برلین: توافق در وین امکانپذیر است

۱۴۰۱/۰۲/۱۵ ۰۶:۳۳ چاپ کد خبر: 163130
[ad_1]

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز (دوشنبه) اعلام کرده است که برلین همچنان بر این باور است که توافق در مذاکرات وین برای لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر است.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در خصوص احتمال توافق در مذاکرات وین در حالی مطرح شده است که روز گذشته نیز، «ولادیمیر یرماکوف» مدیر بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت: هیچ مانع غیرقابل عبوری در روند «تنظیم دقیق» توافق در خصوص احیای برجام دیده نمی شود.

 این دیپلمات روس تاکید کرد: نکته اصلی این است که همه طرف های درگیر باید از صلاح قضیه پیش بروند، نه وضعیت زودگذر سیاسی داخلی که همانطور که می دانید یک متغیر است. در این مورد، قطعاً منظور ما در درجه اول، همتایان آمریکایی ماست. امیدواریم بیانیه ها و تضمین های بالاترین سطح آن ها در مورد تمایلشان برای بازگشت به برجام در شعارهای قبل از انتخابات باقی نماند. (جزئیات بیشتر)

از طرف دیگر، به گفته دیپلمات های غربی، مقامات اروپایی در حال آماده شدن برای اعمال یک فشار جدید به منظور نجات توافق هسته ای با ایران هستند و پیشنهادشان فرستادن مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به تهران در تلاش برای خروج از «بن بست کنونی» در مذاکرات است.

این منابع گفتند «انریکه مورا» هماهنگ کننده مذاکرات وین، به همتایان ایرانی خود گفته که آماده است به تهران بازگردد تا راهی برای عبور از بن بست باز شود. طبق این گزارش، ایران تاکنون با دعوت از وی، به این پیشنهاد پاسخ نداده است. (جزئیات بیشتر)

مذاکرات رفع تحریم ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت وگوها بارها تلاش کرده طرف های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند. یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت های نماینده های کنگره با سیاست های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

انتهای پیام/

در حال تکمیل...


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : نیک فرد

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان