[ad_1]

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به همراهی اش با وزیر خارجه برای سفر به مسکو و رایزنی با وزیر خارجه روسیه درباره برجام گفت که در این جلسه عنوان شد که روس ها برجام را به موضوع اوکراین گره نزنند.

فداحسین مالکی در گفت وگو با ایسنا درباره آخرین تحولات در خصوص برجام گفت: سکوت خبری که درباره برجام اما و اگرهای زیادی را در جامعه و در مجلس به وجود آورده به طوری که ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که قانون اقدام راهبردی برای منع تحریم ها در نظر گرفته نشود. در همین راستا نمایندگان در بیانیه ای بر لزوم اخذ تضمین از غربی ها در برجام تأکید کردند که این دغدغه مجلس است.

وی ادامه داد: موضوعاتی منتشر شده که در پی آن ممکن است آنچه می خواستیم، حاصل نشود؛ آمریکایی ها بعد از بحران اوکراین به دنبال این هستند که موانع ایجاد کرده و زمان مذاکرات را طولانی کنند. از دید آمریکایی ها و غربی ها برجام دیگر به عنوان اولویت اول تلقی نمی شود و برای آن ها اوکراین خیلی مهم است؛ لذا سعی می کنند درباره خیلی از موضوعاتی که پذیرفته بودند ان قلت بیاورند. در واقع به عبارت عامیانه می خواهند موضوع را کش دهند چون اولویت اول آنها بحث اوکراین در برابر روسیه است.

مالکی در ادامه صحبت های خود گفت: بازی اخیر آمریکایی ها و سناریوی جدید آنها این است که زمان بیشتری برای صرف برجام بگذارند به طوری که به گفته یکی از مقامات غربی اگر مذاکرات ۱۰ ساعت به طول انجامد ۹ ساعت آن مربوط به اوکراین و یک ساعت مربوط به برجام است، این یعنی برجام از حالت گذشته خارج شده و این با این روند قدری مشکلات ما بیشتر می شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توضیح داد: آمریکایی ها می گفتند که روس ها به دنبال ایجاد مانع در برجام بوده و شرط و شروطی گذاشتند. همان زمان ما سفری به مسکو داشتیم. در این سفر آقای امیرعبداللهیان از دولت و من از مجلس حضور داشتم. در جلسه در مسکو مشخص شد که بحران اوکراین و بحث هسته ای دو موضوع جداگانه است. روس ها این موضوع را پذیرفتند اما دوباره آمریکایی ها بازی دیگری راه انداختند. بر همین اساس تأکید ما این است که باید براساس اصول خودمان حرکت کنیم.

وی درباره اینکه آیا روس ها می خواستند در مذاکرات گره ایجاد کنند، گفت: ما جلسه فشرده شش ساعته ای با آقای لاوروف و معاونان آقای پوتین داشتیم. در آن جلسه روس ها پذیرفتند که برجام را به اوکراین گره نزنند چون برجام یک جنبه دیگری است و باید روند خود را طی کند و اوکراین هم موضوع دیگری است. ما در آن جلسه درباره اوکراین صحبت هایی داشته و سیاست ایران را اعلام کردیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیحات تکمیلی با اشاره به تحریم علیه روس ها بعد از موضوع اوکراین گفت: به دنبال این اتفاق هیئتی از جمهوری اسلامی به مسکو رفت. مباحث فشرده ای انجام شد. مرتبا آقای لاوروف با آقای پوتین صحبت می کرد. خروجی این بود که برجام روال گذشته را داشته و برجام را به اوکراین گره نزنند.

وی در پایان درباره رویکرد ایران در چنین شرایطی گفت: قرار شد جمهوری اسلامی ایران رایزنی ها را داشته باشد و روال سریع تر پیش رود. البته آمریکا و غربی ها دنبال امتیازات خاص هستند. دغدغه مجلس این است که مبادا ایران به آمریکا امتیازات خاص بدهد که در قانون نیامده است. قطعا این موارد با وزیر خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده در میان گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان