در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ستاد تنظیم بازار ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار و تصمیمات مهمی برای کاهش قیمت برخی اقلام و کالاها اتخاذ شد.

وی در این جلسه با اشاره به نزدیک شدن شب عید و ماه مبارک رمضان گفت: هیچ گونه افزایش قیمت برای اقلام مورد نیاز خانوار در این ایام پذیرفته شده نیست.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تجربه سال های گذشته نشان می دهد که در ایام پایانی سال قیمت کالاها افزایش پیدا می کند تصریح کرد: رویکرد جدی دولت سیزدهم این است که در ایام پایانی سال که مصرف و نیاز مردم بیشتر می شود، نباید قیمت کالاها افزایش پیدا کند.

مخبر با بیان اینکه تصمیم گیری و سیاست گذاری تنها بخشی از مدیریت بازار است، خاطر نشان کرد: صرف تصمیم گیری نمی تواند اهداف مورد نظر در تنظیم بازار را محقق کند. آنچه می تواند موجب ضمانت اجرای تصمیمات باشد نظارت مستمر بر قیمت ها و وضعیت بازار است.

وی هوشمند سازی ساز و کار نظارت بر بازار را مورد تاکید قرار داد و از وزیر جهاد کشاورزی خواست سامانه و تیمی را برای رصد و نظارت مستمر بر قیمت ها در استان های مختلف فعال کند تا هرگونه کاهش و افزایش قیمت مشخص باشد و پس از آن درصورت لزوم بلافاصله تصمیمات لازم برای کنترل بازار گرفته و اجرا شود.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، دادگستری و سخنگوی دولت نیز حضور داشتند، گزارشی از مقایسه روند تغییرات میانگین قیمت کالاهای منتخب در کشور ارائه و اعلام شد.

در ادامه این نشست تصمیماتی در راستای کاهش قیمت برخی کالاها و جلوگیری از گران فروشی اتخاذ و ستاد تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی برای واردات سیب زمینی تا سقف ۱۰۰ هزار تن مجوز داد و همچنین مقرر شد از محل ذخیره میوه شب عید، از روز شنبه به صورت گسترده توزیع میوه در کشور آغاز شود.

واردات ۱۰ هزار تن گوشت گرم گوسفندی و واردات ۱۷۰ هزار تن روغن برای تنظیم بازار این دو محصول از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه بود.

در این جلسه همچنین مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی فهرست کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای واردات روغن ارز با نرخ ترجیحی دریافت کرده اند اما روغن در بازار توزیع نکرده اند را به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام تا مورد بررسی و در صورت احراز تخلف، مورد برخورد قرار گیرند.

همچنین مقرر شد تمامی کسانی که نسبت به قاچاق و خروج کالاهای اساسی از کشور اقدام می کنند، به جرم اخلال در امنیت اقتصادی به دستگاه قضائی و نهادهای امنیتی معرفی شوند.

از دیگر تصمیمات جلسه کارگروه تنظیم بازار این بود که با توجه به تأثیرات جهانی بر قیمت مواد خام پتروشیمی، سیمان، فولاد و… برای صادرات اینگونه کالاها عوارض مناسب گذاشته شود.

در این جلسه همچنین گزارشی از سوی سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص مصوبه جلسه پیشین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر بررسی افزایش قیمت کالاهای شرکت تبرک ارائه و اعلام شد که این شرکت قیمت کالاهای خود را مطابق با مصوبات ستاد تنظیم بازار تغییر داد.

همچنین مقرر شد قیمت محصولات شرکت زر ماکارون از سوی سازمان تعزیرات مورد بررسی قرار گیرد و نتایج آن در جلسه آتی کارگروه تنظیم بازار اعلام شود.

در پایان این جلسه معاون وزیر راه و شهرسازی گزارشی از وضعیت بازار مسکن ارائه و پیشنهادات و راهکارهایی را جهت ساماندهی بازار خرید و اجاره مسکن مطرح کرد و مقرر شد وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی جلسه ای برگزار و این پیشنهادات را بررسی و نهایی کنند و در جلسه ای با موضوع مسکن ارائه دهند.

گفتنی است در این جلسه گزارشی مبنی بر برخورد و جریمه یکی از شرکت ها و برندهای تولید کننده تخم مرغ ارائه و اعلام شد که این شرکت به دلیل تخلفات صورت گرفته محکوم به پرداخت ۱۱۳ میلیارد ریال شده است.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان