[ad_1]

رئیس جمهور با بیان اینکه "اگرچه اقدامات و اصلاحات ساختاری و بلندمدت برای رفع فقر و بی عدالتی نسبت به رسیدگی به فقرا تقدم رتبی دارد، اما نباید باعث غفلت از سرعت رسیدگی به نیازمندان شود"، خطاب به مسئولان گفت: جلسات و برنامه ریزی های خود را بر این محور تنظیم کنید که در کوتاه مدت و حتی برای همین شب عید بتوانید با اقدامات جهادی، دستگیر فقرا و نیازمندان جامعه باشید.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی بعدازظهر پنجشنبه (۵ اسفند) در اولین جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی در دولت سیزدهم، با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران پرچمدار برقراری عدالت اجتماعی است و لذا وجود فقر در جامعه اسلامی به هیچ وجه زیبنده این نظام نیست، گفت: جامعه اسلامی باید مبتنی بر عدالت اجتماعی اداره شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه راهکار اصلی و اساسی برای رفع فقر اصلاح شاخص ها و زیرساخت ها در جهت برقراری عدالت اجتماعی است، افزود: درست است که برای ایجاد عدالت پایدار اقتصادی و اجتماعی باید در توزیع ظرفیت ها و امکانات، عادلانه عمل شود و زمینه ها و بسترهای ایجاد فقر و بی عدالتی را اصلاح کرد، اما نباید از رسیدگی به فقرا و نیازمندان نیز غافل ماند.

رئیسی اظهار کرد: اصلاح ساختارها و شاخص ها نسبت به رسیدگی به فقرا و نیازمندان تقدم رتبی دارد، اما همزمان با اجرای برنامه ها و اقدامات بلندمدت و ساختاری باید به شکلی کاملا عزتمندانه به فقرا و نیازمندان نیز رسیدگی کرد و برنامه هایی عاجل و فوری برای رفع فقر مطلق داشت.

رئیس جمهور به تأکیدات مقام معظم رهبری به ویژه خطاب به دولت مردمی و تحول گرا، مبنی بر تهیه و تنظیم پیوست عدالت برای همه تصمیمات و اقدامات اشاره و تصریح کرد: محور عمل این دولت اجرای عدالت است. هیچ تصمیم و اقدامی در این دولت نباید باعث ایجاد و تشدید فشار اقتصادی به آحاد کم برخوردار جامعه شود.

رئیسی در ادامه، یکی از ضروری ترین اقدامات در مسیر رسیدگی به فقرا و نیازمندان را به روزرسانی سامانه جامع اطلاعاتی رفاه و تامین اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: سامانه اطلاعاتی زیر مجموعه وزارت رفاه باید به روزرسانی شده و در راستای جامعیت اطلاعات آن، با دیگر سامانه های اطلاعاتی دستگاه های ذیربط یکپارچه و مرتبط شود.

رئیس جمهور یکی دیگر از اقدامات لازم در راستای اصلاحات ساختاری برای رفع فقر و ارتقای وضعیت رفاهی مردم در دولت مردمی را ارتقای نقش و سهم مردم و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در برنامه ریزی ها عنوان کرد و گفت: از تجربه های موجود در استفاده از ظرفیت های نهادهای مردمی همچون خیریه ها، بسیج و امثال آن برای به میدان آوردن ظرفیت های مردمی بهره گرفته شود.

رئیسی تجربه به میدان آوردن ظرفیت های مردمی در موضوع امدادرسانی عمومی در اوایل همه گیری کرونا از سوی مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و افزود: وزارت رفاه این روش نمونه فعلیت بخشیدن به نقش مردم در برنامه ریزی های عمومی را در راستای رفع فقر به ویژه رفع فقر مطلق ساماندهی و سازماندهی کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: برنامه های رفع فقر مطلق را مطلقا به آینده موکول نکنید. رفع فقر مطلق از آن دسته اقداماتی است که حتی نباید از امروز به فردا موکول شود؛ جلسات و برنامه ریزی های خود را بر این محور تنظیم کنید که برای همین شب عید بتوانید با اقداماتی جهادی، دستگیر فقرا و نیازمندان جامعه باشید.

رئیسی اظهار کرد: امروز توان دولت نیز در کنار نهادهای انقلابی و امدادی قرار گرفته و ظرفیت های آنان یکپارچه شده است. باید از این فرصت به نحو احسن و هر چه سریع تر برای رفع فقر مطلق و نیز اصلاح ساختارهای به وجود آورده فقر و بی عدالتی استفاده شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: طبیعتا اجرای برخی برنامه ها برای اصلاح ساختارها زمان بر است، اما برنامه ها و اقدامات لازم برای رفع فقر مطلق، در کوتاه ترین زمان ممکن طراحی و سریعا اجرایی شود.

بر اساس این گزارش، در این جلسه وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارشی از وضیعت رفاهی خانوارهای ایرانی در ابعاد درآمدی، آموزش، بهداشت و سلامت، مسکن، دسترسی به تسهیلات و زیرساخت های آب و انرژی ارائه کرد.

در این جلسه همه دستگاه ها مکلف شدند برای تکمیل و توسعه پایگاه رفاه ایرانیان، همکاری لازم را با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته باشند و اطلاعات مورد نیاز را به صورت برخط در اختیار این وزارتخانه قرار دهند.

همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی قانونی حوزه سیاست های رفاهی مکلف شد با همکاری سایر دستگاه ها برنامه جامع رفع فقر را تهیه کرده و در جلسه آتی شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی ارائه کند و در این خصوص نیز همه دستگاه ها مکلف شدند همکاری لازم را داشته باشند.

در این جلسه همچنین برنامه مقابله با سوءتغذیه کودکان به تصویب رسید و اصلاحات اساسنامه صندوق بازنشستگی صنایع ملی مس نیز مطرح شد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان