوبه داریم، تاکید کرد: چای در املش جایگاه ویژه ای دارد و با چنین قابلیت هایی نباید این میزان بیکاری وجود داشته باشد.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این سفر برای بررسی روند ساخت سد شفارود به محل ساخت این سد رفت و با کارفرمای این طرح گفت وگو کرد و در جریان روند ساخت این سد قرار گرفت.

احمد وحیدی وزیر کشور هم در از سایت زباله و تصفیه خانه شیرابه لندفیل سراوان رشت بازدید کرد. وحیدی همچنین از آخرین وضعیت ارتباطی راه اصلی جاده خشکبیجار-خمام بازدید کرد.

وزیر کشور در جلسه شورای اداری شهرستان رشت هم با بیان اینکه تهدید تغییر کاربری زودتر از تهدید بحران آب و کم آبی به سراغ ما خواهد آمد، خاطرنشان کرد: نباید زمین های حاصلخیز جای خود را به سیمان و سنک و گچ دهد و حتما باید با قدرت جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را بگیریم.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از مجتمع بندری انزلی در جمع خبرنگاران از تخصیص اعتبار ۲۱۷۶ میلیارد تومانی برای راه های گیلان خبر داد و گفت: ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر هیئت دولت به گیلان برای راه آهن انزلی-آستارا پیش بینی شده است.

از طرفی سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، در این سفر به عنوان نماینده دولت با سفر به شهرستان تالش از پروژه های عمرانی این شهرستان بازدید کرد. سجادی همچنین با سفر به شهرستان آستارا از پروژه های ورزشی، اقتصادی و بهداشتی در این بندر مرزی بازدید کرد.

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا حاضر شد و در این جلسه، تورم را بیماری مزمن اقتصاد ایران دانست که مدت کم و کوتاه حل نمی شود و نیازمند اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور است و تصریح کرد: خبر خوب این است که در چند ماه گذشته اتفاقات بزرگی در جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور رخ داده است.

همچنین بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در جلسه شورای اداری شهرستان سیاهکل، استفاده ظرفیت توریسم سلامت در استان را حائز اهمیت خواند و عنوان کرد: این حوزه نیز در گیلان بسیار جای کار دارد و باید نگاه بیشتری به آن شود.

از سوی دیگر علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه بازدید از تالاب بین المللی انزلی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به امکاناتی که در اختیار دستگاه هاست مخصوصا سازمان محیط زیست کشور، دستگاه ها مسئولیت خود را به خوبی برای حفظ تالاب انزلی انجام ندادند.

سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در جلسه شورای اداری شهرستان لنگرود، از راه اندازی صندوق پیشرفت و عدالت با نمایندگی در همه استان ها خبر داد و عنوان کرد: سرمایه اولیه این صندوق برای هر استان ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده و مازاد مالیات و فروش دارایی های دولت در این صندوق ذخیره شده و پشتوانه سرمایه گذاری می شود.

همچنین سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی دولت در جلسه شورای اداری شهرستان فومن مشکل راه و فرسودگی شبکه آب و برق را در این منطقه یادآور شد و گفت: متاسفانه شاهد تنش آبی در شهرستان فومن هستیم و ۲۵ روستا با تنش آبی در فصل کشاورزی مواجه هستند.

در این سفر سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور در بازدید از سد مخزنی دیورش رودبار با بیان اینکه این طرح از پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی برخوردار است، اظهار کرد: برای ساخت این سد از منابع استانی اعتبار پیش بینی شده و بر اساس گزارش پیمانکار و مدیر عامل آب منطقه ای پرداخت شده است.

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور هم به عنوان نماینده دولت در به شهرستان آستانه اشرفیه، با بیان اینکه طرح تبدیل آستانه اشرفیه به منطقه ویژه اقتصادی در حال بررسی است، گفت: نزدیکی اسکله کیاشهر به منطقه آزاد انزلی شرایط خوبی به وجود آورده تا این شهرستان به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود.

گزارش تصویری این سفر استانی را می توانید در این لینک ببینید.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان