[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مسیر اقتصاد سید محمد هادی سبحانیان در همایش مسکن و اقتصاد مقاومتی که امروز ۱ اسفند در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد در خصوص اقدامات وزارت اقتصاد در کمک به پیشرفت نهضت ملی مسکن، افزود: مجموعه دولت از ابتدای روی کار آمدن به دنبال ایجاد هم افزایی در اجزای مختلف بوده است. در وزارت اقتصاد نیز تلاش کردیم چارچوبی طراحی کنیم که برای همه وزارتخانه ها و مردم سمت و سوی فعالیت اقتصای دولت را روشن کند و مقصد و چشم انداز را نشان دهد. نقشه راه رشد غیر تورمی و عدالت محور با همین هدف طراحی شده است. این برنامه سه محور کلیدی داشت؛ یکی بحث رشد اقتصادی بود که یکی از دلایل اصلی کاهش آن در دولت گذشته کاهش سرمایه گذاری بود بحث دوم برنامه کنترل تورم و توجه به این مقوله بود. مساله سوم توجه به مقوله عدالت بود.

وی ادامه داد: در حوزه رشد اقتصادی کاری که شروع شده ساماندهی به فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوزها است. یکی از موانع اصلی رشد اقتصادی سختی ورود مردم به این حوزه و تعدد مجوزهاست که برای رسیدن به رشد اقتصادی این در دستور قرار گرفته است. یکی دیگر از پایه های اصلی این برنامه کنترل تورم است که روش های مختلفی برای کنترل تورم وجود دارد. لذا توجه مجموعه دولت به این موضوع بوده است. یکی از مهم ترین الزامات کاهش تورم کنترل ترازنامه بانک هاست. باید منافع عمومی در مورد تسهیلات دهی بانک ها لحاظ شود و منابع بانکی به این سمت جهت دهی شود و «حداکثرسازی مقید منابع» باید مد نظر قرار بگیرد.

لزوم متنوع سازی روش های تأمین مالی ساخت مسکن

معاون وزیر اقتصاد در ادامه به روش های مختلف تأمین مالی بخش مسکن با لحاظ شرط جلوگیری از رشد تورم گفت: اولاً سهم تسهیلات بخش مسکن باید از ۵ درصد ارتقا یابد. در عین حال باید روش های تأمین مالی در حوزه ساخت مسکن را متنوع کرد. مردم علاقمند هستند در حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند و از صندوق های زمین و ساختمان یا اجاره داری حرفه ای بهره ببرند. لذا با لحاظ محدودیت های سیستم بانکی نیز می توان کمک کرد عرضه مسکن و ساخت و ساز در کشور افزایش یابد. همچنین فرآیند تهاتر نفت با ساخت مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که می تواند چشم اندازهای خوبی در انتقال فناوری و تسهیل ساخت مسکن ایجاد کند و اهداف دولت را تسریع کند.

وی با اشاره به عدم تمایل بانک ها به تسهیلات دهی به بخش مسکن گفت: اینکه چرا شبکه بانکی تمایلی به تسهیلات دهی به بخش مسکن ندارد نیاز به آسیب شناسی دارد.

رونق ساخت مسکن با بهره ور سازی زمین های دولتی

وی در مورد بحث زمین و نقش آن در قیمت تمام شده مسکن گفت: قیمت زمین ۷۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را در تهران تشکیل می دهد. بنابراین اعطای رایگان زمین و اجاره ۹۹ ساله در این زمینه مطرح شده است. اگر به درستی دنبال آسان سازی دسترسی اقشار کم درآمد به مسکن هستیم باید به روش های غیر رانت زا بیشتر توجه کنیم. دولت، زمین های زیادی در مناطق برخوردار تهران دارد که می تواند از فروش آن ها یا بهره ور سازی آن ها منابع خوبی برای تأمین مالی پروژه ها به دست بیاورد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به روش های کاهش قیمت زمین گفت: بحث باز کردن کمربندهای شهری می تواند کمک کند که قیمت زمین به طور خودکار کاهش پیدا کند. اجرای برخی پایه های مالیاتی مثل LVT و مالیات بر عایدی سرمایه می تواند کمک کند قیمت تمام شده مسکن پایین بیاید.

تسریع مجلس در تصویب مالیات بر عایدی سرمایه به کاهش قیمت مسکن کمک می کند

سبحانیان درباره مالیات بر عایدی سرمایه گفت: مالیات بر عایدی سرمایه می تواند تقاضای ناشی از سوداگری را در حوزه مسکن پایین بیاورد که موجب کاهش قیمت مسکن می شود. از طرفی این نگرانی وجود داشت که اخذ مالیات بر عایدی از یک حوزه می تواند موجب خروج سرمایه از بازار آن حوزه و باعث رکود شود که سعی شد سایر حوزه ها نیز مشمول این مالیات شود.

وی افزود: امیدواریم با بستر اجرایی که وزارت اقتصاد برای مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته است با چالش در این زمینه مواجه نشویم. همچنین از مجلس شورای اسلامی انتظار می رود به روند تصویب و اجرایی شدن این مالیات را سرعت ببخشد.

سبحانیان در پایان گفت: ملاحظه ای که در حوزه نهضت ملی مسکن وجود دارد، بحث مصالح مورد نیاز برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی است. چرا که تأمین مصالح این پروژه می تواند صادرات مصالح ساختمانی را با چالش مواجه کند که ارزآوری از این ناحیه را کاهش می دهد. بنابراین اگر به این نکته از سوی وزارت صنعت توجه جدی نشود می تواند کشور را با چالش های ارزی مواجه کند.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان