"رقیب هابل" روی زمین در حال ساخت است

۱۴۰۰/۱۱/۲۳ ۲۱:۲۰ چاپ کد خبر: 150708
[ad_1]

به گزارش شفاف و به نقل از آی ای، تلسکوپ بسیار بزرگ یک پروژه تلسکوپ فضایی انقلابی است که پس از تکمیل می تواند به دانشمندان امکان مطالعه سیاراتی به اندازه زمین در منظومه های ستاره ای، اولین کهکشان های کیهان، سیاه چاله های کلان جرم، یافتن آب و مولکول های آلی در فضای خارج از جو را بدهد.

بزرگترین تلسکوپ جهان

در حال حاضر "تلسکوپ بسیار بزرگ" که انتظار می رود بزرگترین تلسکوپ جهان باشد، در منطقه ای مرتفع و خشک در بالای کوه "سرو آرمازونس" در صحرای آتاکاما در شمال شیلی در دست ساخت است. این تلسکوپ با آینه ای که وسعت آن ۱۳۰ فوت(۳۹.۳ متر) است، می تواند نقاط تاریک کیهان را کاوش کند و به درک سرعت انبساط جهان کمک کند.

"سوزان رمزی"(Suzanne Ramsay)، مدیر ابزار تلسکوپ بسیار بزرگ گفت: ما همیشه در مورد اندازه آینه اصلی تلسکوپ ها صحبت می کنیم. حال باید گفت آینه تلسکوپ ما ۳۹ متر است که این موضوع باعث می شود قطر آن پنج برابر بزرگ تر از بزرگترین تلسکوپ های کنونی ما باشد.

"میشل سیراسولو"(Michele Cirasuolo)، دانشمند برنامه تلسکوپ بسیار بزرگ گفت: ابعاد تلسکوپ خیره کننده است. وی بزرگی آن را به بزرگی تماشاخانه کولوسئوم در رم، ایتالیا تشبیه کرد. دیگر دانشمندان این پروژه را به ساخت یک کلیسای جامع بزرگ تشبیه کردند.

تصاویری ۱۶ برابر واضح تر از هابل

ساخت این تلسکوپ بازتابی در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و طراحی آن شامل یک آینه اصلی ۱۳۰ فوتی(۳۹.۳ متری) و یک آینه ثانویه به قطر ۱۴ فوت(۴.۲ متر) بود. این رصدخانه توسط اپتیک سازگار، هشت واحد ستاره راهنمای لیزر و چندین ابزار علمی پشتیبانی خواهد شد.

اپتیک سازگار یا اپتیک تطبیقی(Adaptive optics) یک شگرد برای بهبود کارایی سیستم های نوری با کاهش اثر اعوجاج جبهه موج است. امروزه در ساخت بسیاری از تلسکوپ های بزرگ زمینی و کاربردهای تصویربرداری از آن استفاده می شود.

پس از تکمیل، این رصدخانه ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از چشم انسان نور جمع آوری خواهد کرد و می تواند اعوجاج جوی را تصحیح کند. با توجه به این مشخصات، این تلسکوپ تصاویری ۱۶ برابر واضح تر از تصاویر هابل ارائه خواهد داد.

"هابل" پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده های آن منتشر شده است.

هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.

به لطف کار یک گروه بین المللی از دانشمندان و مهندسان در رصدخانه جنوبی اروپا، ساخت و ساز این تلسکوپ در حدود سال ۲۰۲۷ تکمیل خواهد شد و تلسکوپ بسیار بزرگ، بزرگترین چشم جهان در آسمان را برای پاسخگویی به پیچیده ترین سوالات در مورد جهان باز خواهد کرد.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان