[ad_1]

بهادری جهرمی تاکید کرد: ارز ترجیحی حذف نشده و در حال تخصیص است و تولیدکننده ها و مراکز دریافت ارز مشکلی نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید، با تبریک فرا رسیدن سال نو و ماه مبارک رمضان گفت: مقام معظم رهبری در آغاز سال نو مانند همیشه با تعیین شعار سال امید و روحیه دیگری به دولت مردان و مردم دادند. نگاه رهبر معظم انقلاب به دولت امیدآفرین بود و بیانات ایشان مثل همیشه راهگشای حل مسائل کشور خواهد بود.

وی افزود: دولت بلافاصله بعد از سخنان مقام معظم رهبری اقداماتی را در دستور کار قرار داد که تهیه و تصویب آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و تهیه بسته جامع توسعه و اشتغال به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های صمت و کار، دو اقدام محوری در حمایت از تولید دانش بنیان بود.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با بیان اینکه جلسات هیات دولت در نوروز هم برگزار شد اظهار داشت: غیر از جلسه دولت در شب سال تحویل که لغو شد، بقیه جلسات دولت منظم برگزار شده و شاهد سفرهای بازدیدی و اقدامات وزیران در ایام نوروز بودیم و جلسات ستاد تنظیم بازار به صورت منظم و مستمر برگزار شد.

وی ادامه داد: در این مدت سفری هم به استان خراسان رضوی انجام شد؛ یکی از افتتاحیه ها، بهره برداری از کارخانه مجتمع شهید سلیمانی با استفاده از ۱۰۰ درصد تجهیزات داخلی و توسط بخش خصوصی و با استفاده از ظرفیت های شرکت دانش بنیان در منطقه محروم سرخس بود که در گوگرد ارزش افزوده ایجاد می کند و این پروره توسعه می یابد.

ثبت بیش از ۶۰ میلیون نفر شب اقامت در سفرهای نوروزی

سخنگوی دولت با بیان اینکه با مدیریت مناسب نسبت به بحران کرونا شاهد افزایش سفرهای نوروزی بودیم در خصوص میزان سفرهای نوروزی اظهار داشت: بیش از ۵۰ میلیون نفر شب، اقامت در اقامتگاه ها ثبت شد که افزایش ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشت.

بهادری جهرمی ادامه داد: بیش از ۵۲ میلیون تردد خودرو با افزایش ۴۱ درصدی و در حوزه ریلی یک میلیون و ۲۸۳ هزار نفر یعنی رشد ۴۷ درصدی در ایام نوروز داشتیم. تردد هوایی هم رشد ۴۱ درصدی داشت و به رغم رشد سفرها، شاهد کاهش ۲۶ درصدی فوتی های حوادث جاده ای بودیم.

وی با بیان اینکه  در ۵ روز آغاز سال معادل کل بازدیدهای گردشگری ۱۴۰۰ بازدید انجام شد گفت: برای اولین بار شهر تهران جز ۱۰ شهر گردشگر پذیر قرار گرفت که حاصل برنامه ریزی بود.

سند جامع راهبردی صنعت هسته ای ۲۰ فروردین رونمایی می شود

سخنگوی دولت با اشاره به نزدیک بودن روز ملی انرژی هسته ای اعلام کرد: روز بیستم فروردین در مراسمی به میزبانی سازمان انرژی اتمی و با حضور رئیس جمهور، از سند جامع راهبردی توسعه هسته ای کشور رونمایی می شود.

سخنگوی دولت در رابطه با برنامه دولت برای تحقق شعار سال و توجه به رشد شرکت های دانش بنیان، گفت: با محوریت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور کمیته ای به منظور برنامه ریزی و اقدام جهت تحقق شعار سال شکل گرفت و با حضور ۸ دستگاه اجرایی جلساتی تشکیل شد تا در حوزه تحقق و رشد شرکت های دانش بنیان اقدامات لازم انجام شود و سه محور در حال برنامه ریزی و اقدام است، بومی سازی و بازار سازی برای شرکت های دانش بنیان، تعریف و اجرای پروژه های ویژه مبتنی بر راه حل های دانش بنیان و توسعه زیست بوم حوزه نوآوری در هر وزارت خانه با محوریت پژوهشگاه های دولتی مورد توجه این ستاد است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در این زمینه گفت: شرکتهای دانش بنیان جزئی از بخش خصوصی هستند. دولت رسالت خود را حمایت و هدایت در این حوزه می داند. اگر شرکتهای دانش بنیان را به سمت دولتی بردن ببریم خلاف اهداف در نظر گرفته شده است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه میزان از ۸۰۰ هزار واحدی که وزارت راه اعلام کرده در حال ساخت است، مربوط به واحدهای باقی مانده مسکن مهر و مسکن ملی هستند؟ گفت: علاوه بر ۸۰۰ هزار واحد در حال ساخت، برای یک میلیون و ۱۰۰ هزار مسکن، زمین تامین شده است و ثبت نام هم بیش از ۵ میلیون نفر بوده است. متاسفانه از سال ۹۴ پروژه هایی آغاز شد با پیشرفت های کم (۱۰ درصد) که به نوعی رها شده بود. با توجه به اینکه طرح نهضت ملی مسکن با تسهیلات مناسبی همراه بود استقبال بیشتری از این طرح صورت گرفت و در نهایت همه این موارد تحت این طرح دنبال خواهند شد.

وی در رابطه با مدیریت بحران آب توسط دولت، عنوان کرد: تنش کم آبی مشکل جدی ای است که سالهاست با آن مواجه هستیم و دولت در تنظیم سند تحول و بودجه ۱۴۰۱ بخشی را ناظر به عنوان بحران مدیریت آب لحاظ کرده است. در حوزه های مختلف برنامه ریزی هایی تبیین شده است. اصلاح الگوی مصرف در حوزه صنعت و سایر ابعاد مدیریت آب از دیگر برنامه های مورد نظر است.

بهادری جهرمی افزود: دولت و به طور خاص وزارت نیرو در حوزه های مختلف، از اصلاح الگوی مصرف خانگی و صنعتی گرفته تا سایر ابعاد مدیریت آبی برنامه جدی دارد.

وی اجرای ۳۲ تصفیه خانه آب و آبگیری چندین سد را از جمله برنامه های وزارت نیرو در مدیریت بحران آبی اعلام کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به درخواست نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از رئیس جمهور برای رسیدگی به وضعیت زندگی مهاجران افغانستانی اظهار داشت: افغانستان بیش از ۴۰ سال است که درگیر جنگ است و آوارگی ها در اثر همین جنگ هاست که ثمره مداخلات خارجی است.

بهادری جهرمی افزود: ایران به عنوان همسایه میزبان بخشی از مهاجران بوده و رتبه اول را در حوزه مهاجر - شهرها دارد و این افراد مانند ایرانیان به اذعان مراجع بین المللی در شهرها در کنار ایرانیان زندگی می کنند.

وی ادامه داد: حمایت های مراجع بین المللی از این اتباع در حد صفر است؛ در عین حال دولت معطل اقدامات بین المللی نمانده و اقدامات متعددی در این سال ها انجام شده است. ایران استقبال می کند از ثبات افغانستان اما تا زمانیکه این عزیزان مهمان ما هستند حمایت ها ادامه دار است.

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: ایران همواره با نگاه حسن همجواری میزبانی مناسبی داشته و رئیس جمهور نیز به وزارت کشور برای ایجاد «سازمان ملی مهاجرین» دستور داده است.

دولت اغماضی در کرامت شهروندان به ویژه بانوان نخواهد داشت

دبیر هیأت دولت درباره حواشی ایجاد شده در بازی بین ایران و لبنان در ورزشگاه مشهد و دستور برخورد رئیس جمهور با مقصران و خاطیان گفت:  در خصوص حادثه مشهد مسئولان فدراسیون یا هیأت ورزش استان یا حوزه محلی هم در برنامه ریزی و هم در برگزاری مسابقه کوتاهی هایی داشتند که رئیس جمهور در این خصوص به وزیر کشور دستور داد گزارش جامعی از تقصیرها ارائه کند؛ چون دولت اغماضی در کرامت شهروندان به ویژه بانوان نخواهد داشت و قطعاً با خاطیان برخورد می کند.

ارز ترجیحی حذف نشده و در حال تخصیص است

بهادری جهرمی در پاسخ به سؤالی درباره حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ و راهکارهای دولت برای پیشگیری از بروز مشکل برای مردم اظهار داشت: ارز ترجیحی حذف نشده و در حال تخصیص است و تولیدکننده ها و مراکز دریافت ارز مشکلی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: پس از اتمام منابع لایحه ۱۴۰۰ دولت از مجلس خواست یا منابع را افزایش دهد، یا تعیین تکلیف کند. در بودجه ۱۴۰۱ هم در لایحه تعیین تکلیف نشد و مدیریت این مسأله به دولت واگذار شد.

بهادری جهرمی اضافه کرد: نظام توزیع منابع یارانه ای مورد بحث است نه منابع توزیع. دولت پس از طراحی مسیر راه و باز توزیع منابع به اطلاع عموم خواهد رساند و پس از آن به مرحله اجرا خواهد رسید.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سؤالی دیگر که با توجه به نگرانی های ایجاد شده از تصویب بودجه در آخر سال و ناهماهنگی در قرائت مجلس و دولت از لایحه بودجه، گفت: سند بودجه هشتم فروردین به دولت ابلاغ شد و نگارش آیین نامه آن بلافاصله در دستور کار کمیسیون های تخصصی دولت و وزارتخانه های متبوع قرار گرفت تا این اختلاف برداشت را شاهد نباشیم .

منابع یارانه ای تأمین دارو افزایش داشته است

سخنگوی دولت تصریح کرد:  در خصوص ارز دارو منابع یارانه ای نه تنها کم نشد، بلکه از ۲ به ۳ میلیارد در بودجه ۱۴۰۱ افزایش یافت و برای بیماران خاص هم منابع خاصی در نظر گرفته شده است. روش جایگزین پیشنهادی مورد توجه در سند تحول و بودجه این است که منابع به سمت خود مصرف کننده و سازمان های بیمه گر برود پس تفاوتی برای مصرف کننده نخواهد داشت و صرفاً شیوه توزیع این یارانه تغییر خواهد کرد. البته هنوز آئین نامه نهایی تدوین نشده است. هر اقدام مرتبط با مردم پیش از اقدام اطلاع رسانی خواهد شد.

دولت اولویت اول خود را حفظ سلامت مردم می داند

بهادری جهرمی در رابطه با برنامه دولت جهت بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها، اظهار کرد: ستاد کرونا ممنوعیتی جهت حضوری شدن مدارس در سطح مدارس و دانشگاه ها ندارد و دولت سیزدهم اولویت اول خود را حفظ سلامت مردم می داند و همچنان قصد دارد که آسیبی به آموزش وارد نشود. اگر ستاد کرونا منعی نداشته باشد دیگر منعی نیز برای تعطیلی مدارس و دانشگاه ها وجود ندارد.

وی افزود: همانطور که سفرهای نوروزی با مدیریت دلچسب بود، بازگشایی دانشگاه ها و مدارس نیز با رعایت موارد و مدیریت آن دلچسب خواهد بود.

سخنگوی دولت در رابطه با همت دولت برای تحقق کاهش فقر نسبی در کشور نیز گفت: فقر مطلق و خط فقر دو مفهوم مجزا از هم هستند، البته برنامه های دولت در سه سطح مختلف را پیش از این تشریح کردم. وعده رفع خط فقر مطلق، وعده دیروز و امروز نبوده و دولت گذشته قرار بود تا پایان سال گذشته آن را رقم بزند که ناتمام و روی زمین باقی مانده است. با همکاری خوب میان مراکز دولت و سازمان های حمایتی حتی بخش خصوصی، شناسایی افراد با جدیت در دستور کار قرار دارد و به محض شناسایی مورد رسیدگی قرار می گیرند. سه سطح اعلامی به موازات هم پیگیری خواهند شد.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در دولت مردمی شروع هرگونه توسعه یافتگی و فعالیت های عمرانی،  صنعتی و معدنی منوط و مشروط به اخذ مجوزهای قانونی لازم از جمله مجوزهای محیط زیستی است و توسعه عمرانی فرع بر رعایت محیط زیست است. مصوبه احداث پتروشیمی میانکاله مربوط به هیات وزیران در دولت قبل یعنی اسفندماه ۹۹ است.

وی با بیان اینکه از حساسیت افکار عمومی تشکر می کنم، تصریح کرد: اجرای این پروژه منوط به دریافتمجوزهای  محیط زیستی است.

سخنگوی دولت در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی نیز گفت : من چنین خبری نشنیده ام و این اقدام در دستور کار دولت نیست.

تحریم ایران حین مذاکرات بیانگر عدم صداقت طرف مقابل است

بهادری جهرمی در رابطه با تحریم های آمریکا و پیشنهاد خروج اسم سپاه از لیست تحریم و تأثیر آن روی روند مذاکرات گفت: تحریم آن هم حین مذاکرات نیازی به تبیین ندارد و بیانگر عدم صداقت طرف مقابل است و این اقدامات نشان می دهد که با مردم ایران دشمنی وجود دارد همچنین جدی نبودن در پیشبرد مذاکرات را نشان می دهد.

وی در رابطه با عدم افزایش یارانه و برنامه دولت برای افزایش این میزان و راهکار دولت برای بالا بردن ارزش پول ملی، بیان کرد: دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، برنامه های خاصی را تهیه و تدوین کرده است و باید به سمت اصلاح نظام پرداخت حرکت کنیم تا بتواند قدرت خرید خود را در طول مسیر حفظ کند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان