[ad_1]

برای ایمن سازی سفرهای نوروزی دستورات ویژه ای خطاب به دستگاه های مربوطه صادر و بر ضرورت هماهنگی و هم افزایی فعالیت ها و خدمت رسانی دستگاههای متولی سفرهای نوروزی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در جلسه شورای عالی حمل و نقل و ایمنی ترافیک که پس از وقفه ای ۸ ساله و با رویکرد ایمنی سفرهای نوروزی با حضور مسئولان راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، وزارت کشور، صدا و سیما، هلال احمر و اورژانس برگزار شد، با اشاره به ضرورت هماهنگی و هم افزایی فعالیتها و خدمت رسانی دستگاه های متولی سفرهای نوروزی، گفت: طبیعتا با کاهش شیوع کرونا امسال شاهد افزایش سفرهای نوروزی خواهیم بود اما دستگاههای متولی باید ضمن فرهنگ سازی برای رانندگی ایمن، مراقب حوادث جاده ای باشند و بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی هم به دقت نظارت کنند.

رئیس جمهور دستور داد: اعتبارات مورد نیاز بسته جامع کاهش تصادفات به ویژه رفع نقاط حادثه خیز و برنامه های آموزشی و تامین نیازمندی های دستگاه های مسئول با قید اولویت انجام شود.

رئیسی در ادامه با تاکید بر اینکه افزایش ایمنی جاده ها، ایمنی حمل و نقل، بازسازی ناوگان حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی و دریایی در زمره برنامه های اصلی دولت قرار دارد، اظهارداشت: ضرورت دارد وزارت راه و شهرسازی این موضوعات را به صورت جدی پیگیری کند و حرکت در مسیر تحقق این برنامه ها به هیچ عنوان نباید تا رسیدن به نتیجه مطلوب، متوقف شود.
رئیس جمهور ساماندهی و نظارت دقیق بر ترددهای جاده ای را ضروری دانست و اظهارداشت: لازم است رویکردهای پیشگیرانه و روش های نوین برای کاهش سوانح و تصادفات جاده ای اتخاذ شود تا از صدمات جانی و مالی بر مسافران جلوگیری گردد.

 رئیسی، سپس به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: توجه به برنامه ها و اقدامات آگاه سازی و آموزش عمومی برای ارتقای انضباط اجتماعی تاثیر زیادی در کاهش سوانح جاده ای دارد لذا برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی با شیوه های هنرمندانه توسط رسانه ملی تولید و پخش شود.
رئیس جمهور بار دیگر خودروسازان را مورد خطاب قرار داد و گفت: رعایت نکات ایمنی و استاندارد بر تولید خودرو و افزایش تولید اولویت دارد و سازمان استاندارد لازم است بر رعایت استانداردهای ایمنی در تولید و ترخیص خودروها نظارت کامل و دقیق داشته باشد.
رئیس جمهور همچنین خواستار اعمال کنترلهای دقیق و هوشمند به منظور رعایت شیوه نامه های بهداشتی در وسائط نقلیه جادهای، ریلی و هوایی شد.
رئیسی همچنین در این جلسه دستورات ویژهای را به منظور کاهش سوانح و تصادفات به شرح زیر صادر کرد:
- توجه ویژه به نقش آفرینی مردم با تاکید بر رسیدگی با قید فوریت به حل مشکلات گزارش شده آن ها ضروری است.
- اتخاذ و اجرای طرحهای ابتکاری و نو در پیشگیری از تصادفات.
- هدف گذاری کاهش جدی تصادفات توسط تمامی دستگاه های مسئول.
- آشکارسازی نقاط حادثه خیز با اقدامات زودبازده.
- نصب علائم هشداردهنده و ارسال پیامک به سرنشینان خودروها در نقاط حادثه خیز.
- پیش بینی و اطلاع رسانی تمهیدات لازم برای مقابله با اثرات بحران های احتمالی ناشی از شرایط جوی و طبیعی.
- توجه به توسعه خدمات رفاهی و تسهیلات شایسته بین راهی به هموطنان با تأکید بر در اختیار قرار دادن زیرساخت ها و امکانات دولتی در حد امکان.
- توجه به توسعه سیستم های هوشمند حمل و نقل با اولویت رفع نقص دوربین های کنترل سرعت ثابت.
- نظارت بر ایمنی سفر ناوگان عمومی و ناوگان سنگین جاده ای بخصوص نسبت به معاینه فنی و کنترل سامانه ای و افزایش نظارت در مبدأ سفر.
- بروزرسانی جاده ها ( خط کشی، تابلوها و علائم) و اصلاحات اولویت دار و زود بازده فنی و مهندسی.
- بکارگیری حداکثر توان امدادی و استقرار و پکپارچه سازی پایگاه های امدادی و عوامل انسانی.
- هدفمند کردن گشت های راهور، راهداری و امدادی.
- استقرار پلیس با هدف بازدارندگی از تخلفات و برخورد قاطع با تخلفات حادثه ساز، در تمامی محورهای موصلاتی.

انتهای پیام 


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان