در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه_ فاطمه ترکاشوند: آیا ماه رمضان در ایران کم تر از سایر کشورهای مسلمان همراه با جشن و شادی برگزار می شود؟ این روزها در شبکه های اجتماعی، بحث درباره این گزاره داغ شده و مهم ترین علت آن را می توان تماس بیشتر کاربران ایرانی با محتوای تولید شده کاربران مسلمان سایر کشورهای اسلامی در شبکه های اجتماعی دانست.

اما آیا این مسئله صرفاً محدود به بازنمایی رسانه ها و کاربران خارجی از برگزاری آداب و مناسک ماه رمضان در کشورهایشان است؟ یا واقعاً تفاوت های فرهنگی و اجتماعی مشخصی میان ما و آن ها باعث شده تا رمضان دیگر کشورها، رنگ و بوی بیشتری از جشن و شادی به خود بگیرد؟

اطعام در تجمعات شهری

ما ایرانی ها مثل مسلمانان سایر کشورها، برگزاری دورهمی های خانوادگی در ایام ماه مبارک رمضان را جزو آداب و رسوم این ماه می دانیم و دست کم تا پیش از شیوع بیماری کرونا، اطعام روزه داران، جزءجدانشدنی فرهنگ رمضانی در ایران شمرده می شد به طوری که در شهرهای بزرگ ساعات پیش از افطار، ساعات ترافیک و ساعات پس از آن ساعات خلوتی خیابان ها به نظر می رسند.

این اتفاق وجه مشترک همه کشورهای مسلمان است با این تفاوت که برخی، اطعام روزه داران را به سطح خیابان ها و تجمعات شهری توسعه داده اند. فلسطین، ترکیه و مالزی از این جمله کشورهایی هستند که آب وهوای نسبتاً مساعدشان اجازه می دهد که شهروندان به برگزاری تجمعات شهری علاقه بیشتری نشان دهند.

اما در دیگر کشورهای مسلمان که اقلیم گرم و بیابانی دارند، تکاپوی اطعام در مکان های روباز شهری کمتر دیده می شود. یک کاربر مصری در ویدئوی یوتیوبش مربوط به دو سال پیش نشان می دهد که دما در قاهره به ۴۳ درجه می رسد و تکاپوی کمتری در شهر دیده می شود هرچند علاقمندان به اطعام روزه داران سعی می کنند در مراکزی مثل مساجد و پارک ها، بسته های افطاری را به دست مردم برسانند.

در عربستان سعودی و امارات نیز به همین علت، افطاری و اطعام روزه داران در مساجد یا چادرهایی که برخی شیوخ برپا می کنند برگزار می شود.

مهم ترین ویژگی این تجمعات، نمایش تکاپوی شهر در ماه رمضان است که ابزارها و تولیدات فرهنگی خاص خود را به همراه می آورد. پخت غذاها و شیرینی های مخصوص این ماه، موسیقی های خیابانی و آذین بندی و چراغانی محلات، مهم ترین مواردی است که این تکاپو را به چشم می آورد و این احساس را در مشاهده گر ایجاد می کند که مردم در حال برپایی جشن و سرور هستند.

جشن رمضان ایران به اندازه سایر کشورهای مسلمان سرورآمیز است؟

موسیقی رمضانی

فرهنگ بشری با موسیقی آمیخته است و اسلام نیز در کشورهای مختلف، جنس متفاوتی از موسیقی بومی هر کشور را در ماه رمضان به عرصه ظهور می کشاند.

خبرگزاری TRT ترکیه در گزارشی، به موسیقی محلی رمضانی این کشور می پردازد که در آن، نوازندگان سازهایی چون دهل و سرنا، هنگام سحر در کوچه ها قدم زنان به نواختن موسیقی و خواندن اشعاری می پردازند که با آن ها مردم را برای عبادت خدا و خوردن سحری بیدار کنند.

در مالزی هم برای ماه رمضان، موسیقی های متفاوتی خصوصاً در رده سنی کودکان و نوجوانان تولید می شود که هر سال در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا می کنند.

هر یک از کشورهای عرب زبان هم در این ماه، نواهای مخصوص آن را که اغلب گنجینه ای قدیمی و سالانه هم محسوب می شوند، بازتولید یا بازپخش می کنند.

ایران هم از این قاعده جدا نیست و هرچند میزان استفاده از ساز به احترام این ماه کاهش می یابد، اما نواهای رمضانی مشهور، تواشیح و برخی قطعات با موسیقی و اشعار مربوط در این مدت رواج بیشتری در عرصه های عمومی و رسانه ها پیدا می کنند.

با این حال از آنجا که به طور کلی نواختن موسیقی خیابانی در کشور ما چندان رایج نیست و طبعاً شامل ماه رمضان هم می شود، در مقایسه با برخی کشورها مثل ترکیه می تواند بخشی از این احساس خلأ جشن و سرور را جبران کند. ایرانی ها معادل این جنس جشن را در ابتدای نوروز تجربه می کنند و آن را بخشی از سنت این فاصله زمانی می دانند.

خوراکی های رمضانی

کافی است به زولبیا و بامیه فکر کنید. شله زرد، آش رشته، حلیم، فرنی و مانند آن ها هم غذاهایی هستند که در سراسر ایران در ماه رمضان رواج بیشتری دارند و شهرهای مختلف هم متناسب با فرهنگ و امکانات خود خوراکی های مشخصی برای این ماه تدارک می بینند.

مشابه چنین چیزی در سایر کشورهای مسلمان هم رایج است و با آغاز ماه رمضان، خوراکی های مخصوص آن به بازار می آید. با این تفاوت که آن دسته از کشورها که امکان و سنت تکاپوی شهری را دارند، از طبخ غذاها و شیرینی های رمضانی در مکان های عمومی به عنوان بخش جذابی از یک نمایش عمومی بهره می برند و بر احساس جشن و شادی می افزایند.

جشن رمضان ایران به اندازه سایر کشورهای مسلمان سرورآمیز است؟

مد و پوشش رمضانی

نمایش پوشش های خاص ماه رمضان را در مقایسه با موارد قبلی باید سنتی جدید و در ارتباط با شبکه های اجتماعی دانست.

هرچند که پوشیدن لباس نو یا تمیز در ایام عید و مبارک، در دین اسلام هم توصیه شده اما ملحق شدن ادبیات مد و فشن به آن از ویژگی های تجربه رمضان در جهان مدرن است.

با این همه این اتفاق هم در این سال ها خصوصاً در بازنمایی کشورهای مختلف از رمضان خود، تأثیر بسزایی داشته است.

پوشش نو، متفاوت و متنوع خصوصاً در مورد زنان و کودکان در ماه رمضان در تولیدات رسانه ای و فرهنگی سهم مؤثری در ایجاد احساس برپایی جشن دارد و از آنجا که اینستاگرام جولانگاه صفحات مرتبط با مد و فشن و محل رشد جریان جدید حجاب استایلیست ها در سراسر جهان است، این دسته نیز چه در تبلیغات شهری و چه در تبلیغات رسانه ای خود در تلویزیون ها یا شبکه های اجتماعی، التفات خاصی به ماه رمضان نشان می دهند و برای آن تدارک می بینند.

انبوه صفحات حجاب استایلیست های ترک و عرب دست کم برای مخاطبان خودشان در ایجاد این احساس جشن سهیم هستند.

تأثیر رنگ

استفاده از نور و چراغانی و تنوع رنگ در آذین بندی شهری، یکی از مهم ترین المان های برگزاری جشن رمضانی است.

اما در برخی فرهنگ ها به طور سنتی، رنگ جایگاه ویژه تری دارد که باعث می شود یک گردشگر در ماه رمضان کشورهایی چون فلسطین و ترکیه، احساس نشاط و سرور را بیش از کشورهایی چون امارات و عربستان دریافت کند که حتی در معماری هم اصل سادگی و تک رنگ های سفید و سیاه و طلایی را حفظ می کنند.

حضور رنگ های متنوع در آذین بندی شهری، پوشش و حتی خوراکی ها تا حدود زیادی مبتنی بر امکانات و فرهنگ های بومی جدای از دین اسلام است که در ماه رمضان با مشارکت عمومی مردم و سرمایه گذاری نهادهای دولتی یا دینی یا مردمی، جلوه و شکوه بیشتری پیدا می کند.

برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان

جشن رمضان ایران به اندازه سایر کشورهای مسلمان سرورآمیز است؟

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از گردشگران ایرانی از برنامه های متمرکز ماه رمضان کشور قطر برای کودکان و نوجوانان و بودجه دولتی مشخص برای آن یاد می کند که منشأ تولیدات رسانه ای متمرکز در رسانه های این کشور است.

در سال های اخیر کشورهای اسلامی توجه بیشتری به تولیدات هنری و رسانه ای برای گروه هدف کودک و نوجوان نشان داده اند تا موفقیت آنان را در ایجاد سمپاتی نسبت به این ماه درمیان این رده سنی بیشتر تضمین کند.

شادیم یا نیستیم؟

با وجود تمام این تفاوت های فرهنگی، باید توجه داشت که بخش دیگری از وجود یا عدم احساس جشن و سرور به بازنمایی رسانه ای هر کشور و کاربران آن در شبکه های اجتماعی باز می گردد. مانند سایر مسائل میان واقعیت محسوس میدانی با بازنمایی آن، همواره حدی از اختلاف طبیعی وجود دارد.

از سوی دیگر، بخش بزرگی از نظرات کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی معطوف به شهرهای بزرگ خصوصاً تهران است و آداب و مناسک رمضانی در شهرهای دیگر اغلب بسیار پررنگ تر و پرتکاپوتر است و وابسته به فرهنگ محلی هر منطقه جنس بروز و ظهور متفاوتی دارد.

در مجموع هرچند وجود تفاوت میان شکل و شیوه برگزاری ماه رمضان کشورهای مختلف در مقایسه با ایران قابل انکار نیست اما کلیت این مسئله را بدون در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی در برگزاری جشن و اقتضائات فضای فکری و امکانات هر کشور، نمی توان به درستی صورت بندی کرد.

روشن است که بن مایه فعالیت های رمضانی در همه کشورهای مسلمان نشین از دین گرفته شده و مشابهت آن ها بیش از تفاوت شان است و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. اما اینکه هر ملتی تا چه اندازه و به چه شکل این آداب مشترک را بزرگ و متفاوت برگزار می کند، در تعیین سرورآمیز بودن جلوه بیرونی آن تعیین کننده است.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان