[ad_1]

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توجه به پنج موضوع نافع بودن علم، تجاری سازی ایده های دانش بنیان، عدالت علمی، مردمی کردن علم و اخلاق مداری در علم، اظهار داشت: ارتقای فعالیت دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در این پنج حوزه می تواند ضمن پاسخ به نیازهای جامعه، آثار و برکات فراوانی در رفع مشکلات داشته باشد.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در مراسم سی وپنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی این جشنواره را از نمادهای پویایی علمی کشور دانست و گفت: جشنواره خوارزمی محل کشف استعدادها و جایگاه ارائه طرح های برتر به جامعه است و می تواند امید برای اندیشمندان و به ویژه جوانان باشد.

رئیس جمهور توجه به تلاش های علمی و امر پژوهش را جزء ویژگی های شاخص جمهوری اسلامی دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) خود همیشه مشوق نوآوران و پژوهشگران کشور هستند و در اثر تسری چنین نگاهی است که امروز دانشمندان جوان کشورمان در عرصه های مختلف فعال و نقش آفرین هستند و کارنامه ای درخشان در تولید علم دارند.

باید آثار حرکت توسعه علمی در رفع نیازهای کشور مشاهده شود

دکتر رئیسی به ضرورت ملموس بودن آثار تلاش های دانشمندان در زندگی مردم اشاره و خاطرنشان کرد: توسعه علمی در کشور حرکت مستمری است که آثار آن حتما باید در رفع نیازهای کشور مشاهده شود.

رئیس جمهور با تبیین مفهوم «علم نافع»، پاسخ به سوالات و نیازهای جامعه را رسالت اصلی مراکز علمی دانست و گفت: پژوهش ها و تحقیقات علمی صرفاً برای درج در نشریات و کسب امتیاز پژوهشی نیست و همه تلاشهای علمی باید جنبه کاربردی داشته باشد و بتواند گرهی از مشکلات کشور باز کند.

ضرورت توسعه دانش میان رشته ای

رئیسی در مورد ضرورت توسعه دانش میان رشته ای با بیان اینکه بسیاری از مسائل و مشکلات جنبه بین رشته ای دارد، تاکید کرد: دولت با انگیزه غلبه بر مشکلات، مصمم است از حوزه های بین رشته ای حمایت و پشتیبانی کند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود بحث کاربردی شدن و مسئله محوری تلاش های علمی کشور را پیش کشید و با تاکید بر ضرورت تجاری سازی اختراعات، ابداعات و نوآوری، گفت: اثربخشی و کارآمدی تحقیقات، و تلاش های نوآورانه در کشور در گروی تجاری سازی آنهاست و در این صورت است که پژوهش ها و ابداعات می تواند ارزش افزوده داشته باشد و برای توسعه و پیشرفت کشور مفید واقع شود.

شرکت های دانش بنیان مرجع اصلی تجاری سازی فناوری و نوآوری در کشور هستند

رئیس جمهور شرکت های دانش بنیان را مرجع اصلی تجاری سازی فناوری و نوآوری در کشور دانست و اذعان داشت: شرکت های دانش بنیان از دارایی های کشور است. اگر وزارتخانه ها، سازمان ها و مجموعه های صنعتی خود را با مراکز علمی و دانش بنیان تطبیق دهند و در سوی مقابل، شرکت های دانش بنیان نیز تلاش ها و فعالیت های خود را در راستای رفع نیازهای این مجموعه ها جهت دهی کنند، نتیجه ای درخشان برای کشور رقم می خورد.

رئیسی در همین زمینه بر تعیین ماموریت های دانشگاه و مراکز علمی متناسب با نیازهای کشور تاکید کرد و گفت: لازم است نیازهای بومی، منطقه ای و بین المللی در نوع ماموریت های مراکز علمی کشور مورد توجه قرار گیرد.

ضرورت توجه به عدالت علمی در سه حوزه تحقیقات، آموزش و خدمات

رئیسی درباره توجه به عدالت علمی؛ ضرورت توجه به عدالت علمی در سه حوزه تحقیقات، آموزش و خدمات را یادآور شد و گفت: باید شرایطی فراهم باشد که فرد اندیشمندی حتی اگر عضو هیات علمی دانشگاه هم نباشد بتواند از شرایط مناسبی برای تحقیق و پژوهش برخوردار باشد و مجموعه های علمی نیز باید از چنان توانمندی بالایی برخوردار باشند که بتوانند هر نوع تقلب علمی را شناسایی کنند.

رئیس جمهور افزود: دسترسی آسان و ترغیب جوانان به علم و دانش موضوع مهمی است که می تواند زمینه رشد و شکوفایی علمی را در کشور هموار کند.

رئیسی در ادامه با تاکید بر اهمیت مردمی کردن علم و دانش گفت: لازم است دانشمندان و پژوهشگران علمی کشور علاوه بر فعالیت های علمی نیاز مردم را به خوبی بشناسند.

مشکلات و تنش هایی که امروز بشریت با آن درگیر شده است به خاطر علم بدون اخلاق است

رئیس جمهور همچنین بر اخلاق مداری علمی تاکید کرد و گفت: مشکلات و تنش هایی که امروز بشریت با آن درگیر شده است به خاطر علم بدون اخلاق است. لذا ضرورت دارد علم و اخلاق در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی در پایان تاکید کرد: دانشگاه باید مرکز اخلاق در جامعه و محل کسب علم و دانش همراه با اخلاق مداری باشد. علم و معرفت آموزی مرز جغرافیایی نمی شناسد و می توان از هر جایی علم و دانش را کسب کرد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان