در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران/ مذاکرات برجامی/ هجدهمین سفر استانی رئیس دولت سیزدهم/ نشست همسایگان افغانستان و ... از موضوعات پربازدید و خبرساز تحریریه سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، تحریم های اعمال شده جدید ایالات متحده علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان را در پی داشت که در صدر اخبار پربازدید امروز قرار گرفت.

سعید خطیب زاده  این اقدام را نشانه دیگری از سوءنیت دولت آمریکا در قبال مردم ایران دانست و افزود: آشکارا این واقعیت ثابت می شود که دولت کنونی آمریکا برخلاف ادعای خود، از هر فرصتی برای طرح اتهامات بی اساس و فشار بر مردم ایران استفاده می کند.

این درحالیست که به نوشته رویترز، یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود تحریم های اعمالی جدید ایالات متحده علیه ایران را با تلاش ها برای احیای توافق هسته ای در ازای رفع تحریم ها بی ارتباط دانسته است.

او گفته است که آخرین تحریم ها علیه ایران بدون توجه به اینکه توافق هسته ای حاصل می شود یا نه، پا برجا خواهند ماند.

از طرفی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با وزیر خارجه کشورمان اعلام کرده است که با ایران جهت اتخاذ گام های کاربردی جهت دور زدن تحریم های غرب همکاری خواهد کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه هم در اظهاراتی مدعی شد که حصول توافق بر سر احیای برجام ممکن است روزها و یا حتی هفته ها به طول بینجامد.

طی هفته های اخیر با ایجاد تغییراتی در مناسبات سیاسی بین المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های اقتصادی توسط وزارت خزانه داری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بر اشخاص و نهادهای روسی، دور هشتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای با پیچیدگی هایی مواجه و برای مدتی متوقف شد.

این وقفه در حالی به دنبال تحولات اخیر پیش آمد که به گفته طرفین، پیشرفت های چشم گیری در آن ایجاد شده بود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا و یک مقام صهیونیستی هم به پایگاه خبری اکسیوس اطلاع دادند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات این رژیم خواستار ارائه جایگزین های آن ها برای توافق هسته ای شده که باعث محدود شدن غنی سازی اورانیوم توسط تهران می شود.

به گفته این مقامات، ایران محور دیدارهای بلینکن و بنت در روز یکشنبه بوده است اما علی رغم وجود اختلافات میان طرفین، جو گفت وگوها پرتنش نبوده است.

همچنین دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که نفتالی بنت، نخست وزیر این رژیم و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه در تماسی تلفنی درخصوص آنچه که "ستیزه جویی های منطقه ای ایران" خوانده شد گفت وگو کرده اند.

امروز همچنین آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جریان دومین روز از سفر خود به مشهد مقدس در دیدار با جمعی از علما و روحانیون استان خراسان رضوی ضمن ارایه گزارشی از اقدامات دولت و برنامه های آینده، امیدآفرینی، تقویت سرمایه اجتماعی و ارتقای اعتماد مردم به نظام حکمرانی را از اهداف اصلی دولت در سیاست گذاری ها دانست.

رئیس جمهور در بخش دیگری از این دیدار با بیان اینکه مذاکرات با قوت و عزت دنبال می شود، خاطرنشان کرد: ما از میز مذاکره کنار نکشیده ایم و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران با عزت امروز بیان می شود اما به هیچ عنوان زندگی مردم و اقتصاد را به برجام و مذاکره گره نزده ایم، چه مذاکرات به جایی برسد چه نرسد ما برنامه های خودمان را در اداره اقتصاد ملی داریم و با قدرت آن را ادامه خواهیم داد.

رئیس دولت سیزدهم همچنین با خانواده شهدای استان خراسان رضوی دیدار کرد و در جمع آنها با اشاره به نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب نسبت به خانواده شهدای مدافع حرم، گفت: مهمترین وظیفه مسئولین پاسداری از راه و حفظ آثارو دستاوردهای شهدا و خدمت به خانواده آنهاست. چراکه حقیقتاً خون شهدا از جامعه جهل زدایی می کند.

دیگر اخبار مرتبط با این سفر را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

۲ کارخانه در مجتمع گوگردی سردار شهید سلیمانی با حضور رئیسی افتتاح شد

آغاز عملیات اجرایی فاز دوم ذخیره سازی گاز شوریجه در سرخس

***

وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در نشست همسایگان افغانستان + طالبان+ اندونزی + قطر که امروز در تونشی چین برگزار شد، گفت: افغانستان نیازمند تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه هاست، تشکیل دولت ضامن ثبات، امنیت و پیشرفت و رفاه افغانستان است.

حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نگران وضعیت گسترش آوارگان افغانستانی است. در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون زن، کودک و مرد افغان وارد ایران شدند و اکنون رقم آوارگان افغانستانی که مهمان ما در ایران هستند به حدود پنج میلیون نفر افزایش یافته است و نگرانی جدی در این زمینه به ویژه وقتی که سازمان های بین المللی کمترین توجه را به آوارگان در کشورهای همسایه افغانستان دارند، وجود دارد.

خبرهای دیگر از دیدارهای وزیر امور خارجه در جریان سفر به چین را در لینک های زیر دنبال کنید.

دیدار امیرعبداللهیان و امیرخان متقی در چین

دیدار و گفت وگوی امیرعبداللهیان با معاون نخست وزیر ازبکستان

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان