[ad_1]

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه دولت به دنبال توسعه روابط با همه کشورها است، به مذاکرات رفع تحریم ها در وین اشاره کرد و افزود: از هیچ یک از خطوط قرمز عقب نشینی نکرده و نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح سه شنبه در اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری مهم ترین نتیجه «جهاد تبیین» را همگام شدن مردم با نظام اداری، افزایش سرمایه اجتماعی و ارتقاء اعتماد عمومی به نظام و کارگزاران کشور دانست و افزود: قدرت جمهوری اسلامی بر همراهی مردم و حضور آنان در صحنه های مختلف استوار بوده و سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی از مهم ترین مؤلفه های قدرت، اقتدار و امنیت ملی کشور است.

رئیسی با بیان اینکه دولت مردمی اعلام کرده که حسب انتظار مردم وظیفه اصلی خود را ایجاد تحول در کشور می داند، اظهار داشت: برای اجرای تحول ابتدا باید وضع موجود را دقیقاً شناخت و وضع مطلوب را ترسیم کرد و در مرحله بعد، فاصله بین وضع موجود و وضع مطلوب را کمتر کرد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سند و مبنای تحول در دولت است، تصریح کرد: محور اصلی فعالیت های دولت مردمی اقامه عدالت و رفع عقب ماندگی ها در این زمینه است. امام راحل پرچم عدالت را در کشور برافراشت و رهبر معظم انقلاب پس از ایشان پرچمدار عدالت بودند و این دولت نیز به پیروی از امام و رهبری تحت لوای پرچم عدالت فعالیت خواهد کرد.
رئیسی در ادامه با تشریح اقدامات دولت در کاهش قابل توجه آمار مرگ و میر کرونایی، نگرانی از وضعیت ذخایر کالاهای اساسی را دیگر دغدغه دولت در آغاز فعالیت خود عنوان کرد و گفت: دولت پس از برطرف کردن نگرانی ذخایر کالاهای اساسی، بر رفع کسری بودجه و کنترل نقدینگی تمرکز کرد و در این زمینه نیز موفقیت های خوبی به دست آورد.
رئیسی افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بدون کسری بودجه و با در نظر گرفتن تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی تنظیم شد، در حالی که در سال های گذشته متوسط رشد اقتصادی کشور کمتر از یک درصد و حدود ۴ دهم درصد بوده است.
رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا امکان تحقق هدف رشد ۸ درصدی اقتصادی وجود دارد، یا نه؟ اظهار داشت: براساس سند بودجه ۱۴۰۱ اگر هزینه ها کنترل، درآمدها افزایش و جریان نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، تحقق این هدف دور از دسترس نیست.
وی در تشریح چگونگی تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی، گفت: با دو گام افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری قدم در مسیر تحقق این هدف گذاشته ایم. دولت توانسته شرکتهای بزرگ را برای اجرای ۴۸ پروژه بزرگ با بیش از ۱۷ میلیارد دلار اعتبار پای کار بیاورد و از سوی دیگر مقرر شده بانک ها نیز به جای فعالیت در عرصه هایی مثل خرید ملک، طلا و ارز و فعالیت های غیرمولد مشابه سرمایه هایشان را به طرف تولید هدایت کنند.
رئیس جمهور تصریح کرد: به طور طبیعی وقتی شرکت های بزرگ و بانک ها در اقتصاد و تولید مولد فعال شوند، بخش خصوصی نیز به افزایش حضور در این عرصه ترغیب می شود.

رئیسی با بیان اینکه تعداد پروژه های نیمه کاره کشور به قدری زیاد است که اگر تا سالها پروژه جدید کلید نزنیم باز هم پروژه برای تکمیل وجود دارد، خاطر نشان کرد: بودجه مصوبات تمام سفرهایی که انجام شده، تصویب و فعالیت ها با سرعت خوبی در حال انجام است.
رئیس جمهور ادامه داد: به عنوان مثال کارگاه های عمرانی در خوزستان نسبت به قبل از سفر دولت چندین برابر شده است یا عملیات احیاء خلیج گرگان در طول همین چند روزی که از سفر اخیر دولت به استان گلستان می گذرد، آغاز شده است. یکی دیگر از برنامه های دولت در سفرهای استانی، فعال کردن واحدهای تولیدی نیمه تعطیل است که ستادی به همین منظور تشکیل شده و به طور جدی پیگیر رفع مشکلات این واحدها است.

 رئیسی گفت: در مدت سپری شده از آغاز فعالیت دولت تلاش کردیم، خلق پول و افزایش نقدینگی مهار شود و از بانک مرکزی استقراض نشود. در نتیجه همین اقدامات نرخ تورم که به شدت صعودی و در حال شکستن رکوردهای ۷۰ ساله بود، امروز متوقف شده و در حال حرکت به سمت سیر نزولی است.
رئیس جمهور با ارایه برخی آمارها از جمله کاهش رشد پایه پولی از ۴۲ درصد به ۳۳ درصد، کاهش ۱۲ درصدی خالص بدهی دولت به بانک مرکزی و افزایش قابل توجه صادرات نفتی و غیرنفتی و وصول درآمدهای آن، افزود: همه اینها در شرایطی است که همچنان تحریم ها و تهدیدهایی که برخی ها می گفتند مانع فروش نفت و صادرات غیرنفتی است، وجود دارد.
رئیسی با اشاره به افزایش چشمگیر تجارت با کشورهای همسایه، اظهار داشت: عده ای ما را متهم به نگاه تک بعدی به شرق می کنند و می گویند همانگونه که در گذشته نگاه ها متوجه غرب بود، امروز دولت چشم به شرق دوخته است. این سخن صحیحی نیست و دولت به دنبال توسعه روابط با همه کشورها و ایجاد توازن در سیاست خارجی کشور است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رفع فقر مطلق یکی دیگر از دغدغه های جدی دولت بوده و هست، گفت: اگر چه شاخص های متفاوتی برای تعیین فقر مطلق در جهان وجود دارد، اما ما براساس تعریف عرفی خودمان از فقر مطلق در تلاش هستیم تا آنرا در جامعه اسلامی به طور کامل ریشه کن کنیم.
رئیسی ادامه داد: گام بعدی سامان دادن وضعیت خانواده هایی است که با خط فقر درگیر هستند. دولت برای بهبود معیشت این بخش از جامعه تصمیم دارد با حذف نظام چانه زنی در تعیین حقوق کارگران و کارمندان و متناسب سازی دریافتیها، نظام پرداخت را عادلانه کند.
رئیس جمهور با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای در تشریح راهبرد دولت در این زمینه، تصریح کرد: دولت در گام اول خنثیسازی تحریم ها را با جدیت پیگیری کرد و در گام دوم در مذاکراتی کاملاً عزتمندانه به دنبال رفع تحریم ها است.
رئیسی تأکید کرد: دولت مردمی مذاکرات هسته ای را کاملاً براساس اصول و چارچوب تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری دنبال میکند و از هیچ یک از خطوط قرمز اعلام شده عقب نشینی نکرده و نخواهد کرد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان