کوتاهی در حفظ جنگل ها پذیرفته نیست

۱۴۰۰/۱۲/۲۰ ۱۵:۵۹ چاپ کد خبر: 153465
[ad_1]

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچ گونه کوتاهی در صیانت از جنگل ها پذیرفته نیست، گفت: لازم است ساخت و ساز در درون جنگل ها که تخلف آشکار است به سرعت بررسی و از ادامه تخلفات ساختمانی در جنگل ها جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز جمعه در نشست با فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مازندران با انتقاد از ساخت و سازهای غیرمجاز در جنگل ها گفت: باید بررسی شود ساختمان هایی که در قلب جنگل احداث شده، با مجوز چه مقاماتی بوده و آیا آن مقام برای صدور این مجوز صلاحیت داشته یا نداشته؟ و چنانچه صلاحیت داشته، چگونه به خود اجازه داده مجوز ساخت و ساز  در جنگل را صادر و ثروت ملی را تخریب کند؟

رئیس جمهور از استاندار مازندران خواست کارگروهی را مامور کند تا از فردا صبح تخلفات ساختمانی در درون جنگل را با اولویت ساختمان های در حال احداث بررسی کنند تا مشخص شود این ساختمان ها با چه مجوزی در حال احداث است.

وی اضافه کرد: این کارگروه موظف است تا آخر امسال فهرست تخلفات را در مازندران مشخص کند تا جلوی آنها گرفته شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه تخلف و آسیب به جنگل ها از هیچ فرد و دستگاهی پذیرفتنی نیست، تصریح کرد: ادارات و سازمان های دولتی اجازه تعرض به منابع طبیعی را ندارند و دستگاه ها، مقامات و افراد بانفوذ هم چنانچه مرتکب تخلف شوند، باید با آن شدیدتر برخورد شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: از امروز نباید به هیچ عنوان اجازه داده شود آسیبی به جنگل های کشور وارد شود و ضمن برخورد با متخلفان، لازم است مردم نیز در جریان این برخوردها قرار گیرند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود استان مازندران را یکی از قطب های کشاورزی کشور توصیف، و  بر لزوم حمایت از کشت برنج در سطح استان تاکید کرد و گفت: ظرفیت و امکان خودکفایی در برنج وجود دارد و این نیازمند برنامه ریزی مناسب و حمایت از کشاورزان است و بدیهی است دولت از هرگونه تلاش برای خودکفایی در محصول برنج حمایت می کند.

رئیس جمهور در ادامه به موضوع بررسی وضعیت سدها توسط دانشگاههای مازندران اشاره کرد و گفت: دانشگاههای استان می توانند وضعیت سدها را بدون نگاه اقلیمی و با دیدگاه دقیق کارشناسی و علمی بررسی و آسیب های آن را برطرف کنند.

رئیسی همچنین بر ضرورت برنامه ریزی برای جلوگیری از هدررفت آب تاکید کرد و گفت: لازم است در مدیریت آب، تجدیدنظر جدی انجام شود و بی تردید با مدیریت مناسب می توان کاری کرد که با کمبود آب مواجه نباشیم؛ ضمن اینکه با پیش بینی ها، پیشگیری ها و اقدامات مناسب می توان از قطعی آب و برق نیز جلوگیری کرد؛ همچنان که در ماههای گذشته در این زمینه اقدامات شایسته ای انجام شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه صیانت و حفظ محیط زیست به معنای مسدود و محصور کردن مناطق طبیعی نیست، گفت: حفظ محیط زیست بیش از هر چیز نیازمند طراحی های علمی و ابتکار عمل تخصصی است که ضمن صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی، امکان استفاده مردم از این مناطق نیز فراهم باشد.

رئیسی در ادامه نقش مردم و تشکل های مردم نهاد را در حفظ محیط زیست مهم توصیف کرد و از رئیس سازمان محیط زیست خواست برای صیانت از منابع و ثروت ملی کشور با سازمان جنگل ها و منابع طبیعی برادرانه همکاری کنند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان