[ad_1]

رئیس جمهور با قدردانی از کارنامه وزارت امور اقتصادی و دارایی در ماه های گذشته، خاطرنشان کرد: اقدامات ارزشمندی همچون راه اندازی درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، تلاش برای اجرای عدالت مالیاتی، اصلاح نظام بانکی و اصلاح و ارتقای روند خصوصی سازی در کشور باعث ایجاد شفافیت و رفع ریشه ای فساد می شود که مطالبه مردم و مقام معظم رهبری است.

به گزارش ایسنا، آیت الله  سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در دیدار با معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی، گزارش های ارایه شده درباره اقدامات این وزارتخانه را امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: ایجاد «درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» تکلیفی بوده است که قانون ۱۳ سال قبل برای قوه مجریه تعیین کرده، اما تاکنون محقق نشده بود.

رئیسی اظهار داشت: بسیار جای خوشحالی است که در این دولت با اقدامی جهادی و در مدتی کوتاه اجرای این قانون آغاز شده و عقب ماندگی ها در حال جبران است. اتصال همه دستگاه های اجرایی به درگاه ملی صدور مجوزها گام اول برای بهبود فضای کسب وکار است و این روند با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.
رئیس جمهور اصلاح برخی قوانین از سوی مجلس شورای اسلامی، اصلاح مقررات موضوعه از سوی دولت و تکمیل اتصال همه دستگاه ها به درگاه ملی صدور مجوزهای کسب وکار را گام های باقیمانده برای تکمیل فعالیت این درگاه ملی عنوان کرد و افزود: از این پس هیچ دستگاهی نباید برای صدور مجوزهای کسب وکار، خارج از چارچوب درگاه ملی صدور مجوزها اقدام کند.
رئیسی رفع ابهام در مقررات و قواعد صدور مجوزهای کسب وکار را اقدامی مبارک خواند و اظهار داشت: بسیاری از تأخیرهای به ناحق در صدور مجوزهای کسب وکار، ناشی از ابهام در مقررات و برداشت های متفاوت از یک ماده قانونی در دستگاه های مختلف بود. شفاف سازی های صورت گرفته، ابهامات موجود را رفع و امکان اعمال سلیقه فردی را از کارشناسان و متولیان صدور مجوزهای کسب وکار سلب می کند.
وی ادامه داد: تنقیح قوانین که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست، اقدامی اساسی در راستای کارآمد شدن قوانین به حساب می آید و می تواند کمک بزرگی به تکامل درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از اقدامات انجام شده برای «اصلاح نظام مالیاتی» کشور، تصریح کرد: شناسایی مودیان مالیاتی جدید اقدامی در راستای اجرای عدالت مالیاتی است که این اقدام باید تکمیل شده و به خوبی برای مردم تبیین شود. اینکه تعداد مودیان مالیاتی بیش از یک سوم افزایش یافته و از ۴,۴ میلیون نفر به ۶.۷ میلیون نفر رسیده، یکی از دستاوردهای مهم دولت در مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی کشور بدون فشار به مودیان مالیاتی سابق است.
رئیس جمهور با بیان اینکه لازم است از تلاش های وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه امور بانکی نیز قدردانی کنم، خاطر نشان کرد: گام مهم بعدی که باید در این زمینه انجام شود، «اصلاح نظام بانکی» بر پایه اصلاح رابطه بانک ها با بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک های مختلف با یکدیگر، اصلاح رابطه بانک ها با دولت و اصلاح رابطه بانک ها با مردم است.
 رئیسی در ادامه با بیان اینکه خصوصی سازی یک ضرورت در اقتصاد کشور برای کاهش تصدی گری و تقویت نظارت دولت است، گفت: اجرای سیاست های خصوصی سازی در مقطعی به شکلی پیش رفت که باعث اعتراض همه شد، اما امروز با اجرای پیش شرط هایی مثل واگذاری صحیح، احراز اهلیت و توانمندی افراد و اعمال نظارت ها بعد از واگذاری تلاش شده است که خصوصی سازی به شکلی صحیح و در راستای سیاست کلی هدایت، حمایت و نظارت انجام شود.
ساماندهی بازار سرمایه، محور بعدی سخنان رئیس جمهور در دیدار با مدیران وزارت امور اقتصاد و دارایی بود،  رئیسی در این باره گفت: قصد واکاوی آنچه را که در گذشته در این عرصه اتفاق افتاده نداریم، بلکه به دنبال آن هستیم تا بازار سرمایه ثبات پیدا کرده، سهامداران به آرامش برسند و بازار سرمایه بازار پررونقی باشد که سهامداران و کشور از آن منتفع شوند.
وی در ادامه سخنانش، گمرک را مرزبان اقتصادی کشور توصیف کرد و اظهار داشت: وزارت امور اقتصادی و دارایی مأموریت های بسیار متنوع و مهمی برعهده دارد و باید با کمک گرفتن از اتاق های اندیشه ورزی، ماموریت های خود را در عرصه های مختلف از جمله در نظم ّبخشی به واردات و صادرات کشور به پیش ببرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای عدالت، محور تحول در دولت تحول گرا است، تصریح کرد: آنچه به عنوان عدالت دنبال می کنیم به معنای تساوی در توزیع منابع و امکانات نیست، بلکه به دنبال آن هستیم که بر مبنای سند آمایش سرزمینی، هر جا به نسبت استعدادهای خود کمتر رشد یافته، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 رئیسی ادامه داد: همانگونه که باید عدالت مالیاتی برقرار شود، باید در واردات و صادرات نیز عدالت برقرار شود. واردات بی رویه و واردات کالاهای که مشابه آنها با کیفیت و استاندارد قابل قبول در کشور تولید می شود، خلاف عدالت است.
رئیس جمهور تاکید کرد: همه کارگزاران دولت موظف هستند در راستای اجرای عدالت، منافع عمومی مردم را بر منافع خواص و گروه های خاص مقدم بدانند، چرا که اجرای عدالت اقدامی اعتمادساز است که تبدیل به سرمایه اجتماعی می شود. اعتماد به دولت باعث افزایش حضور و مشارکت اجتماعی و اقتصادی مردم می شود که این افزایش مشارکت یکی از مولفه های مهم قدرت برای هر کشوری است.
وی دلیل موفقیت های کسب شده در عرصه های مختلف فعالیت وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله تلاش در راستای عدالت مالیاتی و راه اندازی درگاه ملی صدور مجوزها را انتصاب نیروهای شایسته، انقلابی و مردمی برشمرد و گفت: در گذشته نیز بخشنامه ها و دستورالعمل های متعددی برای اصلاح امور صادر شده اما در اجرا چندان موفق نبوده است. آنچه باعث توفیقات این دولت بوده، بکارگیری نیروهای شایسته، باانگیزه و متعهد به برنامه ها و اهداف دولت تحول خواه و عدالت محور است.

پیش از سخنان رئیس جمهور، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنانی با بیان اینکه پیچیدگی های صدور مجوزهای کسب و کار، محدودیت های زیادی بر سر راه بالفعل شدن پتانسیل های اقتصادی کشور قرار داده بود، گفت: در راستای عمل به دستور رئیس جمهور و اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که ۱۳ سال معطل مانده بود، درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار با اقدامی جهادی و انقلابی در مدت کوتاهی به عنوان ثمره یک همکاری ملی راه اندازی شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی راه اندازی درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، افزایش بیش از ۳۰ درصدی مؤدیان مالیاتی جدید، در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی بدون ایجاد فشار بر روی مودیان مالیاتی موجود، اجرای تکالیف و دستورات رئیس جمهور در ارائه تسهیلات خرد بانکی و مقابله با معوقات بانکی افراد بدحساب، ساماندهی اموال تملیکی و ساماندهی امور گمرکی و جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات را از جمله اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی در ۷ ماه گذشته عنوان کرد.

رؤسای سازمان امور مالیاتی، گمرک، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، معاون امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد نیز در این جلسه در سخنانی به ارائه گزارش عملکرد خود در راستای اجرای برنامه ها و اهداف دولت پرداختند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان