آمریکا نباید به برجام بازگردد

۱۴۰۱/۰۱/۲۶ ۲۱:۰۸ چاپ کد خبر: 158914
[ad_1]

 

در این نامه که با هماهنگی موسسه یهودی برای امنیت ملی آمریکا نوشته شده، آمده است: در اوکراین، شاهد وحشت حمله بی رحمانه یک کشور به همسایه خود هستیم که با تهدید سلاح های هسته ای سایر جهان را مجبور به نظاره از حاشیه کرده است.

 آنها مدعی شدند: توافق جدید با ایران که مذاکرات در مورد آن در جریان است و روسیه نقشی محوری در ایجاد آن ایفا کرده است، به دولت حامی تروریسم در جهان این امکان را می دهد که سایه هسته ای خود را بر خاورمیانه بیفکند.

مقامات بازنشسته نظامی از تصمیم دولت بایدن برای ورود مجدد به توافق هسته ای با تهران ابراز نگرانی و ادعا کردند این اقدام می تواند موقعیت آمریکا را برای پاسخگو ساختن ایران تضعیف کند.

چارلز والد ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا  که قبلا به عنوان معاون مرکز فرماندهی آمریکا در اروپا نیز خدمت کرده، گفته است که از یافتن راه حلی  دیپلماتیک برای مساله هسته ای در خاورمیانه حمایت می کند اما استدلال کرد که هیچ توافقی بهتر از یک توافق بد نیست.

وی در گفتگو با فاکس نیوز با تکرار ادعاها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ادعا کرد: توافق ایده خوبی است. ما با دیپلماسی و توافقی منصفانه موافقیم که به ایران اجازه نمی دهد سلاح هسته ای و سیستم های حمل آنها را داشته باشد که پویایی در خاورمیانه  به ویژه برای اسراییل را تغییر دهد.

جونی ارنست، سناتور جمهوری خواه آمریکایی نیز با استناد به نامه این فرماندهان بازنشسته در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در زمانی که روسیه به تهاجم غیر قانونی خود به اوکراین ادامه می دهد و دشمنان ما جسور تر شده اند، انجام مذاکره برای یک توافق هسته ای جدید ایران، کار اشتباهی است. ۴۶ فرمانده بازنشسته در این مورد توافق دارند.

گفتنی است"کلاودیا تنی" عضو جمهوری خواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در مقاله ای در نشریه نیوزویک نوشته است: بزرگ ترین راز دولت جو بایدن این است که هیچ تصمیمی برای شرکت دادن کنگره در جریان مذاکرات ندارد. حضور کنگره در این مذاکرات تنها یک حسن نیت حرفه ای نیست بلکه قانون آن را الزامی کرده است. تحت قانون بررسی توافقنامه هسته ای ایران، رییس جمهور آمریکا  ملزم به ارایه هر توافق هسته ای با ایران به کنگره است.

این نماینده تندروی آمریکا دولت بایدن را تهدید کرد: اگر دولت کنونی آمریکا بخواهد این قانون را نقض کند و یک توافق که با نقش روسیه امضا شده است را برای بازبینی به کنگره ارایه ندهد، این توافق بی اعتبار و باطل است.

این قانونگذار جمهوریخواه آمریکایی در ادامه تهدیدهای خود افزود: ایران می داند توافقی که از حمایت گسترده هر دو حزب در آمریکا برخوردار نباشد دوام نخواهد داشت.

این مخالفت ها و ادعاها در حالی است که  "یایل لمپرت" دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در نشستی در جامعه یهودیان آمریکا گفته است: درک می کنم تعدادی ممکن است در خصوص بازگشت به توافق نگرانی های جدی داشته باشند، به این نگرانی ها احترام می گذارم. با انتقادها آشنا هستم اما منتقدان ما جایگزینی برای برجام ندارند.

در حالیکه مذاکرات وین به منظور تصمیم گیری سیاسی آمریکا دچار وقفه شده است، برخی قانونگذاران جمهوریخواه و تندروی آمریکا در هراس از بازگشت احتمالی کشورشان به برجام و لغو تحریم ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تقلا برای ارایه طرح های ضد ایرانی هستند.

اظهارات و طرح های ضد ایرانی در حالی است که اکثر سیاستمداران و مقامات جهان از جمله سیاستمداران آمریکایی معتقدند تیوری دونالد ترامپ رییس جمهوری  سابق آمریکا در مورد خروج از برجام و انجام توافق قوی تر با ایران از طریق تحریم های سخت و سیاست فشار حداکثری اشتباه بود و شکست خورده است.

ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از توافق هسته ای ایران که مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بود، خارج شد.

به دنبال شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، جو بایدن نامزد دموکرات ها توانست با کسب بیشترین آرای الکترال ریاست جدید کاخ سفید را بر عهده بگیرد و ضمن اعتراف به اینکه سیاست فشار حداکثری ترامپ شکست خورده گفت قصد دارد واشنگتن را به برجام بازگرداند اما به رغم ادعاهای خود در مورد بازگشت به برجام در صورت پیروزی در انتخابات، تاکنون هیچ اقدام موثری در این مورد انجام نداده است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم ها که از ششم دی ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت های سیاسی به پایتخت های خود بازگشتند. قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت وگوها، خواهان جمع بندی سریع تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می گوید که اگر طرف آمریکایی واقع بینانه عمل کند، امکان دست یابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه هم از اجرای آن بهره مند شود./ایرنا


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان