[ad_1]

 گروه خودروسازی سایپا ، پیش فروش خودروی شاهین را بدون انجام قرعه کشی از فردا آغاز می کند. متقاضیان تا تکمیل ظرفیت فرصت ثبت نام دارند.

سایپا دومین مرحله از پیش فروش این محصول را از فردا (۸ اردیبهشت) ساعت ۱۰ صبح آغاز می کند. این امر تا تکمیل ظرفیت ادامه می یابد.

در این مرحله از فروش، شاهین جی عرضه می شود. زمان تحویل این خودرو در ماه های مرداد و شهریور در نظر گرفته شده است. بر این اساس متقاضیان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی https://saipa.iranecar.com  نسبت به ثبت نام خودرو یاد شده اقدام کنند (سایپانیوز).

شاهین در بازار چند

به گزارش تجارت نیوز، قیمت کارخانه ای این خودرو، ۳۴۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و نرخ این خودرو در بازار، حدود ۳۶۵ تا ۳۷۰ میلیون تومان است. این ارقام نشان می دهد که خریداران باید شاهین.جی را در بازار حدود ۲۱ تا ۲۶ میلیون تومان گران تر از کارخانه خریداری کنند.

تا چندی پیش، این خودرو از معدود محصولاتی محسوب می شد که قیمت کارخانه ای آن از بازار بیشتر بود.

مشخصات فنی

آنگونه که باما گزارش داده است، در هفدهمین نمایشگاه خودرو شیراز، که در تیرماه ۹۷ برگزار شد، سایپا برای اولین بار از خوردویی جدید بنام «رهام» رونمایی کرد.

قبل از تغییر نام رهام، سایپا بارها گفته بود که طراحی چهره این خودرو را از پرنده شاهین، الهام گرفته است. سرانجام نیز بعد از پیشنهاد برخی پژوهشگران ایرانی ازجمله دکتر غلامرضا کیامرزی (پژوهشگر پرندگان شکاری) و با پیگیری های گروهی از حامیان محیط زیست، سایپا به منظور حفاظت از گونه درحال انقراض شاهین ایرانی، پیشنهاد تغییر اسم این خودرو را پذیرفت. نهایتا در اسفندماه ۹۸ نامش را از «رهام» به «شاهین» تغییر داد.

سایپا شاهین، نخستین محصول بومی با پلتفرم SP سایپاست؛ پلتفرمی که قرار است مبدا تمام محصولات جدید این شرکت در سال های بعد از ۱۴۰۰ باشد.

یعنی علاوه بر نسخه سدان (که همین شاهین است)، باید منتظر محصولات دیگری نیز با این پلتفرم باشیم؛ محصولاتی در سگمنت کراس اور و همچنین هاچ بک. سایپا به لطف پلتفرم جدید SP، حالا به فکر حضور جدی ترش در بازار روسیه و اروپای شرقی هم افتاده است. تا جایی که حتی سایپا گفته که این خودرو در تست های تصادف موسسه ایمنی euroNCAP توانایی کسب ۳ ستاره ایمنی را دارد؛ اتفاقی که تاکنون در صنعت خودروسازی کشورمان، سابقه نداشته است.

موتور

سایپا در ابتدا می خواست شاهین را با موتور جدید BM16 برلیانس به بازار بفرستد اما بعدها تصمیمش را عوض کرد و موتور M15-T توربوشارژ را روی آن قرار دارد. این موتور با اینکه در نسخه تنفس طبیعی اش، روی تیبا و ساینا و کوییک هم نصب شده ولی بدلیل نصب توربو و همچنین پاس کردن استاندارد یورو۵، تغییرات بسیار زیادی روی آن انجام شده است طوری که حالا می توان آن را یک موتور کاملا جدید محسوب کرد.

سایپا بعد از آنکه سیستم نام گذاری تیپ های محصولاتش را در تابستان ۹۹ تغییر داد، آپشن های شاهین را هم دستکاری کرد و دو تیپ لوآپشن و فول آپشن برای آن ساخت و تیپ لوآپشن آن با نام سایپا شاهین S و تیپ فول آپشن آن نیز با نام سایپا شاهین G معرفی شد.

در شاهین اس، سایپا ۴ آپشن «سانروف»، «مولتی مدیا (مانیتور+دوربین)»، «تهویه اتومات» و «دکمه های کنترلی روی فرمان» را حذف کرده بود./تجارت نیوز


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان