[ad_1]

رئیس جمهور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر «جهاد تبیین» اظهار داشت: یک اثر هنری این ظرفیت را دارد که گاه به اندازه یک کتاب پیام و مفهوم را در یک نما و تصویر بدون نیاز به توضیح و ترجمه منتقل کند و لذا هنر یکی از جلوه ها و ابزارهای مهم و اصلی جهاد تبیین است.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در دیدار با جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی کشور در موزه هنرهای معاصر ایران، آثار خلق شده توسط هنرمندان را جلوه اندیشه، خرد و نگاه هنرمندانه آنها توصیف کرد و گفت: یک اثر هنری می تواند ساعت ها سخن و بیان و حتی آنچه را در یک کتاب شرح داده می شود در یک نما به تصویر بکشد و پیام این کتاب و سخن ها را برای نسل ها و عصرهای طولانی ماندگار کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آثار هنری که پیام های ماندگاری نیز دارند قابل ارزش گذاری نیستند، افزود: یک تابلوی نقاشی گاهی هم ظلمی را که در رژیم طاغوت به مردم می شد، نشان می دهد و هم وضعیت مردم مظلوم را به تصویر می کشد و در عین حال روشنگری امام راحل و ایستادگی و مقاومت مردم در اثر این روشنگری را یکجا نمایش می دهد؛ آیا می توان برای این اثر هنری قیمتی تعیین کرد؟
رئیسی یکی دیگر از ویژگی های مهم آثار هنری را فرا زبانی و فرا زمانی بودن آنها عنوان کرد و اظهار داشت: یک اثر هنری برای هر فردی در هر عصری با هر زبان، فرهنگ و تاریخی گویا بوده و نیازی به ترجمه و توضیح ندارد.

هنرمند برای تداوم فعالیت های خود نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آموزش و انتقال توانمندی های هنری نکته مهم دیگری است که هنرمندان باید نسبت به آن توجه داشته باشند، تصریح کرد: هنرمندان کسانی را که ظرفیت ها و توانمندی های هنری دارند کشف و به آنان برای متبلور کردن استعدادهای شان کمک کنند.
رئیسی رونق بخشیدن به اقتصاد هنر را مساله مهم دیگر برای بالندگی هنر در جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: درست است که نمی شود بر روی آثار هنری قیمت گذاشت اما به هر حال هنرمند برای تداوم فعالیت های خود نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد.
رئیس جمهور ادامه داد: یک هنرمند نمی تواند اثر هنری خود را در هر کجا و به هر شکلی عرضه کند و باید سازوکاری طراحی شود که آثار هنری آن گونه که شایسته هنر و هنرمند است عرضه شوند. شکل عرضه آثار هنری باید به گونه ای باشد که همه آحاد جامعه با آثار هنری آشنا شوند و امکان خرید آنها را داشته باشند.

تلاش برای حضور بیش از پیش هنر در بطن جامعه

رئیسی گفت: سفارتخانه های ایران در خارج از کشور، ادارات، سازمان ها، مراکز گردشگری و پارک ها و همه مراکزی که محل مراجعه عمومی مردم هستند می توانند مرکزی برای عرضه و به نمایش گذاشتن آثار هنری باشند تا هنر بیش از پیش در بطن جامعه حضور داشته باشد.

رئیس جمهور از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست با بهره گیری از نظر خودِ هنرمندان سازوکارهای مناسب برای رونق یافتن اقتصاد هنر طراحی شود و افزود: اگر از هنرمندان حمایت مناسبی صورت نگیرد و مورد بی مهری واقع شوند دانشجویان و هنرآموزان نیز از ادامه مسیر خود ناامید می شوند و این وظیفه دولت است که سازوکاری ایجاد کند تا با رونق یافتن اقتصاد هنر، هنرورزی و خلق آثار هنری نیز رونق پیدا کند.
آیت الله رئیسی صرف هزینه برای ارتقاء هنر و افزایش خلق آثار هنری را نوعی سرمایه گذاری دانست که آثار سازنده زیادی دارد و اظهار داشت: وقتی مراکز هنری گسترش یابند هنرمندان و کسانی که استعدادهای هنری دارند نیز بهتر شناخته شده و ظرفیت های آنان به شکل موثرتری شکوفا می شود. دولت باور دارد که باید با کمک و مشارکت هنرمندان برای بالندگی هر چه بیشتر هنر تلاش کرد.

هنر یکی از زمینه های ارتقاء و تقویت روابط ملت ها است

رئیس جمهور توجه به دیپلماسی هنر را نکته مهم دیگری دانست که در سخنان هنرمندان در این جلسه مطرح شد و تصریح کرد: هنر یکی از زمینه هایی است که می تواند باعث ارتقاء و تقویت روابط ملت ها به ویژه ملت های همسایه و کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با یکدیگر هستند، شود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود رهبر معظم انقلاب اسلامی را چهره ای هنردوست و هنرشناس توصیف کرد و گفت: ایشان از همان سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران مبارزه کانون توجه و اجتماع جوانان طلبه و دانشجوی هنردوست بودند و علائق هنردوستانه ایشان تا امروز همچنان ادامه دارد.
رئیسی افزود: حضور فردی در راس نظام که هنر را خوب می شناسد و خوب درک می کند فرصت ارزشمندی برای آشنایی و ارتباط هر چه بیشتر عموم جامعه با هنر است.

هنر یکی از مهم ترین جلوه های تبیین در جامعه است

رئیس جمهور اظهار داشت: مقام معظم رهبری «جهاد تبیین» را یکی از مهم ترین وظایف همه آحاد اجتماع معرفی کرده اند و هنر یکی از مهم ترین و اصلی ترین جلوه های تبیین در جامعه است که می توانند در یک نما و تصویر، دنیایی از حرف و مفهوم را به شکلی که برای همه قابل فهم باشد، به نمایش بگذارد.
پیش از سخنان رئیس جمهور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینکه برنامه تحولی دولت منشوری است که مدیریت فرهنگی کشور آن را در عرصه فرهنگ و هنر دنبال می کند، گفت: در رویکرد جدید عدالت فرهنگی، شعار، مسیر و هدف اصلی است و این فضا در بخش های مختلف فرهنگی و هنری شکل گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استفاده از مساجد به عنوان کانون آموزش و شکل دهی به روح هنر انقلابی نسل جدید هنرمندان، افزود: امیدواریم دیدار امروز جنابعالی با هنرمندان آغاز تحولی جدی در حوزه هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی با همراهی جریان اصیل هنر انقلابی باشد.
در این مراسم  حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر، مسعود شجاعی طباطبایی رئیس خانه کاریکاتور ایران، علی رجبی نگارگر و استاد دانشگاه، جلیل رسولی استاد خوشنویسی و مینا صدری هنرمند نگارگر و استاد دانشگاه نیز در سخنانی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان