در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

یک کارشناس درمان و حمایت های اجتماعی شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران درباره کاهش سن اعتیاد، گفت: اگر به یکی از قهوه خانه های شهر مراجعه کنید، خواهید دید افراد کمتر از ۱۸ سال نیز در آنجا حضور دارند. متاسفانه شاهد هستیم بچه های کوچک تر از جمله دبیرستانی ها از قلیان استفاده می کنند و قهوه خانه دار نیز به آنها سرویس می دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد بهزادی با اذعان به اینکه در ضمیر ناخودآگاه برخی خانواده ها مصرف قلیان نهادینه شده است، اظهار کرد: خانواده ها قلیان را می شناسند و این سبب می شود قبح آن شکسته شود. خانواده ها به دلیل آن که گمان می کنند مصرف قلیان ضرر زیادی ندارد، در مصرف آن سخت گیری نمی کنند و به همین جهت گاها شاهد هستیم خانواده ها برای تفریحات خود قلیان را همراه دارند. همین قبح شکنی باعث شیوع مصرف قلیان در بین خانواده ها شده است.

وی که در یک برنامه رادیویی با موضوع علل گرایش به سیگار و قلیان گفت وگو می کرد، با تاکید بر اینکه باید برای  جلوگیری از مصرف برخی دخانیات جایگزین مناسب برای جوانان داشته باشیم، بیان کرد: در مقطعی برای جلوگیری از مصرف قلیان تصمیماتی مبنی بر جلوگیری از سرو قلیان در قهوه خانه ها اتخاذ کردند که در نهایت فقط افراد ۱۸ سال به بالا امکان مصرف قلیان داشته و کوچکتر از آنها اجازه مصرف نداشته باشند.

جوانانی که دوستان خود را در حال دود کردن قلیان می بینند

کارشناس درمان و حمایت های اجتماعی شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران کاهش آسیب را قدم نخست دانست و گفت: جوان و نوجوانی که برای دور زدن به بیرون مراجعه می کند نخستین جایی که مشاهده می کند قهوه خانه ای در محل است که همه دوستان او در حال دود کردن قلیان هستند و ظاهرا ساعت خوشی را در دورهمی دارند. نکته دیگر این است که هزینه مصرف قلیان بسیار پایین است و در حقیقت همه شرایط برای جذب و مصرف قلیان برای جوانان وجود دارد.

کارشناس درمان و حمایت های اجتماعی شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران با اشاره به سابقه مصرف قلیان در کشور، از تاریخچه طولانی استفاده از آن گفت و بیان کرد: مصرف قلیان به چند صد سال قبل باز می گردد و افراد عادی و خانواده ها و حتی تحصیلکرده ها نیز آن را مصرف می کردند. در تاریخ سابقه صدور فتوا برای جلوگیری از مصرف قلیان را هم داریم.

۷۰ درصد معتادان قبل از ۱۸ سالگی مصرف الکل و سیگار و قلیان داشته اند

به گزارش ایسنا، داریوش تقی زاده کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران نیز در این گفتگوی رادیویی با اشاره به برخی از آمارهای گرایش به اعتیاد اظهار کرد: ۷۰ درصد افرادی که معتاد شده اند اقرار می کنند که قبل از ۱۸ سالگی مصرف الکل و سیگار و همچنین قلیان داشته اند؛ بنابراین مصرف این مواد می تواند کلید ورود به اعتیاد باشد.

برخی فکر می کنند سیگار و قلیان اعتیاد آور نیست

این کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران با تصریح بر اینکه یکی از عمده ترین مشکلات در سواد سلامت این است که مردم اطلاعات و باورهای غلطی در خصوص سیگار و قلیان دارند، گفت: برخی فکر می کنند سیگار یا قلیان اعتیاد آور نیست و یا برخی چنین باور دارند که قلیان آثار زیان بار ندارد.

وی با بیان اینکه خانواده ها به دلیل عدم اطلاع کافی و نظارت کامل بر فرزندان خود شاهد درگیر شدن فرزندانشان با مواد مخدر و اعتیاد هستند، اظهار کرد: متاسفانه باید بگوییم دانش فرزند پروری بخش زیادی از خانواده ها اندک است. خانواده تازه بعد از اینکه فرزندشان به سن ۱۸ سالگی رسید می خواهند نظارت ایجاد کنند در حالی که تربیت یک فرآیند است و باید از دوران کودکی دانش سلامت را داشته باشیم.

کارشناس مسئول برنامه اعتیاد سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه برخی از عوارض اعتیاد طولانی مدت است در عین حال بیان کرد: بعضی از عوارض نیز به صورت آنی رخ می دهد؛ به عنوان مثال در مصرف سیگار و قلیان هزینه و زمان زیادی صرف می شود.

هشدار درباره همراهی برخی خانواده ها با فرزندان در مصرف قلیان

وی به برخی باورهای غلط و عجیب در خانواده ها اشاره کرد و افزود: بعضی از خانواده ها فرزندان خود را در مصرف قلیان همراهی می کنند زیرا پدر یا مادر گمان می کنند چون در کنار فرزند خود قرار دارند، هم مصرف او را کنترل می کنند و هم اینکه فرزندشان با غریبه اقدام به مصرف نمی کند. این کار در حقیقت شکستن قبح خانواده است. نتیجه این می شود که فرزند مصرف دخانیات را ایراد نمی داند.

تقی زاده با ابراز تاسف از اینکه سیگار و قلیان کشیدن برای برخی افراد تبدیل به یک نوع پرستیژ اجتماعی شده است، اظهار کرد: اگر به صورت ریشه ای به این موضوع نگاه کنیم، این مسئله ناشی از عزت نفس پایین افراد است. چون یک جوان عزت نفس پایینی دارد و علاقه دارد که در جمع دوستان خود پذیرفته شود، با آن ها هماهنگ می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید عزت نفس را در فرزندان خود افزایش دهیم عنوان کرد: آموزش مهارت های زندگی مانند خودآگاهی، جرات و شجاعت، افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن توان تصمیم گیری را در آموزش ها قرار دهیم. در حقیقت خانواده ها در کنار کلاس زبان و ورزشی که برای فرزندان خود قرار می دهند، بخشی از کار و زمان خود را به افزایش مهارت های اجتماعی و دانش سلامت اختصاص دهند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان