در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت- فاطمه احمدی؛ نخستین نماهنگ قرن، ماجرایی دارد که برخلاف همه روایت ها پایانش به سلام ختم می شود؛ "عشق جانم امام زمانم " بهتر از همیشه میدانم که نامت به گونه ای قلم های بیجان را به حرکت درمی آورد که در صفحه "دنیای بی معنای بدون تو "، با جوهر" یادت آن را بهاری می توان کرد".

می خواهم از گیلانیانی بنویسم که این بار طلایه دار در کار تمیز فرهنگی شده اند و توانستند نخستین نماهنگ قرن را برای رسانه ملی تولید کنند. ماح نامانی که نامشان را از نگاه فرماندهشان حاج قاسم سلیمانی آنجایی که گفت "ما ملت امام حسینیم" گرفته اند.

از دستگیری آقا تا دعای پدر و مادر توشه سفر به اروپای سلام فرمانده

حجت الاسلام والمسلمین سعید نعیمی تهیه کننده اثر فاخر "سلام فرمانده "، تشکیل گروه "ماح " را مقارن با سالروز شهادت حاج قاسم در سال گذشته عنوان کرد و گفت که تشکیل گروه ماح (ملت امام حسین) در کنار تربیت نسل دهه ۹۰ توأمان به ذهن ما رسید و خدا را شکر شهید زنده ما را تنها نگذاشت.

وی به شعر "رفیق شهیدم " اشاره کرد که با مضامین و الگوهای وطنی به تصویر کشیده شده و گفت که در سرود رفیق شهیدم به علی لندی و علمای معاصر توجه و سعی شد دستورات مقام معظم رهبری مثل آتش به اختیار، جهاد تبیین و گام دوم انقلاب توجه ویژه شود.

حاج آقای نعیمی از دستگیری و هدایتگری حضرت ولیعصر (عج) در تمامی مراحل ساخت "سلام فرمانده " اشاره کرد تا جایی که علی رغم اتمام کار با دیدن جمله "عهد می بندم " در دیواره های مسجد جمکران بلافاصله متن شعر را از "أن شاءالله به عهد میبندم" تغییر دادیم.

تهیه کننده "سلام فرمانده " به فعالیت بیش از ۱۰۰ نفر اشاره کرد و گفت «بعد از ساخت "سلام فرمانده " دلمان خیلی گرفت زیرا دل همه را شاد نکردیم ولی لحظه تحویل سال و بعد از صحبت حضرت آقا، شعر سلام فرمانده از شبکه سه پخش شد و آنجا بسیار اشک ما درآمد و میدانم که آنجا دل پدر مادرم شاد شد و امروز به لطف آقا جانمان شاهد آن بودیم که از چندین کشور ازجمله سوریه، لبنان و فرانسه درخواست پخش با زیرنویس از ما شد

نعیمی از باورهای تبدیل شده به دیده در "سلام فرمانده " سخن گفت و افزود که «در "سلام فرمانده " با چشمم دیدم که دعای خیر پدر و مادر چه کارها می تواند بکند، در "سلام فرمانده " قلب پاک کودکان را دیدم، زحمات بیش از ۱۰۰ نفر را دیدم که از همه چیز خود گذشتند تا سرود سلام فرمانده انجام شود.»

کار جهادی انگار با بچه های انقلابیِ بی ادعا عجین شده تا جایی که تهیه کننده "سلام فرمانده " می گوید برای ساخت این اثر، هزینه کرایه پنج دوربین هم نداشتند ولی عوامل به صورت دلی و جهادی کار کردند ودر مقابل در باب همکاری های صورت گرفته اینگونه گفت «واقعاً برخی از ارگان ها ازجمله تیپ میرزا کوچک خان که من آن ها را شهیدان زنده میدانم، جبهه انقلاب فرهنگی گیلان، آموزش وپرورش، شهرداری، امام جمعه حمایت کردند.»

"سلام فرمانده" یعنی اثر در برابر اثر

ابوذر روحی خواننده گروه "ماح " معتقد است که "سلام فرمانده" باعث شده فاصله عده ای با انقلاب به حداقل برسد بسیاری از بچه های انقلابی با انقلاب و نظام آشتی کردند چون سلام فرمانده یک کار دلی معجزه ای از طرف آقا امام زمان (عج) بوده است.

روحی از دل پاک بچه های قد و نیم قد گروه "ماح " می گوید که لطف امام حاضر چنان اثری بر کارشان گذاشته که امروز همه ایران سلام های بزرگ مردان کوچک را واگویه می کنند.

وی مضمون ابیات "سلام فرمانده " را ابیاتی در خور نیازهای روز نوجوانان در عصر جهاد تبیین عنوان کرد و گفت که در بحث امام زمان (عج) همیشه از انتظار، دلتنگی و منتظر صحبت شده ولی در سلام فرمانده به مسائل بخشش و آمادگی قرار گرفتن در صف یاران امام و سربازی آقا صحبت شده است.

روحی که از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز هست معتقد است در "سلام فرمانده " نشان داده شد که اگر به مسائل و کار فرهنگی به خوبی توجه شود می تواند بسیار تأثیرگذار باشد هرچند که درعین حال از بی مهری به اثر فاخر مربوط به حاج قاسم سلیمانی (رفیق شهیدم) به شدت ناراحت بود.

وی مهم ترین دستاورد "سلام فرمانده " را تجمیع نیروهای انقلابی در قالب تشکیل ۳۱۳ نفر برای گروه سرود از خانواده های مختلف عنوان کرد و گفت که خوشحالیم که با خواندن این شعر هم جهاد تبیین و خودسازی مدنظر رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم رقم خورد و هم با استفاده از زبان هنر شاهد اثری ماندگار برای دربرگیری گسترده در جمع کودکان و نوجوانان بودیم.

به گفته روحی ضربه اثر در برابر اثر باعث شد تا برنامه ریزی که برای نسل دهه هشتادی و دهه نودی توسط غرب صورت گرفته به انزوا رود و درعین حال گیلان ما که از گذشته تا امروز طلایه دار بسیاری از مسائل فرهنگی و سیاسی بود این بار هم در سطح کشور خوش درخشید

روحی می گوید که در برگزاری کلاس مداحی به مجموعه فرهنگی و گروه سرود ماح رفتیم و ناخودآگاه انجام یک کار مشترک به ذهن ما رسید و تصمیم گرفتیم به مناسبت میلاد حضرت زینب (س) یک گروه سرود ارزشی در این خصوص بسازیم و تصمیم گرفتیم از بچه ها در بقعه آقا سید حسین استفاده کنیم.

 ما خبرنگاران الگوی روایتگری خودمان را عقیله النساء حضرت زینب کبری (س) میدانیم که انگار عقیله خدر الرساله در هر حریمی دستگیری دارد؛ ابوذر روحی نخستین کار گروهی "ماح " را کارویژه برای حضرت زینب عنوان کرد که مورد استقبال پرستاران قرار گرفت.

روحی ازجمله مداحانی است که به شدت با مداحی استودیویی مخالف است اما هدف از ساخت کلیپ هایی به مانند "سلام فرمانده " را تأثیرگذاری مثبت به سمت آموزه های دینی با استفاده از سبک موسیقی دانسته و به تأکیدات رهبر انقلاب در تأثیرگذاری هنر و به صورت خاص سرود در ماندگاری آثار فرهنگی نیز اشاره کرد که با فطرت انسان و کودکان نیز سازگار است و در قالب شیوه اثر در مقابل اثر با تولیدات ناهنجار غربی سفارشی به مقابله پرداخت.

حضورشان در قم هم جالب بود؛ روحی می گوید تماسی از قم برای اجرای کار مشابه "رفیق شهیدم " داشتیم که ۳۰ کودک در گروهشان دارند و آن ها گفتم نیاز به ۳۰۰ کودک دیگر دارید که کمتر از یک هفته این هماهنگی صورت گرفت و ضبط قم ما با کودکان قمی انجام شد.

وی از علاقه بچه ها به سرود جمعی سخن گفت که منجر به جذب افراد و خانواده های با گرایش های مختلف شد تا نخستین سرود گروه ماح به خوبی دیده شود و متعاقب آن در کار بعدی حاج قاسم سراغ نقطه زنی رفتیم و در شعر حاج قاسم و سلام فرمانده باهدف پیش رفته و سعی کردیم در آن میرزا کوچک خان جنگلی که یک افتخار گیلان است را به بچه های مختلف از استان های دیگر معرفی کردیم.

خواننده "سلام فرمانده " معتقد است وقتی کاری برای امام زمان (عج) باشد همه موارد راست و ریس می شود و توانستند در مدت زمان یک ماه تیم ۳۱۳ نفری متشکل از کودکان برای اجرای سرود سلام فرمانده آماده کنند تا این گونه تأثیرگذار باشد و حالا در همه شهرها شاهد تشکیل خودجوش گروه ماح متشکل از ۳۱۳ کودک هستیم.

وی اثر بعدی در ابعاد گسترده گروه "ماح " را برای دهه کرامت معرفی کرد و گفت که هدف بعدی ما سرودن کار برای امام رضا است که امیدوارم به بهترین نحو سروده و اجرا شود.

بعد از پخش "سلام فرمانده " و استقبال کم نظیر مردم و خانواده ها از این اثر شاید باید بیشتر درباره عوامل و آنچه به تصویر کشیده شد صحبت کرد ولی ابوذر روحی خواننده این اثر و حجت الاسلام نعیمی تهیه کننده "سلام فرمانده " ابراز شرمندگی شدید و طلب حلالیت طلبیدند و قطعاً زمانی انسان ها به این نقطه می رسند که سراسر کارشان نیت قرب الی الله و خشنودی صاحب اثر باشد؛ آن ها مشترکاً از خانواده، کودکان و نوجوانانی عذرخواهی کردند که در این اثر حضور داشته ولی تصویرشان به دلایل مختلف فنی در "سلام فرمانده " نشان داده نشد.

در "سلام فرمانده" همه چیز عنایت آقا بود و وقتی قهرمان قصه ات آنقدر بزرگ باشد که همه عالم در انتظار فرجش برای رهایی از بند نفس و ظلمت باشند باید صدای کارهای تمیز و خالصانه خواهان جهانی پیدا کند.

آری سلام فرمانده "سلامی از نسل غیور جامانده "، سلامی که در آن "عهد بسته شد تا کودکان روزی به کار امامشان بیایند " تا "عشق جانمان " غصه سرباز را نخورد که سربازان آقا همه هزار و چهارصدی هستند آری "از صف ۳۱۳ به شما سلام می کنیم " سلام فرمانده.

 

 

انتهای پیام/۳۳۸۹/ ق


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان