[ad_1]

جوانان پرشوری که دهه ۵۰ در کانون پرورش فکری فعالیت داشتند، او را به کرات دیده بودند، جوانکی بود همسن و سال خودشان که زبان های فرنگی می دانست و مانند آنان جستجوگر بود ولی او بیشتر در دنیای عروسک ها کند و کاو می کرد.

به گزارش ایسنا، نسل ما اردشیر کشاورزی را با مجموعه عروسکی «هادی و هدی» می شناسد. هر چند آن زمان کم سال تر از آن بودیم که عنوان بندی این مجموعه را بخوانیم و نام کارگردانش را ببینیم. ما مشتاقانه به تماشای این مجموعه با عروسک های دوست داشتنی اش می نشستیم بدون اینکه نام سازنده آن را بدانیم.

امروز، سوم فروردین ماه سالروز درگذشت این هنرمند است. هنرمندی که عروسک ها را به صحنه تئاتر و قاب تلویزیون آورد و کودکان چندین نسل را به مهمانی عروسک ها برد.

به انگیزه سالروز درگذشت این هنرمند نگاهی بسیار گذرا بر بخشی از کارنامه هنری او داریم.

اوایل دهه ۵۰ اسکار باتک، هنرمند مطرح نمایش عروسکی که اهل چکسلواکی بود، به ایران آمد تا دوره آموزشی نمایش عروسکی را به پیشنهاد نصرت کریمی و به دعوت دکتر مهدی فروغ،  رییس  دانشکده هنرهای دراماتیک، در این دانشکده پایه گذاری کند.

قرار بود نمایش عروسکی ابتدا در مقطع کاردانی یا همان فوق دیپلم و بعد در مقطع کارشناسی تدریس شود.

استاد خارجی طبیعتا نیاز به یک مترجم داشت و اینجا بود که اسم اردشیر کشاورزی مطرح شد. او جوانی بود که در دانشکده ملی آن زمان در رشته زبان انگلیسی تحصیل کرده بود و به عنوان مترجم و دستیار، اسکار باتک را همراهی می کرد.

کشاورزی که خود نیز مجذوب جهان عروسک ها بود، بعدتر خود نیز در رشته نمایش عروسکی در دانکشکده هنرهای دراماتیک تحصیل کرد و زمینه حضور و فعالیت باتک را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فراهم آورد. کانون آن زمان گروهی تئاتری به سرپرستی دان لافون داشت که با جوانان پر انگیزه آن دوره، رضا بابک، مرضیه برومند، بهرام شاه محمدلو، سوسن فرخ نیا و علیرضا هدایی، نمایشنامه های زیبای بیژن مفید را اجرا می کردند.

اما با حضور باتک، عروسک ها هم وارد کانون شدند. نتیجه حضور این هنرمند اجرای نمایش هایی همچون «شنل هزار قصه»، «حادثه در شهر عروسک ها»، «نخودی» و ... بود.

کشاورزی هم به عنوان مترجم و هم دستیار در کنار باتک بود.

برای کارگردان«هادی و هدی» که نامش را نمی دانستیم
مجموعه عروسکی «هادی و هدی»

بعد از رفتن «اسکار باتک» از ایران، کشاورزی به عنوان مسوول گروه تئاتر عروسکی کانون فعالیت کرد و به تربیت مربیان بسیاری در زمینه نمایش عروسکی پرداخت و همراه با «جرالد دان لافون» که بنیانگذار مرکز تولید تئاتر کانون بود، نمایش های متعددی را در تهران و شهرستان ها  به صحنه برد.

او بعدتر خود نیز دست به کارگردانی زد و اوایل انقلاب نمایش «لوبیای سحرآمیز» را در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برد.

 کشاورزی در ادامه فعالیت های خود، چندین مجموعه عروسکی را برای تلویزیون ساخت که مشهورترین آنها «هادی و هدی» نوشته رضا فیاضی است.

اما به جز آن مجموعه های دیگری همچون «کرم شب تاب»، « بزبز قندی»، «سرزمین خوشبختی»، «آقای ارتباطی» و ... را نیز طراحی و کارگردانی کرد.

این هنرمند اما تنها به ساخت اثر هنری اکتفا نکرد. او هم در انجمن های جهانی نمایش عروسکی، هم در تدریس و هم در برگزاری جشنواره های نمایش عروسکی فعال بود.به طوری که در سال های اولیه راه اندازی جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دبیر این جشنواره شد.

او که اولین عضو یونیمای جهانی (اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی) در ایران محسوب می شود، به واسطه این جایگاه از سال ۵۵ به بعد سفرهای متعددی به پاکستان، هندوستان، مصر، یونان، نپال، آلمان، انگلستان، فرانسه و اسپانیا داشت  و در سمینارها و کنگره های مختلفی شکت کرد.

تدریس در رشته تئاتر عروسکی و انیمیشن در دانشکده های هنرهای زیبا، سینما تئاتر و صدا و سیما بخش دیگری از فعالیت های اوست همچنانکه در زمینه ترجمه و نگارش کتاب نیز صاحب تجربه بود و از جمله فعالیت های او در این حیطه، ترجمه کتاب هایی همچون «تئاتر کودکان»، «حرکت بخشی عروسک ها» در سینما و نگارش کتاب «ساخت عروسک های تئاتری» است.

در اردیبهشت سال ۸۶ انجمن انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر در آخرین روز از جشن یک هفته ای روز جهانی تئاتر، نشان ویژه خود را به کشاورزی اهدا کرد.

این هنرمند که زاده سال ۱۳۲۴ در کرمانشاه بود، عمری نه چندان بلند اما پر بار داشت و روز سوم فروردین سال ۱۳۸۸ به دلیل ابتلا به سرطان ریه در سن ۶۳ سالگی از دنیا رفت.

انتهای پیام

  


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان