از مذاکرات هسته ای چه خبر؟!

۱۴۰۱/۰۱/۱۷ ۰۵:۳۷ چاپ کد خبر: 156928
[ad_1]


خبرگزاری فارس، یادداشت- محمدکاظم انبارلویی: اراده دولت، ملت و مجلس ما در مناقشه هسته ای با آمریکا و سه کشور شرور اروپایی این است که:

1- همه تحریم ها باید لغو شود.
2- آمریکا تضمین بدهد کَلَکی در کار نیست دوباره زیر میز نمی زند.
3- دو مورد بالا باید حتما راستی آزمایی شود.
4- خسارت ناشی از بدعهدی و فریب غرب به تأسیسات هسته ای و نیز خسارت ناشی از تحریم ها پرداخت شود.

این  چهار کلمه ما را دوباره به میز مذاکرات برگرداند.

در اولی ؛ آمریکایی ها دهها اما و اگر دارند. در دومی ؛ صدها راه گریز مطرح کرده اند! در سومی ؛ توپ راستی آزمایی را به زمین ایران شوت می کنند. هرازچندی گروسی را به تهران می فرستند همچنین روی زمان راستی آزمایی بازی می کنند.  در چهارمی ؛ هم می گویند اصلا حرفش را نزنید.

جمع بندی پیام های مبادله شده و چانه زنی ها در هر چهار مورد و چرتکه انداختن در مورد این که چه می دهیم و چه می گیریم، نشان می دهد آمریکایی ها همان کلاهی که سر دولت روحانی و دیپلمات های ما گذاشتند می خواهند گشادتر آن را سر دولت جدید بگذارند.

تمام تلاش آمریکایی ها این است که چارچوب تحریم ها را حفظ کنند. ملت ایران هیچ انتفاع اقتصادی نداشته باشد. ضمن اینکه در همین دولت بایدن و یا دولت بعدی بتوانند زیر امضاء و تعهدات خود بزنند.

گاهی وسط مذاکرات پیشنهادات شیرین و اغواگرایانه ای مطرح می کنند ما خیال می کنیم آنها قصد و نیت توافق دارند گاهی هم مسائل بی ربطی مطرح می کنند و شروع می کنند به حاشیه سازی و ربط مذاکرات هسته ای به مذاکرات محدود کردن برد موشک ها و نفوذ منطقه ای ایران که انسان خیال می کند اصلا آنها سر آشتی و سازش و توافق ندارند.

آنها هشت دور مذاکره را در یک محدوده هذیان سیاسی و طرح مسائل واقعی مدیریت کرده اند!

امیر عبداللهیان اخیرا در تماس با همتای عمانی خود گفت : «ایران آماده توافق خوب و پایدار است اما آمریکا زیاده خواهی می کند . مسئول طول کشیدن مذاکرات ، آمریکایی ها هستند.ایران هرگز زیر بار زیاده خواهی آمریکا نمی رود.»

هشت دور مذاکرات در وین براساس بازی های آمریکا و همراهی های سه کشور اروپایی هنوز منجر به رسیدن به یک پیش نویس قابل قبول برای دو طرف نشده است. ظاهرا آمریکایی ها به پیشنهادات شفاف و روشن ایران پاسخی 27 صفحه ای دادند که این پاسخ به هیچ وجه دربرگیرنده نفع اقتصادی ایران از این دور مذاکرات نیست.

این پاسخ ها بر مبنای «دستاورد تقریبا هیچ» تئوریزه شده است. که بخشی از آن حقوقی است، بخشی فنی و بخش اعظم آن حقه بازی برای فرار از اصل «رفع همه تحریم ها» است. ظاهر پاسخ، عقب نشینی آمریکا و دادن امتیازات قابل توجه است اما باطن آن همان طرح بازی «دستاورد تقریبا هیچ» است.

از طرفی اختلافات تکنیکی و تاکتیکی بین سه کشور اروپایی با آمریکا از یک سو و اختلافات آمریکا و رژیم صهیونیستی روی چانه زنی در کم و کیف تحریم ها ، تازه ترین ترفند غرب در مواجهه با ایران هسته ای است. مناقشه مسکو و واشنگتن روی مسئله اوکراین و لشکرکشی تحریمی آمریکا علیه روسیه، مذاکرات را وارد مرحله پیچیده ای کرد. آمریکایی ها دنبال بهانه ای می گشتند که تأخیر در توافق را گردن یکی از اعضای گروه 1+4 بیندازند. قرعه فال به نام مسکو افتاد.

این رویداد عده ای غرب پرست را در ایران تحریک کرد، مقصری برای عدم توافق پیدا کنند. بازی آمریکا در لغو تحریم سپاه ، یک فریب دیگر بود که بگویند همه چیز در حال درست شدن است سپاه اگر موافقت کند که همچنان در فهرست «تروریست ها»! بماند مسئله حل است!

واقعیت امر این است که پشت همه این حقه بازی ها یک اراده خصومت علیه ملت ایران وجود دارد که رضایت نمی دهد تحریم ها برداشته شود.این اراده می خواهد در این دور مذاکرات فقط امتیاز بگیرد و از دادن کوچکترین امتیاز ولو این که در روی کاغذ برداشتن آن را وعده بدهد، هنگام «تضمین» و «راستی آزمایی» زیر آن بزند.

کسانی که رضایت نمی دهند یک هنرمند ایرانی در آمریکا کنسرت برگزار کند با پررویی می گویند چون سپاه تحریم است. با این عمل خود به ما پیام می دهند، برداشتن تحریم ها یک خیال و یک رویاست؛ هرگز اتفاق نخواهد افتاد. هیچ آمریکایی در سنا ،مجلس نمایندگان و کاخ سفید به لغو تحریم ها رضایت نمی دهد.

شورایعالی امنیت ملی، اتاق فکر طراحی های دیپلماتیک در موضوع مذاکرات هسته ای است . وزارت خارجه مجری این طراحی هاست. رئیس دولت مسئول مستقیم این گفت وگوهاست. همه چیز در یک فرآیند قانونی به جلو می رود . دولت هیچ مسئله ای را در داخل به مذاکرات مربوط نکرده است. همه کسانی که در این فرآیند مشغول خدمت هستند حواس خود را جمع کرده اند که از یک سوراخ 10 بار گزیده نشوند.

آنها نه از اخم آمریکایی ها می ترسند و نه به لبخند آنها امیدوارند.توجه آنها روی منافع ملی و مصالح ملت ایران متمرکز است. نتیجه مذاکرات اگر به عقب نشینی آمریکا و پذیرش حقوق حقه ملت ایران منجر شود، یک پیروزی است و اگر هم آمریکایی ها سر تعظیم بر خواسته های ملت فرود نیاورند و بر طبل خصومت ورزی بکوبند هم مهم نیست چون آنها تاکنون هیچ غلطی نکرده اند در آینده هم نمی توانند بکنند.

اکنون دولت و ملت ایران در مسیر خنثی کردن تحریم هاست و در این مسیر باشتاب  جلو می رود و تحریم ها را بی اثر کرده و توفیقات خوبی به دست آورده است.

گاهی برخی از دوستان در مجلس یا در رسانه ها راجع به چندوچون کارکرد تیم مذاکره کننده و یا دست اندرکاران مذاکرات هسته ای نقدهایی مطرح می کنند. طرح این گونه دیدگاه های متفاوت ضرری ندارد. سطح هوشیاری مسئولان و تصمیم گیرندگان را بالا می برد باید هشدارها داده شود تا جلوی ضرر پیشاپیش گرفته شود.

ضمن این که باید بدانیم توافق نه به دار است و نه به بار. گفت وگو درباره هیچ نتایج هیچ را هم دربردارد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
[ad_2]

منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان