[ad_1]

حضور ایران در نمایشگاه دفاعی دوحه/ رایزنی های امیر عبداللهیان در لبنان/ استخدام کارکنان دستگاه های دولتی و ... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به حضور مقامات نظامی و موشک های ایران در نمایشگاه دفاعی دوحه در صدر اخبار پربازدید امروز قرار گرفت.

ند پرایس در بیانیه ای نسبت به حضور مقامات نظامی ایران و گزارش های  مربوط به حضور افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در نمایشگاه دفاعی دوحه در قطر ابراز تاسف و نگرانی کرد و در بیان دلیل مخالفت خود با حضور مقامات ایرانی در این نمایشگاه گفت: چون این ایران است که بزرگ ترین تهدید علیه ثبات دریانوردی در منطقه خلیج (فارس) است. 

سردار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز در بازدید از نمایشگاه سامانه ها و تجهیزات دفاعی۲۰۲۲ «دیمدکس» قطر در دیدار همتایان نظامی از کشورهای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی به پیمان مترقی أخوت و برادری بین مسلمین و دولت های اسلامی وفادار است .

امروز همچنین حسین امیرعبداللهیان در جریان سفر خود به لبنان با وزیر امور خارجه این کشور دیدار و رایزنی کرد و در جریان این گفت وگو، گسترش همکاری های دو کشور، تحولات منطقه ای و اوضاع بین المللی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این نشست با تأکید بر تداوم حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت لبنان، اظهار کرد:  امیدواریم گسترش همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری ایران با لبنان به این کشور جهت عبور از وضعیت دشوار کنونی مساعدت کند. 

عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه لبنان در بخش دیگری از این نشست با ابراز ناخرسندی از خرابی های یمن اظهار کرد:  گفت وگوهای ایران و عربستان می تواند فرصتی را برای کمک به پیشبرد گفت وگوهای بین یمنی و حل و فصل بحران آن کشور فراهم آورد. 

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین با «نبیه بری» رئیس مجلس نمایندگان لبنان دیدار و پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک دو کشور در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر به عمل آورد.

وی در این دیدار با اشاره به قابلیت های فنی و مهندسی کشورمان، توانمندی و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در تامین نیازهای لبنان در زمینه انرژی، از جمله در حوزه برق و گاز اعلام کرد.

همچنین امیر عبداللهیان نشست مشترکی را با جمعی از فرهیختگان، علما، شخصیت های سیاسی و فرهنگی، رهبران احزاب، چهره های علمی، روسای مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، وزرا و نمایندگان کنونی و سابق مجلس و نویسندگان و فعالان برجسته رسانه ای لبنان برگزار کرد.

وی  در این نشست با برشمردن  بخشی از توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است در یک تعامل شفاف و آشکار با لبنان، اقلام مورد علاقه و مورد نیاز این کشور را در زمینه های خدمات فنی و مهندسی، تولیدات صنعتی و انرژی تامین کند .

وزیر امور خارجه در جریان دومین روز سفر خود به بیروت با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و رایزنی کرد که در این دیدار سفیر ایران در لبنان و میر مسعود حسینیان مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالیرتبه لبنانی، با «نجیب میقاتی» نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

وی در این ملاقات خاطرنشان کرد: در مذاکرات رفع تحریم ها در وین، جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر دستیابی به مطالبات بر حق خود، از خطوط قرمز ترسیم شده - که عدم گذشت از منافع و حقوق مردم کشور می باشد - عبور نخواهد کرد. ما نسبت به نتایج مذاکرات وین خوش بین و در عین حال جدی هستیم. از نظر ما توافق باید به گونه ای باشد که لغو تحریم ها به صورت حداکثری انجام پذیرد. ما می خواهیم توافقات به صورتی باشد که منطقه از آن بهره مند شده و روابط خوب ما با کشورهای منطقه گسترش یابد.

همچنین سفیر چین در ایران در یادداشتی با اشاره به مذاکرات وین و احیای توافق هسته ای تاکید کرد که طرفین مذاکرات وین شرایط لازم و فضای مطلوب را برای تلاش های دیپلماتیک محیا کنند.

چانگ هوآ در این یادداشت که از یک وبگاه یک شبکه چینی منتشر شده است، با تشریح گستره و اهمیت روابط دوجانبه ایران و چین، به «نقش سازنده» کشورش در مذاکرات وین اشاره کرده و از تمامی طرفین مذاکرات خواست تلاش های دیپلماتیک را برای رسیدن به توافقی در اسرع وقت در زمینه احیای برجام بالا ببرند.

ایسنا در یکی از گزارش های بامدادی امروز خود به بررسی ساماندهی سرنوشت ساز استخدام کارکنان دستگاه های دولتی پرداخت که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، هدف اصلی از ارائه طرح ساماندهی کارکنان دستگاه های اجرایی حذف یک سری از واسطه ها و پیمانکاران، کارگران و بازتعریف گونه های استخدام در دستگاه های اجرایی و یکپارچه سازی فرایندهای استخدام است که امیدهای بسیاری را به خصوص برای قشر کارگر ایجاد کرد و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پیگیر آن بود و پس از برگزاری جلساتی با نمایندگان دولت در این رابطه مهلت ۴۵ روزه ای به دولت داده شد تا لایحه ای در این خصوص ارائه کند، اما این خواسته محقق نشد.

تشدید شرایط انسانی در اوکراین و مناطق همجوار آن، ابراز نگرانی عمیق ایران را در پی داشت.

در همین راستا، نماینده ایران در سازمان ملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم رعایت کامل حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها و تضمین ایمنی و امنیت همه غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی، درخواست خود را برای توقف فوری درگیری های اخیر و کاهش تنش ها  تکرار کرده و همه طرف ها را تشویق می کنیم تا نگرانی های خود را از طریق گفتگو دنبال کنند.

در خطبه های اولین نماز جمعه سال ۱۴۰۱ هم آیت الله سید احمد خاتمی به نامگذاری سال جدید، محتوای اقتصادی نام گذاری های یک دهه اخیر را تدبیری در برابر توطئه های اقتصادی دشمنان دانست.

خطیب نماز جمعه تهران نسبت به دانش بنیان شدن عرصه کشاورزی ابراز امیدواری کرد و گفت: حدود ده سال است که رهبری در نامگذاری سال بر اقتصاد توجه می کنند؛ چرا که دشمن از همین طریق به ما ضربه می زند. تدبیر رهبری این توطئه را ناکام خواهد کرد. رهبری وقتی تلخی های ۱۴۰۰ را بیان می کردند، با همه وجود به گرانی و تورم اشاره کردند. رهبر بزرگ انقلاب رنج شما را رنج خودش می دانست. رهبری فرمودند که مشکلات علاج پذیر است اما برخی علاج ها نیازمند زمان است. امیدواریم مسئولان با تلاش بیشتر رنج جانکاه مردم را کم کنند. در سخرانی اول سال رهبری فرمودند کسانی که برای مردم سخن می گویند تا می توانند در مردم امید ایجاد کنند چرا که دشمنان در نقطه مقابل ناامیدی را پمپاژ می کنند. 

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان