[ad_1]

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت تبیین ابعاد مختلف حادثه حمله به مسابقه فوتبال در شهر چوار استان ایلام در سال ۱۳۶۵، اظهار داشت: اگر رشادت شهدا در دیگر نقاط دنیا اتفاق می افتاد، صدها فیلم و کتاب برای آن ساخته می شد، باید از این مساله غفلت زدایی کرد.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز (شنبه) در دیدار جمعی از خانواده های شهدا و جانبازان حادثه بمباران مسابقه فوتبال «چوار» استان ایلام که در سال ۱۳۶۵ بدست جنگنده های رژیم بعث انجام گرفت، ایلام را از جمله استان هایی برشمرد که سهم بزرگی در دفاع از کشور، نظام و انقلاب اسلامی دارد.

رئیسی گفت: مردم این استان دِین خود را به انقلاب ادا کرده اند و ملت ایران نیز همواره شاهد مقاومت آنها در مقابل دشمن بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه شاید برخی استان های کشور در دوران دفاع مقدس در خط مقدم نبرد علیه دشمن نبودند اما هموارد مورد تهاجم واقع می شدند، افزود: در آن مقطع، محل ماموریت من در استان همدان بود و گاهی که با دوستان به ایلام می رفتیم، شاهد این بودیم که مردم با وجود بمباران شدید دشمن، شهر را ترک نمی کردند.

رئیسی ضمن سپاس و قدردانی از رهبر معظم انقلاب بابت زنده کردن یاد شهدای حادثه بمباران مسابقه فوتبال «چوار» ایلام، تاکید کرد: برگزاری آن مسابقه در سال ۱۳۶۵، نشانه ای از ایستادگی و مقاومت مردم ایلام بود چرا که آنها با این اقدام، ثابت کردند هیچگاه صحنه را ترک نمی کنند.

رئیس جمهور حادثه ۲۳ بهمن سال ۶۵ ایلام را نشانه اوج رذالت دشمن دانست و گفت: باید این حادثه را برای جوانان و ورزشکاران «تبیین» کرد تا در تاریخ ایران و مردم آزاده جهان به یادگار بماند.

رئیسی با تاکید بر لزوم توجه به فرمایش رهبر انقلاب در زمینه «جهاد تبیین» خاطر نشان کرد: وظیفه همگان بخصوص تریبون داران و هنرمندان، روشنگری در راستای جهاد تبیین است. نباید اجازه بدهیم که درس مقاومت، یاد شهدا و ایثارگران به فراموشی سپرده شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه ایثارگری های شهیدان به اندازه کافی تبیین نشده است، افزود: اگر رشادت شهدا در دیگر نقاط دنیا اتفاق می افتاد، صدها فیلم و کتاب برای آن ساخته و نگارش می شد، بنابراین باید در راستای رسالت جهاد تبیین و وظیفه ای که رهبر انقلاب برعهده ما قرار داده اند، از این مساله غفلت زدایی کرد.

رئیس جمهور با اشاره به محل شهادت شهدای «چوار» گفت: زمین فوتبالی که در سال ۶۵ مورد تهاجم دشمن قرار گرفت و موجب شهادت ده ها نفر از عزیران ما شد، باید به یادمان رشادت و ایستادگی شهدای «چوار» تبدیل شود. این زمین فوتبال باید محل ورزش جوانان ایلام و حتی استان های همجوار باقی بماند و درعین حال نمادی از مقاومت، اندیشه بلند و انسان ساز شهدای آن حادثه باشد.

رئیسی با بیان اینکه شهدای فوتبالیست «چوار» باید الگویی برای همه ورزشکاران باشند و حرکت مهم آنها در تمامی عصرها و برای همه نسل ها حفظ شود، افزود: لازم است ویژگی های شخصیتی هرکدام از این شهدا تبیین شود چرا که آنها روحی متعالی و بلند داشتند.

رئیس جمهور ادامه داد: شهدای «چوار» در بحبوحه حملات صدامیان، با مقاومت خود می خواستند به مردم آرامش دهند.

رئیسی شناساندن شهدای ورزشکار ایلام در سطوح ملی و بین المللی را امری ضروری دانست و تاکید کرد: جنایت و رذالت صدام و حامیان او علیه ورزشکاران و جوانان بی دفاع ایلام و همچنین مظلومیت شهدای حادثه مسابقه فوتبال، باید فراتر از مرزهای ایران به نمایش گذاشته شود.

رئیس جمهور با اشاره به فیلم «مستطیل قرمز» که درباره حادثه بمباران مسابقه فوتبال چوار ساخته شده است، گفت: سازندگان این فیلم قطعا در پیشگاه خداوند ماجور هستند چرا که این فیلم می تواند جنایت دشمن را برای جوانان تصویر کند و شهدا را به جامعه بشناساند.

در ابتدای این دیدار تعدادی از جانبازان و خانواده شهدای این حادثه با ذکر خاطرات و مصائب این فاجعه دردناک، یاد شهدای این حادثه را گرامی داشتند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان