در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی شود

۱۴۰۱/۰۲/۱۶ ۱۹:۴۷ کد خبر: 163431
[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مخبر در برنامه تلویزیونی «صف اول» شبکه خبر ضمن تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، از خشکسالی در مناطقی که عمدتاً محل تولید کالاهای اساسی بوده اند، جنگ اوکراین که تولیدکننده ۷۰ درصد دانه های روغنی و ۳۰ درصد غلات جهان بوده و همچنین جمع آوری عجیب کالاهای اساسی در نقاط مختلف دنیا به عنوان عامل کمبود کالا و گرانی یاد کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری با اشراف کامل به مسائل، در ۱۵ سال اخیر را با عناوین اقتصادی نام گذاری فرمودند، پیگیری جدی و تحقق شعارهای مقام معظم رهبری را از مأموریت های اصلی دولت سیزدهم عنوان کرد.

مخبر افزود: دشمنان بعد از شکست نظامی به ویژه در جنگ تحمیلی هشت ساله میدان جنگ را عوض کردند و به جنگ اقتصادی با ملت ایران روی آوردند.

وی ادامه داد: گستره جنگ اقتصادی فراگیرتر از جنگ نظامی است و دشمن تلاش کرد همه ملت ایران را درگیر این جنگ کند اما با رهنمودهای و تذکرات مقام معظم رهبری نتوانست به موفقیت برسد.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص اقدامات جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم های دشمنان و بازدارندگی راهبردی در حوزه اقتصاد گفت: رهبر معظم انقلاب از یک سو راهبرد خنثی سازی تحریم ها و از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و توفیقاتی که در این عرصه داشتیم ناشی از عمل به توصیه های ایشان بوده است که کشور را از تکانه های شدید اقتصادی مصون کرد.

مخبر افزود: در گذشته با کوچک ترین موضع گیری رئیس جمهور آمریکا، شاخص های اقتصادی تغییر می کرد اما امروز آنها متوجه شده اند که تحرکات و موضع گیری های آنها چالش آفرین نیست.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم اقدامات خوبی در عرصه خنثی سازی تحریم ها داشته است، اظهار داشت: در آغاز به کار دولت فروش نفت حدود ۶۰۰ هزار بشکه بوده و امکان دسترسی مناسب به منابع حاصل از فروش نفت نداشتیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: همچنین منابع مالی زیادی از کشورمان بلوکه شده بود و وضعیت کالاهای اساسی نیز در شرایط نامناسبی قرار داشت که می توانست مشکل آفرین باشد.

مخبر ادامه داد: دولت بدون استقراض و با همان منابعی که در اختیار داشت ظرف سه تا چهار ماه توانست وضعیت کالاهای اساسی را به نقطه مناسب برساند.

وی با اشاره به مرگ و میر روزانه ۷۵۰ نفر در اثر کرونا در روزهای آغاز کار دولت سیزدهم، گفت: اگرچه در گذشته تلاش هایی شده و هزینه هایی هم پرداخت شده بود اما کشورها به ایران واکسن نمی فروختند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت سیزدهم با همان منابع در اختیار خود ۱۵۰ میلیون دوز واکسن تولید کرد و بسیاری از امور کشور را با همین درآمدها و درآمدهای حاصل از فروش نفت مدیریت کرد.

مخبر همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خنثی سازی تحریم ها، گفت: طرف های غربی در مذاکرات فهمیدند که جمهوری اسلامی محتاج مذاکره و نتایج آن نیست، اگرچه دولت سیزدهم همه تلاش خود را برای رفع تحریم ها به کار گرفت اما اقدامات انجام شده از موضع عزت بوده است.

وی با بیان اینکه برخی اقتصاددانان پیش بینی می کردند که قیمت دلار به ۴۰ هزار تومان برسد، گفت: اما با اقدامات دولت و گشایش های مالی که صورت گرفت، شاخص های اقتصادی ثبات پیدا کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در اوایل کار دولت سیزدهم نرخ تورم ۵۰ درصد رشد داشته اما این رقم در پایان سال گذشته به حدود ۳۵ درصد رسید.

مخبر در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام در هفته اخیر منشأ گرانی برخی کالاها را الزامات قانونی بودجه و طرح موضوع حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی عنوان کرد.

وی افزود: برای سال ۱۴۰۰، ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود که این رقم در مدت سه تا چهار ماه مصرف شد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت یک لایحه دو فوریتی برای ساماندهی و جهت بخشی به ارز ترجیحی ارائه کرد که مجلس با فوریت آن مخالفت کرد و به سال ۱۴۰۰ نرسید و این مسئله با درخواست دولت و موافقت مقام معظم رهبری تا پایان سال حل شد.

مخبر با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بحث حذف ارز ترجیحی نبود و از سوی دیگر دولت مجبور بود برای جلوگیری از مفاسد این ارز، آن را اصلاح کند، برای آنکه در ایام نوروز و ماه رمضان مردم متحمل سختی نشوند، این کار در آن مقطع صورت نگرفت.

وی افزود: از سویی دیگر گرانی انرژی و افزایش ارزش افزوده کالاها و نیمایی شدن عوارض گمرکی به طور طبیعی تورم و گرانی را به بازار تحمیل می کرد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در دنیا نیز شرایط را به گونه ای کرده بود که حتی برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار برخی کالاها را سهمیه بندی کردند.

مخبر گفت: دولت در این شرایط بر اساس الزامات قانونی و برای جلوگیری از کمبود کالاهای اساسی و همچنین مقابله با قاچاق و صدور این کالاها، جهت دهی به ارز ترجیحی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: اینکه یک شرکت ۵۰ هزار میلیارد تومان سود کسب می کرد ناشی از آن بود که خدمات ارزان دریافت می کرد و آن را به صورت آزاد می فروخت یا صادر می کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: برای نمونه شرکت های بزرگ فولادی و پتروشیمی به جای استفاده از آب دریا از آب شرب با قیمت ارزان استفاده می کردند که ما برای اصلاح این وضعیت هشت خط انتقال آب را عملیاتی کردیم.

مخبر با بیان اینکه شرکت های تولیدی اقتصادی عمل نکرده بلکه از فرصت های رانتی بهره می بردند، اظهار داشت: بهره مندی از رانت باعث شده بود که سودجویان به درآمدهای کلان برسند اما بخش عمده مردم در مضیقه قرار داشتند.

وی در ادامه در خصوص تأثیر گرانی ها بر اقشار کم درآمد گفت: اگرچه گرانی ها به همه آحاد ملت فشار می آورد اما دهک های پایین و بسیار کم درآمد بیشترین آسیب را می بینند.

معاون اول رئیس جمهور برای نمونه توضیح داد: سال گذشته ۱۵.۶ دهم میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که برای هر دلار ۲۰ هزار تومان یارانه تخصیص یافت و حاصلضرب این ارقام ۳۱۲ هزار میلیارد تومان می شود.

مخبر اظهار داشت: در سایه این اتفاق برخی افراد به درآمدهای سرشار دست یافتند و میلیون ها نفر بدون بهره مندی از این یارانه ها زندگی سختی را می گذرانند که برخی از آنها حتی در تأمین مسکن مناسب اولیه ناتوان هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی شود، تصریح کرد: برای نان سنتی یارانه ای در نظر گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید به صورت کالابرگ الکترونیکی پرداخت شود و برای کالاهای اساسی دیگر نیز مبلغی ماهانه در نظر گرفته شده تا افزایش قیمت ها جبران شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اقشار با درآمد بالاتر بخشی از هزینه تأمین این کالاها را پرداخت می کنند اما اقشار نیازمند و کم درآمد جامعه به طور کامل از این کمک هزینه ها بهره می برند و پولی که به آنها تعلق می گیرد، آرامش آنها را تأمین می کند.

مخبر گفت: این کمک هزینه ها قبل از آزادسازی قیمت ها به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

وی تاکید کرد: در کنار این تمهیدات برای دهک های پایین جامعه سبد سهام نیز در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص لزوم ساماندهی ارز ۴۲۰۰ تومانی و توزیع عادلانه یارانه ها، گفت: جراحی اقتصادی باعث فضاسازی از سوی کسانی می شود که رانت های کلان می برند و به همین دلیل برای دولت ها هزینه داشته است.

مخبر افزود: دولت های قبلی سینه شان را برای مقابله با چالش ها سپر نکردند اما آقای رئیس جمهور گفت که من آماده ام برای اصلاح اساسی اقتصاد کشور از آبرویم هزینه کنم.

وی ادامه داد: اگر زمانی که نرخ ارز ۱۲ هزار تومان بود، ارز ترجیحی حذف می شد، هزینه های کمتری داشت اما امروز به دلیل افزایش نرخ ارز حتماً تبعاتی دارد اما اصلاح اساسی اقتصاد تصمیم جدی دولت است.

معاون اول رئیس جمهور از همه دلسوزان و نخبگان خواست که در این اصلاح اقتصادی، دولت را یاری دهند و برای آحاد جامعه تبیین کنند که ارز ۴۲۰۰ تومانی مغایر عدالت بوده و تولید کشور را با چالش مواجه کرده و هیچ سودی برای مردم نداشته است.

مخبر در عین حال از نخبگان و رسانه ها خواست که در تبیین مسئله، آحاد مردم خصوصاً طبقات کم درآمد جامعه را نگران نکنند و متذکر شد: این کار بزرگی است که به نفع مردم و کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه مسکن بخش عمده هزینه سبد خانوار را تشکیل می دهد، از تمهیدات دولت برای کاهش این هزینه نیز سخن گفت و تأکید کرد: این اقدامات نیز موجب افزایش توان اقتصادی خانوارها می شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مدیریت شاخص های کلان اقتصادی نیز گفت: یکی از مواردی که تولید نقدینگی می کند، استقراض دولت از بانک مرکزی است که همیشه دولت ها بدهکار بانک مرکزی بودند اما امروز نه تنها دولت سیزدهم استقراض نکرده بلکه از بانک مرکزی بستانکار است.

مخبر بر لزوم جلوگیری از هدایت نقدینگی به سمت حوزه های دلالی تأکید کرد و گفت: نقدینگی باید به سمت سرمایه گذاری هدایت شود تا موجب توسعه کشور شود.

وی اضافه کرد: دولت مصمم به جهت دهی نقدینگی در تولید و جلوگیری از خلق پول توسط بانک هاست که قطعاً آثار خوبی برای جامعه خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش در خصوص بهره گیری دولت سیزدهم از دیدگاه های نخبگان برای اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه ساماندهی ارز ترجیحی، گفت: رئیس جمهور نسبت به مسائل مردم بسیار حساس است و موضوعات را لحظه ای پیگیری می کند.

مخبر افزود: رئیس جمهور بسیار به مشورت اهمیت می دهد و از جمع بندی های کارشناسی و نظرات نخبگان با دیدگاه های مختلف بهره می برد و در موضوع اصلاح اقتصادی و جهت دهی یارانه ها حدود چهار تا پنج جلسه با کارشناسان اقتصادی داشتند.

وی با بیان اینکه دولت برای حل مشکل اشتغال نیز تدابیر خوبی دیده است، یکی از این تمهیدات را استفاده از ظرفیت های معطل مانده در کشور دانست.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در کشور کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل زیادی داشتیم که در مدت ۶ ماه با نهضت احیای کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل، بخش عمده آنها به مدار تولید بازگشت.

مخبر گفت فقط در دو ماه گذشته حدود ۱۰۰ کارخانه غیرفعال مجدداً به عرصه تولید بازگشته اند و در کنار آنها پیشران های توسعه اقتصادی نیز ساماندهی شده اند.

وی از دیگر طرح های دولت به بحث واگذاری طرح های نیمه تعطیل اشاره کرد و گفت: خط قرمز دولت در سفرهای استانی کلنگ زنی طرح های جدید بوده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اولویت دولت در سفرهای استانی تزریق اعتبار به پروژه هایی بوده که بیش از ۶۰ درصد پیش رفته اما بر زمین مانده اند.

مخبر اظهار داشت: دولت به دنبال آن است که با تهیه طرحی جدید مردم را در تکمیل طرح های نیمه تمام برزمین مانده مشارکت دهد.

معاون اول رئیس جمهور درباره وضعیت ذخایر کالاهای اساسی کشور از مردم خواست که مطلقاً نگران ذخایر کالاهای اساسی نباشند.

مخبر افزود: اقتصاد کشور مشکل دارد اما لاینحل نیست و اگرچه اصلاح اقتصادی کاری زمان بر است اما با همراهی و همدلی قوا و مردم و همه دلسوزان حتماً نتایج خوبی در پی دارد و به آینده نظام و کشور خوشبین هستم.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم مصر است همه از زندگی عزتمندانه بهره مند بوده و کسی محتاج و ناتوان در تأمین معاش نباشد و همه منابع به عدالت توزیع شود، گفت: خوشبختانه همه قوا در اصلاح نظام اقتصادی همدل و همراه هستند و وحدت نظر کامل و همکاری صمیمانه ای با هم دارند.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان