[ad_1]

رئیس جمهور بر ضرورت کاهش سهم پرداختی بیمار از هزینه های درمان تاکید کرد و گفت: باید با تقویت پوشش های بیمه ای کاری کنیم که اگر فردی در خانواده ای بیمار شد، آن خانواده فقط دغدغه بیمار خود را داشته باشد و نگران هزینه ها نباشد.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه (۱۷ فروردین) در نشست هم اندیشی با جمعی از مدیران و متخصصان نظام بهداشت و درمان ضمن قدردانی صمیمی از ایثار و مجاهدت کادر درمان کشور در دوران همه گیری کرونا، گفت: در روزهای آغازین فعالیت دولت روزانه ۷۰۰ خانواده به خاطر کرونا داغدار عزیزان خود می شدند و عده زیادی نیز کسب وکار خود را از دست داده بودند، اما با واکسیناسیون گسترده هم آمار ابتلا و قربانیان کرونا به شکل چشم گیری کاهش یافت و هم شاهد بازگشایی مشاغل، مدارس و دانشگاه ها هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به سالروز ابلاغ سیاست های کلی نظام سلامت، گفت: امروز در جایگاهی هستیم که باید نگاهی به کیفیت اجرای این سیاست ها داشته باشیم تا ببینیم دلیل عدم اجرای بخش هایی از آن چه بوده و برای رفع موانع چاره اندیشی کنیم. شما کارشناسان بخش سلامت بهتر از هر کس دیگری به این مسئله وقوف دارید و می توانید به دولت در رفع این موانع کمک کنید.

وی با بیان اینکه باید برای حوزه بهداشت و درمان کشور یک نظام مسائل تعریف و اولویت های آن تعیین شود، اظهار داشت: دولت مصمم است که مشکلات موجود در عرصه بهداشت و سلامت عمومی را برطرف کند اما طبیعتاً پرداختن به همه مشکلات به طور همزمان ممکن نیست و باید اولویت گذاری انجام شود.

رئیس جمهور با تاکید بر تشکیل شورای عالی سلامت افزود: باید تحول در نظام سلامت را با هدف کاهش هزینه ها و ارتقای شاخص های سلامت، علم پایه، دانش بنیان و فن آورانه به پیش ببریم. در همین راستا شورای عالی سلامت با دستور کار مرتبط و مناسب به زودی تشکیل خواهد شد.

رئیسی با اشاره به ابراز نگرانی برخی میهمانان جلسه نسبت به افزایش موج مهاجرت در میان پزشکان، تصریح کرد: باید این اطمینان را نزد دانشجویان پزشکی ایجاد کنیم که پس از پایان تحصیلات در نظام درمانی کشور با درآمد خوب و جایگاه اجتماعی مناسب جذب خواهند شد. باید این ادراک در میان دانشجویان ایجاد شود که آنان سرمایه ها و آینده سازان کشور هستند.

رئیس جمهور بر ضرورت تقویت شبکه جامع بهداشت کشور با اتکا به روش ارجاع تاکید و خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی وجود ندارد که پیشگیری مقدم بر درمان است و توسعه شبکه سراسری بهداشت و فعال تر شدن آن می تواند ضمن ایجاد اطمینان برای مردم در زمینه رسیدگی های پزشکی، به تقدم بخشی به رویکرد پیشگیری نسبت به رویکرد درمان کمک کند.

رئیسی از وزیر بهداشت خواست تا اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را که تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه ها و بستری ها دارد، با جدیت پیگیری کند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به بازدید خود از درگاه ملی صدور مجوزها در وزارت اقتصاد گفت: موضوع صدور مجوزها در عرصه پزشکی برای مشاغلی نظیر راه اندازی درمانگاه و داروخانه نیز باید تا جای ممکن سهل و تسریع شود چرا که این موضوع می تواند به رونق اقتصاد سلامت کمک کند.

رئیسی صنعت داروسازی را یکی از پیشرفته ترین عرصه های علمی و تولیدی و مایه افتخار کشور عنوان کرد و افزود: تلاش کنیم ضمن حفظ و ارتقای کیفیت تولیدات دارویی، قیمت تمام شده داروها را نیز به صرفه کنیم تا نه اجحافی به تولیدکنندگان دارو شود و نه فشاری به مصرف کنندگان دارو وارد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تسهیل پذیرش و تربیت دانشجویان خارجی در دانشگاه های پزشکی کشور استقبال و تصریح کرد: بنده به طور جدی از این موضوع حمایت می کنم. علاوه بر آموزش مهارت های پزشکی بر آموزش اخلاق عمومی و حرفه ای نیز توجه ویژه داشته باشید و تلاش کنید این موضوع به عنوان امتیازی برای نظام آموزش عالی جمهوری اسلامی مطرح و معرفی شود.

رئیس جمهور با اشاره به برخی نظرات مطرح شده در جلسه درباره طب سنتی، خاطرنشان کرد: بنده همواره تاکید کردم که خودِ پزشکان توسعه طب سنتی را مدیریت و برای تقویت و ارتقای آن تلاش کنند. هر نظری در عرصه طب سنتی مطرح شد قابل بررسی در مجامع علمی است و اساساً کرسی های نظریه پردازی، محلی برای بررسی نظرات علمی جدید است.

رئیسی با تاکید بر لزوم پیگیری موضوعات خودامدادی و تقویت مدیریت شده نقش مردم در نظام سلامت و درمان و نیز تقسیم عادلانه پزشک و پرستار در سطح کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران به لطف فداکاری های پزشکان از جایگاه شایسته ای در عرصه مقابله و مدیریت همه گیری کرونا برخوردار است اما باید برای دست یافتن به جایگاه بهتر در همه عرصه های بهداشت و سلامت تلاش کنیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور تعدادی از مدیران و متخصصان نظام سلامت کشور نیز در سخنانی به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

رفع بروکراسی پیچیده برای استفاده بهتر از توانمندی های نظام درمانی کشور در زمینه تولید محصولات پزشکی و نیز تربیت نیروهای متخصص، مقابله با فساد ناشی از ارز ترجیحی در شبکه تامین دارو و تجهیزات پزشکی، ضرورت وجود نگاه جامع به عرصه سلامت بر پایه تقدم پیشگیری بر درمان، تلاش برای طراحی مدل بومی نظام سلامت، لزوم ساماندهی حکمرانی داده های نظام سلامت، ارتقای ظرفیت های طب سنتی در برابر استقبال گسترده مردم، ضرورت بازسازی و نوسازی زیرساخت های بهداشتی و سلامت از جمله تخت های بیمارستانی و ناوگان اورژانس و لزوم توجه بیشتر به آموزش اخلاق عمومی و حرفه ای در پزشکی از جمله مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان