در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تبیین برنامه ها و سیاست های راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر روز یکشنبه در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد.

اسکندر مؤمنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این نشست با بیان اینکه در یک نشست و همایش بعد از نشست حرف ها جمع بندی می شود و به یک شیوه نامه و مصوبه تبدیل می شود گفت: در این نشست ایجاد یک دفتر به عنوان اشتغال و کارآفرینی حرف مشترک همه سخنرانان حاضر بود.

وی با طرح این سوال که چرا از ظرفیت های مردمی در مقابله با مواد مخدر استفاده نمی کنیم، افزود: اسم این نشست یاریگران زندگی و مشارکت اجتماعی و خیرین است موضوع نشست این است که همه با هم کمک کنیم تا آنان که معتاد شده اند به جامعه بازگردند و آنان که معتاد نشدند دچار این بلا نشوند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در همسایگی کشوری قرار داریم که ۹۵ درصد تریاک جهان را تولید می کند؛ در ۲۰ سال گذشته که این کشور اشغال شده بود؛ تولید موادمخدر ۵۰ برابر شده است؛ امنیت از آنجا رفته است و اقتصاد آن نابود شده است و زمین های زیر کشت موادمخدر در آن کشور با بذرهای پربازده زیر کشت رفته است.

مؤمنی با بیان اینکه دانش و فناوری تولید و فناوری مواد مخدر از کشورهای اروپایی به افغانستان رسیده است، گفت: امروزه به کمک یک جریان دو سویه و به کمک فناوری نوین کشورهای غربی مواد مخدر صنعتی در افغانستان تولید می شود.

وی با بیان اینکه در حوزه مقابله با مواد مخدر به خوبی عمل کردیم، افزود: متأسفانه در حوزه فرهنگ سازی و پیشگیری به خوبی عمل نکردیم و متأسفانه به کمک یک مؤلفه نمی توان به خوبی با مواد مخدر مقابله کرد.

مؤمنی با بیان اینکه بخش عمده علل ابتلاء به مواد مخدر کمبود شغل است، گفت: این در حالی است که ما با یک جریان پیچیده مواجهیم و دلایل متعددی برای ابتلاء به مواد مخدر وجود دارد. راهبرد اصلی ما باید این باشد که به هیچ عنوان کسی به سمت مواد مخدر نرود و این کار یک دولت نیست. هیچ دولتی در سرتاسر جهان به تنهایی نمی تواند مسئله مواد مخدر را حل کند.

مؤمنی با اشاره به اینکه استفاده و حضور خیرین بسیار به پیشگیری و مقابله با مواد مخدر کمک می کند، اظهار کرد: در طرح یاری گران زندگی با تمرکز بر مدارس قصد داریم همه مدارس را پوشش دهیم. هر کاری بخواهیم در زمینه سبک زندگی داشته باشیم؛ شروع آن با آموزش و پرورش است.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان