[ad_1]

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مدعی شد، واشنگتن خود را برای هر دو سناریوی حصول توافق با ایران و یا شکست مذاکرات وین آماده می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات در مذاکرات وین گفت: ایالات متحده به طور مساوی در حال آماده شدن برای دو سناریو است که در یکی حصول توافق با ایران برای بازگشت به پایبندی متقابل به برجام وجود دارد و در دیگری توافقی به دست نمی آید.

وی ادامه داد: از آنجایی که بازگشت به پایبندی متقابل به برجام یک امکان بسیار نامشخص است، اکنون به طور مساوی برای هر دو سناریو آماده می شویم.

به گزارش ایسنا، وزارت امورخارجه آمریکا در حالی ادعا می کند که برای سناریوی شکست مذاکرات وین و عدم حصول توافق بر سر احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ آماده می شود که تنها دلیل وضعیت کنونی پیرامون برجام خروج یک جانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق، بازگرداندن تحریم ها علیه ایران و به علاوه کم کاری و قصور طرف های غربی در اتخاذ موضعی مستقل برای تامین خواسته های ایران طبق مفاد برجام، پس از خروج آمریکا بوده است.

از زمان آغاز دور جدید مذاکرات وین با هدف رفع تحریم های ایران و بازگشت آمریکا به برجام مقامات کشورمان بارها تاکید کرده اند که دستیابی به منافع مردم ایران و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی مورد انتظار از برجام خط قرمز جمهوری اسلامی در مذاکرات است و تهران تا هر زمان که لازم باشد به مذاکرات ادامه خواهد داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا در پاسخ به سوالی در ارتباط با توقف مذاکرات وین تصریح کرد: آنچه که در هفته های گذشته بیش از پیش برای ما روشن شده، این است که بایدن و کاخ سفید هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و متاسفانه کل یک توافق را گروگان مسائل حزبی و داخلی آمریکا کرده اند و آنها همان رویکردی را در پیش گرفته اند که منجر به شکست بسیاری از توافقات بین المللی شده است؛ یعنی منوط کردن یک توافق بین المللی به زد و بندهای داخلی خودشان .

خطیب زاده با بیان این که “توافق برجام و قطعنامه  ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل در مورد این توافق بین المللی چارچوب بحث است و در همین چارچوب دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد” تاکید کرد: آمریکا  مسئول توقف امروز مذاکرات و تطویل آن در روزهای آتی است. راه حل هم در کاخ سفید است. آنها باید به خواسته های معقول ایران که مورد تایید اعضای ۱+۴ است پاسخ منطقی بدهد که ما آماده شویم تا به وین برگردیم.

وی افزود: توافق بسیار در دسترس است و آمریکا بداند و یقین کند و یقین داشته باشد که ما از خطوط قرمز خود رد نمی شویم و از خواسته های خود کوتاه نخواهیم آمد.

انتهای پیام
 


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان