[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله عباسی در کارگروه ملی مدیریت پسماند که به صورت ویدئو کنفرانسی به ریاست رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه شرایط استان های شمالی با استان های دیگر در زمینه مدیریت پسماند متفاوت است، افزود: نگاه تصمیم گیران، برنامه ریزان و کسانی که بودجه و اعتبارات را تصویب می کردند، طی سال های قبل نسبت به همه استان ها در بخش مدیریت پسماند و ساماندهی زباله ها، یکسان بود در حالی که شرایط اقلیمی و زیست بوم طبیعی، عواملی است که نمی شود زباله ها را در پهنه ها دفن کرد و باید نگاه ویژه ای داشت.

وی ادامه داد: شرایط پسماند در پهنه های مختلف گیلان با توجه به عملکردهای گذشته، شرایط مطلوبی نیست و چالش پسماند، چالش جدی برای استان است.

استاندار گیلان با انتقاد از کم توجهی به موضوع مهم تفکیک زباله از مبدا، وضعیت پسماند در شهرستان های مختلف استان را تشریح و اقدامات عملیاتی تثبیت پهنه سراوان و تصفیه شیرابه ها به میزان شش لیتر در ثانیه را بیان کرد.

عباسی افزود: با این میزان تصفیه، پسماند سراوان در این بخش مدیریت می شود.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به استان و بازدید مقام عالی وزارت کشور از پهنه سراوان و تاکید در این بخش، گفت: سازمان شهرداری ها، شهرداری رشت و استانداری نسبت به ساماندهی منطقه اهتمام دارند و امیدواریم کارنامه قابل قبولی ارائه کنند.

عباسی بیان داشت: آلودگی های ناشی از شیرابه های پسماند سراوان علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان برای اهالی منطقه، از مسیر رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت به تالاب انزلی و دریای خزر سرازیر می شود که مشکلات زیست محیطی متعددی دارد.

استاندار گیلان ادامه داد: ابرچالش پهنه سراوان، زباله ها و پسماند زندان لاکان، تعدادی از بیمارستان های رشت و فاضلاب این کلانشهر، منشأ آلودگی دریا و تالاب انزلی هستند که برای ساماندهی موارد مذکور، مطالعات لازم، انجام و اعتبار در نظر گرفته شده است.

عباسی به بازدید از روند اجرای طرح جمع آوری فاضلاب کلانشهر رشت اشاره و اظهار کرد: برای ساماندهی فاضلاب، اعتبار اولیه اختصاص یافته و از مدیران دستگاه های متولی خواسته ام با تمام توان در این بخش، فعالیت میدانی داشته باشند.

وی خواستار نگاه ویژه سازمان محیط زیست و سازمان شهرداری ها و دهیاری کشور به مسئله پسماند در استان های شمالی شد و گفت: عدم ثبات مدیریت شهری رشت طی سال های اخیر، موجب شد از اجرای درست امور به ویژه در حوزه مدیریت پسماند و اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا عقب بمانند.

عباسی تبیین صحیح و اهمیت گسترش فرهنگ تفکیک زباله از مبدا، پردازش زباله ها در سایت های مشخص، فعالیت مؤثر کارخانه های کود آلی و عملیات بخش ریجکتی در زباله سوز به صورت بهداشتی و تبدیل آن به انرژی را با توجه به شرایط فعلی در استان های شمالی از راه های اجرایی برون رفت از وضعیت کنونی زباله و پسماند عنوان کرد.

استاندار گیلان یادآورشد: این تعهد را از شهرداری رشت گرفته ایم که امسال پهنه سراوان را به طبیعت برگردانند و کاملاً ساماندهی کنند.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان