[ad_1]

 «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه سه شنبه (به وقت تهران) بار دیگر بر همکاری های میان واشنگتن و رژیم صهیونیستی علیه ایران تأکید کرد.

پرایس گفت: «ما به طور منظم اطلاعات را با شریکان اسرائیلی مان رد و بدل می کنیم. در بسیاری از حوزه ها دیدگاه مشترکی داریم، ضمن اینکه نفع راهبردی مشترکی هم داریم و آن این است که نمی خواهیم ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا کند.»

ند پرایس در بخش های دیگر این نشست خبری مواضع پیشین واشنگتن درباره مذاکرات رفع تحریم ها در وین را تکرار کرد. او به عنوان مثال گفت: «ما معتقدیم که دیپلماسی و گفت وگوها فرصتی در اختیار ما قرار می دهد تا توانایی ایران برای ساخت سلاح هسته ای یا دستیابی به آن از طرق دیگر را برای همیشه و به صورت ماندگار از بین ببریم.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند.

ند پرایس درباره مذاکرات رفع تحریم ها در وین هم به تکرار ادعاهای پیشین پرداخت و گفت: «چیزی که می گویم این است که ما و شریکانمان آماده ایم و از مدت ها قبل آماده بوده ایم. فکر می کنیم الان نوبت ایران است که جدیت خودش را نشان دهد.»

او اضافه کرد: «همان طور که قبلاً از ما شنیده ایم چندین مسئله کوچک باقی مانده اند. باور ما این است که این مسائل کوچک باقی مانده درباره برنامه هسته ای ایران قابل برطرف کردن هستند و توافق را می توان به سرعت و به نحوه موثر به خاتمه رساند، البته اگر ایران تصمیم بگیرد که این کار را انجام بدهد.»

مذاکرات رفع تحریم ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت وگوها بارها تلاش کرده طرف های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت های نماینده های کنگره با سیاست های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. از جمله انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در ادامه عملیات های رسانه ای و روانی خود بعد از وقفه مذاکرات وین به توجیه های متفاوتی برای مقصرنمایی ایران به جای عمل به تعهداتشان جهت احیای برجام متوسل شده اند.

این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت وگوها شده است. بعد از آنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن بست کشانده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه سه شنبه همانند روزهای گذشته تأکید کرد که حصول توافق در مذاکرات وین قطعی نیست. او گفت: «همان طور که قبلاً از ما شنیده اید در حال حاضر توافق قطعی نیست.»

منبع: فارس


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بلومبرگ

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان