[ad_1]

 اکبر نیکزاد در مراسم امضای تفاهم نامه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امضای این تفاهم نامه را با نظر ویژه وزیر کشور عنوان و اظهار کرد: اقدامات مورد نظر در این تفاهم نامه از فعالیت های اساسی در توسعه و عمران روستاها است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از نهایی شدن اعطای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی در آینده نزدیک با توجه به تأکید رئیس جمهور بر حمایت از توسعه و عمران روستاها خبر داد.

وی افزود: دو هفته قبل در وزارت کشور جلسه ای با سردار وحیدی وزیر کشور در خصوص مشکلات روستاها برگزار کردیم و وی دستور اکید داد که همکاری بین بنیاد مسکن و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تقویت شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: در حال حاضر با همت و اراده مسئولان کشور، گام های اساسی برای اصلاح اقتصادی برداشته شده است. اگر چه مردم تحت فشار هستند اما با دولت برای اصلاح ساختارهای اقتصادی همراهی می کنند.

وی روستاها را محل تولید و رونق اقتصادی دانست و گفت: اگر تولید تقویت شود وابستگی به واردات کالاهای اساسی کاهش می یابد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دیگر زمینه های همکاری بنیاد مسکن و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها را توسعه گردشگری روستایی و هر زمینه ای که به عمران روستاها منجر شود عنوان و اظهار کرد: با مصوبه مجلس در قانون بودجه امسال قیر رایگان از ابتدای سال به بنیاد مسکن واگذار شده اما برای تبدیل قیر به آسفالت جهت اصلاح معابر روستاها مشکل اعتبارات داشتیم لذا با همکاری بنیاد مستضعفان اعتباراتی جهت هم افزایی دو بنیاد مسکن و مستضعفان اقداماتی انجام دادیم و توانستیم با کمک بنیاد مستضعفان بسیاری از راه های روستایی را آسفالت کنیم.

نیکزاد افزود: همچنین با سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزادی جلسه داشتیم و اعتباراتی جهت آسفالت روستاهای واقع در محدود مناطق آزاد اخذ کنیم. بخصوص که بنیاد مسکن قیر رایگان داشت و با استفاده از اعتبارات دیگر نهادها آن را به آسفالت تبدیل کردیم.

وی با بیان اینکه بخشی از مسکن روستایی محرومان شامل ۲۰ هزار واحد روستایی را با کمک بنیاد مستضعفان در دست ساخت داریم گفت: آبادانی روستاها از اهداف اصلی دولت سیزدهم است و جلسات خوبی در شورای عالی روستاها در این خصوص برگزار می شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه سنددار کردن خانه های روستایی و واحدها مسکونی شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به بنیاد مسکن واگذار شده یادآور شد: در جلسه شورای عالی مسکن که هفته گذشته به ریاست رئیس جمهور برگزار و موضوع مسکن روستایی و شهری بررسی شد در خصوص وام مسکن روستایی صورتجلسه ای به امضا رسید.

نیکزاد ادامه داد: موضوعی که دار این صورتجلسه درج شده بود این بود که سازمان برنامه و بودجه تعهدنامه این سازمان مبنی بر قبول مابه التفاوت ۱۳ درصدی نرخ سود مصوبه شورای پول و اعتبار با شورای عالی مسکن در خصوص وام روستایی را به بانک مرکزی ارسال کند.

وی تصریح کرد: وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی باید با نرخ ۵ درصد پرداخت شود ولی نرخ سود مورد نظر شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است که این مابه التفاوت ۱۳ درصدی را دولت باید به بانک ها بدهد که این نامه هنوز برای بانک مرکزی ارسال نشده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه برخی مسئولان سازمان برنامه و بودجه، مابه التفاوت نرخ سود ۱۸ تا ۵ درصدی را رقم بسیار بالایی می دانند گفت: من هم به آنها اعلام کردم که اگر وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی پرداخت نشود با تعداد زیادی واحدهای ساخته نشده در روستاها مواجه می شویم. فکر می کنم با توجه به اینکه پرداخت این مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات در صورتجلسه شورای عالی مسکن ذکر شده بود به زودی پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد عملیاتی شود.

به گفته نیکزاد در حال حاضر اگر روستاییان برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ سود ۱۸ درصد به بانک ها مراجعه کنند مشکلی برای دریافت ندارند؛ این مابه التفاوت نرخ سود ۴۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است./مهر


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان