[ad_1]

یک دیپلمات فرانسوی می گوید که سه کشور مصر، عربستان سعودی و قطر همچنان با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مخالفت می کنند.

منبع یادشده، شامگاه جمعه، در گفت و گو با جمعی از خبرنگاران از جمله خبرنگار روزنامه لبنانی «النهار» در این خصوص اظهار داشت: «پژواک هایی که از اتحادیه عرب به گوش می رسد نشان می دهد که سه کشور مهم از جمله مصر، عربستان سعودی و قطر بر این باورند که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اکنون مطرح نیست. زیرا این کشورها هیچ نشانه ای مبنی بر تغییر موضعشان در قبال دمشق از خود نشان نداده اند.»

این دیپلمات فرانسوی که اشاره ای نیز به نام او نشده، اضافه کرد: «تصمیمات اتحادیه عرب بر اساس توافق اتخاذ می شود. بنابراین این احتمال وجود دارد که دمشق در جریان نشست سران که قرار است در ماه نوامبر در الجزایر برگزار شود، به جایگاه خود در اتحادیه عرب باز نگردد.»

این اظهارات در حالی مطرح می شود که «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب، بهمن ماه سال گذشته، خبر داد که وزیران کشورهای عربی در آینده نزدیک امکان بازگشت سوریه به این اتحادیه را بررسی خواهند کرد.

 کشورهای عربی در ماه نوامبر ۲۰۱۱ و همزمان با آغاز بحران های داخلی دمشق، حق عضویت این کشور را به حالت تعلیق در آوردند. با این حال، برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در ماه های گذشته سفارت خود را در سوریه بازگشایی کردند و مقامات آن ها در گامی که حاکی از تحول در روابط با دمشق داشت، به سوریه سفر کردند.

در همین ارتباط، «بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان در سفری رسمی وارد دمشق، پایتخت سوریه، شد. «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات عربی متحده نیز ماه نوامبر گذشته به سوریه سفر کرد و با «بشار اسد» رئیس جمهور و «فیصل المقداد» وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کرد. حدود یک ماه پس از سفر عبدالله بن زاید به سوریه، بحرین نیز برای خود در دمشق سفیر فوق العاده تعیین کرد.

روزنامه «العربی الجدید» پیشتر  به نقل از برخی مقامات گزارش داده بود که یکی از مهم ترین اختلافاتی که باعث تعویق نشست آتی اتحادیه عرب شده است، عدم اجماع نظر درباره حضور نماینده سوریه در اجلاس آتی این اتحادیه است. این روزنامه قطری خبر داده بود که ریاض، واشنگتن و دوحه با این گام مخالفت می کنند./فارس


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : جمهوری اولاند

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان