[ad_1]

سالن جلسات هیئت دولت در ساختمان شهید رجایی در روز 10 اردیبهشت ماه میزبان جمعی خاص و جلسه ای مهم بود؛ نشستی که ترکیب میهمانانش در طول سال های اخیر کمتر بصورت یکجا دیده شده است؛ افرادی از جناح چپ سنتی گرفته تا راست مدرن و از اصولگرای تحول خواه تا جبهه پایداری.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بیست و هشتم ماه مبارک رمضان و در آخرین افطاری نهاد ریاست جمهوری میزبان فعالان سیاسی کشور از طیف ها و تفکرات متنوع سیاسی کشور بود.

قرار بود میهمانان این نشست ساعت 17:30 در سالن شهید بهشتی خیابان پاستور حضور پیدا کنند؛ برخی همچون «سید مصطفی میرسلیم»، «احمد توکلی»، «علی خضریان»، «اشرف بروجردی»، «نصرالله پژمانفر»، «محمدرضا خباز»، «سعید لیلاز» قبل از ساعت مقرر در سالن جلسه حاضر بودند. هرچه به ساعت 18، که قرار بود رئیس جمهور نیز وارد سالن شود، نزدیک می شدیم میهمانانی همچون «بیژن نوباوه»، «حمید رسایی»، «زهره الهیان»، «محمدحسین صفارهرندی»، «ناظمی اردکانی»، «مالک شریعتی» یکی پس از دیگری می آمدند و مورد استقبال محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور قرار می گرفتند.

«مجتبی شاکری» دبیرکل جمعیت جانبازان نیز به همراه پسرش ثارالله شاکری وارد سالن شد و پیش از آغاز مراسم با تک تک حاضرین جلسه، از اصلاح طلب گرفته تا اصولگرا، سلام و احوالپرسی کرد.

دو صندلی کناری رئیس جمهور یکی برای احمد توکلی از جناح اصولگرا رزرو شده بود و دیگری که قاعدتا باید برای یک فعال اصلاح طلب باشد، هنوز معلوم نبود متعلق به چه کسی است. ساعت 18 رئیس جمهور وارد سالن شد و از دور به تک تک میهمانان سلام کرد؛ همزمان «علی مطهری» هم آمد.

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

مجری مراسم «محمدحسین رنجبران»، که این روزها به ریاست گنجینه ملی آب منصوب شده است، بود. جلسه با قرائت قرآن آغاز شد؛ در این میانه نیز «حسین کمالی» و «سید حسین مرعشی» هم آمدند. پس از تلاوت قرآن، مجری مراسم از احمد توکلی خواست که به عنوان اولین سخنران، سخنانش را در 4 دقیقه مطرح کند. پیش از آغاز سخنان توکلی، دیگر صندلی کناری رئیس جمهور هم با حضور «مجید انصاری» عضو مجمع روحانیون مبارز پر شد.

توکلی: درد بزرگ کشور کاهش اعتماد عمومی است

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

احمد توکلی سخنانش را با ذکر خاطره ای از دوران ابتدای انقلاب آغاز کرد و گفت «مردم باید انقلاب یا ایجاد تغییر در کشور را احساس کنند»، او همچنین «یکی از دردهای بزرگ کشور را کاهش اعتماد عمومی» دانست و سپس از لزوم مدیریت صحیح نرخ ارز و نرخ بهره بانکی سخن گفت. مجری مراسم، «مجید انصاری» را بعنوان سخنران بعدی صدا کرد اما او فعلا آمادگی نداشت و سپس «علی مطهری» سخنانش را آغاز کرد.

مطهری: خبرنگاران به من زنگ می زنند تا علیه دولت صحبت کنم

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

مطهری کمک به دولت سیزدهم را ضروری خواند و خطاب به رئیس جمهور گفت: «بار سنگینی بر دوش شماست»؛ او همچنین گفت: «خبرنگارانی هستند که به من زنگ می زنند و می خواهند من به دولت حمله کنم اما من تاکید دارم که باید به دولت کمک کنیم». مطهری در سخنانش انتقاداتی به هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص و برخی شوراهای عالی مطرح کرد و با گلایه از نظارت استصوابی شورای نگهبان از انتخابات 1402 مجلس دوازدهم سخن گفت و در عین حال تاکید کرد: «من دیگر تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس ندارم»

میرسلیم خطاب به رئیس جمهور: وزرای شما فقط به فکر واردات هستند

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«سید مصطفی میرسلیم» سخنرانی بعدی این نشست بود؛ او در سخنانی کوتاه و در کمتر از 4 دقیقه انتقاداتی را به برخی وزرای کابینه کرد و خطاب به رئیس جمهور گفت: «چرا وزرای دولت شما باید به فکر واردات باشند؟ وزیر راه شهرسازی اخیرا سفارش خرید 200 لکوموتیو را به چینی ها داده است در حالی که ما ظرفیت تولید لکوموتیو را در کشور داریم». درمیان سخنان میرسلیم بود که «محمدعلی ابطحی» رئیس دفتر دولت اصلاحات وارد سالن شد و در صندلی کناری مجتبی شاکری نشست.

کمالی: مراسم افطاری خودم را نرفتم چون جلسه با رئیس جمهور مهمتر بود

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«حسین کمالی» دبیرکل حزب اسلامی کار سخنران بعدی بود؛ او در ابتدای سخنانش گفت: «این جلسه خیلی برای من مهم بود، در حدی که به مراسم افطاری خودم نرفتم». او سپس از اقتصاد گفت و تاکید کرد: «در اقتصاد فعلی کشور همه دست در جیب همدیگر کرده اند و هیچ کسی هم سود نمی کند. آقای رئیس جمهور! من از شما می خواهم یکسری چیزها را به نفع فقرا تغییر دهید»

صفار هرندی: محبوبیت رئیس جمهور قبلی کمتر از 8 درصد بود

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

مجری مراسم پس از پایان سخنان کمالی از «محمدحسین صفارهرندی» خواست تا سخنانش را آغاز کند. صفارهرندی در ابتدا گفت «من عضو هیچ حزب سیاسی نیستم و بیشتر یک فعال رسانه ای هستم» او میزان محبوبیت آیت الله رئیسی در سطح جامعه را حدود 70 درصد اعلام کرد و گفت «در پایان دولت قبل، محبوبیت رئیس جمهور به کمتر از 8 درصد تنزل یافته بود» صفار هرندی همچنین از لزوم تغییر مدیران دولت قبل گفت و تاکید کرد «مردم همچنان امیدوارند اما نشانه های بیشتری می خواهند؛ سرعت انتخاب مدیران باید بیشتر شود»

اشرف بروجردی خطاب به رئیس جمهور: دولت شما دولت فراگیر نیست

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«اشرف بروجردی» معاون وزیر کشور دوران اصلاحات نفر بعدی بود که باید سخنرانی می کرد. او از ابتدای سخنانش تیغ انتقاد به دولت را کشید و خطاب به رئیس جمهور گفت: «دولت شما برخلاف وعده ای که دادید یک دولت فراگیر نیست چراکه مدیران اجرایی شما با نگاه سیاسی در حال حذف مدیران قبلی هستند» بروجردی در ادامه به آیت الله رئیسی گفت «موفقیت شما موفقیت همه ماست زیرا همه ما به جمهوری اسلامی می اندیشیم» او همچنین طعنه ای به سخنان صفارهرندی در خصوص میزان محبوبیت رئیس جمهور زد و گفت: «به آمار و ارقام اطرافیانتان توجهی نکنید، کسانی را به کف جامعه بفرستید تا حرف دل مردم را برای شما بگویند»

تشکر مجید انصاری از رئیس جمهور برای حذف تشریفات زائد

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«مجید انصاری» بعد از بروجردی نوبت به سخنرانی اش رسید. او در ابتدا از حذف تشریفات زائد توسط رئیس جمهور تشکر کرد و گفت «من دلم می خواهد روزی واحد تشریفات، به استثنا سفرهای خارجی، کلا منحل شود.» انصاری از لزوم «تعیین یک چشم انداز برای پایان 4 سال دولت» سخن گفت و تاکید کرد: «ما نمی خواهیم معجزه شود اما توقع داریم چند مشکل بزرگ کشور پس از 4 یا 8 سال حل شود»

مرعشی: آقای رئیسی! ما رقیب شما نیستیم

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«سید حسین مرعشی» یکی دیگر از سخنرانان جلسه بود. او خطاب به آیت الله رئیسی گفت: «موفقیت شما آرزوی ماست، شاید بپرسید ما که رقیب شما هستیم چرا چنین آرزویی داریم؟ رقیب ما یأس مردم است. هرچه شما بیشتر خدمت کنید، مردم امیدوارتر می شوند. او سپس سخنانی درمورد تورم و قدرت خرید مردم گفت و تاکید کرد: «هنوز مدیران شما نتوانستند جلوی رشد نقدینگی توسط بانک ها را بگیرند»

انتقادات نوباوه به دولت در حوزه عفاف و حجاب

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«بیژن نوباوه» نیز بعنوان یکی دیگر از سخنرانان به مسائل فرهنگی اشاره کرد و ضمن انتقادات تندی درخصوص عملکرد دستگاه های دولتی در حوزه عفاف و حجاب خطاب به رئیس جمهور گفت: «وزارت آموزش و پرورش شما مروج بی حجابی شده است». در دیگر سو «نصرالله پژمانفر» در سخنانش گفت: «مردم امروز عصبانی هستند. آقای رئیسی! من در راهپیمایی روز قدس در مشهد که بودم، مردم به شما سلام می رساندند و از شرایط اقتصادی گلایه داشتند»

بگومگوی داغ رسایی، هاشمی بر سر استخر فرح و پادرمیانی رئیس جمهور

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

محسن هاشمی یکی دیگر از سخنرانان جلسه با رئیس جمهور بود. او طبق روال معمول سخنرانی های سیاسی اش از مرحوم هاشمی رفسنجانی گفت و تاکید کرد: «مرحوم پدرم، همواره امیدوار بود و همیشه دیر ناامید می شد» او سپس از رئیس جمهور خواست تا در زمینه اطلاع رسانی به سایر قوا پیشگام باشد تا اطلاعات غلط به مقامات کشور نرسد. هاشمی رو به «حمید رسایی» کرد و با اشاره به ماجرای «استخر فرح» (استخری که رسایی زمانی ادعا کرده بود مرحوم هاشمی در آنجا فوت شده است) گفت: «ما هرچه به دیگران می گوییم آن استخر، استخر فرح نبوده است کسی توجه نمی کند، حتی زمانی یکی از بزرگان کشور به بنده گفت مگر [محل فوت مرحوم هاشمی] در استخر فرح نبوده است؟» حمید رسایی نیز وقتی که نوبت به سخنرانی اش رسید، در واکنش به محسن هاشمی گفت: «زمان مسئولیت آقای رئیسی در قوه قضائیه و پیرو شکایت شما، من در دادگاه ویژه روحانیت حاضر شدم و درخصوص استخر فرح توضیح دادم و مساله حل شد. نمی دانم چرا شما دوباره آن را مطرح می کنید؟ من در همان دادگاه گفتم ای کاش که استخر فرح بود چرا که شما گفتید در ملک منتسب به فرح استخری برای مرحوم هاشمی ساخته شده است. خب اینکه بدتر است! شما هم قانع شدید» محسن هاشمی در واکنش به سخنان رسایی می خندید و می خواست پاسخ رسایی را بدهد که «حسین مرعشی» با صدایی بلند خطاب به رسایی گفت: «ان شالله خداوند شما را با فرح محشور کند!» در این میانه رئیس جمهور بلندگوی خود را روشن کرد تا بگو مگوی آنها را خاتمه دهد و خطاب به رسایی گفت: «دیگر این موضوع تمام شده است، ادامه سخنان تان را بفرمائید»

یکی دیگر از حاشیه های سخنرانی رسایی، زمانی بود که در ابتدای سخنانش «حسین مرعشی» با طعنه و خنده خطاب به وی گفت: «ماسک تان را بردارید، خیلی وقت است شما را ندیده ایم» رسایی نیز در پاسخ گفت: «ان شالله از این به بعد بیشتر ما را خواهید دید»

سخنان محمدعلی ابطحی و واکنش رئیس جمهور

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«محمدعلی ابطحی» یکی دیگر از سخنرانان مراسم بود؛ او در ابتدا خطاب به رئیس جمهور گفت «ما هر دو طلبه مشهد بودیم و در آن دوره آیت الله خامنه ای مراد همه ما بود» او در سخنانش از فضای مجازی گفت و تاکید کرد «فضای مجازی برای دولت نعمت است و هرگز فکر نکنید که روزی می توانید آن را جمع کنید» ابطحی سپس گفت «بهتر است انگشت در چشم نسل جوان نکنیم، سخنان ائمه جمعه در کشور این نسل را ملتهب می کند» او سپس به آقای رئیسی نکته ای را گفت که رئیس جمهور در سخنرانی اش نسبت به آن واکنش نشان داد. ابطحی گفت: «دولت روحانی و دولت اصلاحات منتقدان بی رحمی داشتند که دولت شما ندارد» رئیس جمهور در واکنش به این سخنان گفت: «از سال 96 به بعد، سنگین ترین انتقادات و هجمه ها به من وارد شد اما من از هیچ کسی شکایت نکردم در حالی که رقبای من نزدیک به 200 شکایت در قوه قضائیه ثبت کردند. منتقدان من، در زمان مسئولیتم در آستان قدس، حتی به درب های سرویس های بهداشتی حرم هم انتقاد می کردند»

 سعید لیلاز: من بخاطر افطاری رئیس جمهور به افطاری باجناقم نرفتم!

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

«سعید لیلاز» عضو حزب کارگزاران که نام او سال گذشته با فایل صوتی محمدجواد ظریف خیلی بر سر زبان ها افتاد از جمله افرادی بود که در این نشست سخنرانی کرد. او در ابتدا گفت: «آقای کمالی گفتند افطاری خودشان را بخاطر حضور در این جلسه نرفته اند و از خودگذشتگی کرده اند در حالی که من افطاری باجناقم دعوتم بودم و نرفتم» اشرف بروجردی در واکنش به سخنان او گفت: «عیبی ندارد، باجناق فامیل محسوب نمی شود!» لیلاز در سخنانش از لزوم جراحی های بزرگ اقتصادی سخن گفت و تاکید کرد: «در اقتصاد آمپول بدون درد اختراع نشده است»

در پایان جلسه، و پیش از اینکه رئیس جمهور بخواهد سخنانش را آغاز کند، «اشرف بروجردی» میکروفون خود را روشن کرد و گفت: «من برای تلطیف فضا خاطره ای از امام نقل کنم؛ زمانی که انقلاب شد، همسر امام به ایشان گفت حالا که شاه را بیرون کرده ای چطور می خواهی مملکت را اداره کنی؟ امام در پاسخ فرمود با همین جوانانی که انقلاب کرده اند، همسر امام پاسخ داد اینطور که نمی شود، مملکت داری کار سختی است»

سخنان رئیس جمهور در حاشیه جلسه

از چپ سنتی تا راست مدرن؛ جزئیاتی از حاشیه های یک دیدار

پس از پایان این نشست، میهمانان همگی در کنار رئیس جمهور ایستادند تا عکس یادگاری بگیرند. سپس هرکدام از میهمانان با آیت الله رئیسی قدم زنان تا مسجد صحبت می کردند. دکتر رئیسی در حاشیه این نشست سخنان مهمی درخصوص فروش نفت و اداره سخت کشور گفت تا جایی که زهره الهیان گفت: «این سخنان حاشیه مراسم از سخنان اصلی رئیس جمهور در جلسه مهمتر است»

نماز جماعت به امامت آیت الله رئیسی در مسجد سلمان فارسی اقامه شد و سپس رئیس جمهور برای صرف افطار به جمع میهمانان پیوست. «علی خضریان» و «مالک شریعتی» که در جلسه نوبت به سخنرانی شان نرسیده بود در هنگام افطار کنار آیت الله رئیسی نشستند و مطالب خود را بیان کردند. پس از پایان افطار رئیس جمهور از غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر خود خواست تا یک مسیر ارتباطی بین او و فعالان سیاسی برقرار شود.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان