در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

سود سهام عدالت واریز شد

۱۴۰۱/۰۳/۰۱ ۰۹:۴۴ کد خبر: 167076
[ad_1]

سهام عدالت برای همه ثبت نام کنندگان پرداخت شده بود. اما سود سهام عدالت برای 200 هزار نفری که مشکل ثبت نام در سهام عدالت داشتند، پرداخت نشده بود. سهام عدالت هرسال با توجه به ارزش سهام ثبت نام کنندگان پرداخت میشود. دریافت سهام عدالت برای همه به یک شکل نیست و هرکس باتوجه به ارزش سهام خود سود دریافت میکند. 

بیش از ۲۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت در ۲ ماه نخست امسال مشکل شماره شبای معتبر بانکی خود را برای دریافت سود سهام عدالت برطرف کرده بودند، که در این راستای شرکت سپرده گذاری مرکزی از این هفته، سود سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ این تعداد از سهامداران را به حسابشان واریز کرد.

به گفته معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت با مشکل شبای معتبر بانکی روبرو هستند و شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی مسدود،راکد، مشترک (دوامضا)، ارزی و بلندمدت مهم ترین دلایلی است که باعث شده تا سود سهامداران به حساب آنها واریز نشود.

به گفته قشمی مدیر پرداخت سود سهام عدالت در سپرده گذاری مرکزی افراد به چند دلیل عبارت اند از شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی مسدود، راکد، مشترک (دو امضاء)، ارزی و بلندمدت سود سهام خود را دریا

۲۱ اسفند سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۹ سهام عدالت ۴۳ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۳۳۱ نفر دارنده این سهام واریز شد.

دولت مکلف شده است به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد واجد شرایط مطابق قانون سیاست اصل ۴۴ سهام عدالت پرداخت کند.

رییس سازمان خصوصی سازی   ادامه داد: ماده ۳۴ تبصره سه قانون سیاست اصل ۴۴ ساز و کاری را پیش بینی کرده است که وزارت رفاه افرادی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند تعیین کند. در این راستا چند جلسه با وزارت رفاه برگزار شده است تا به اشراف کافی در این حوزه برسیم. البته چند وقتی است که موضوع دهک بندی و یارانه ها وزارت رفاه را درگیر کرده، اما این موضوع باید تا پایان خرداد مشخص شود.

این مقام مسئول با اشاره به بند الف تبصره ۲ قانون بودجه اظهار کرد: طبق این بند دولت مکلف شده است به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد واجد شرایط مطابق قانون سیاست اصل ۴۴ سهام عدالت پرداخت کند

وی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود پرداخت سهام عدالت به دو دهک اول و چهار دهک بعدی باشد، عنوان کرد: اما در کشور چنین اشرافی از مجموع درآمد وجود ندارد. در ابتدا سهام عدالت بر اساس رده بندی شغلی بود، برای مثال کارمندان دولت، تاکسیرانان، خادمان مسجد و…، این موضوع باعث شد بعضا افرادی که مستحق دریافت سهام عدالت نیستند، سهام عدالت دریافت کنند و برعکس. دهک بندی توسط وزارت رفاه انجام می شود اما اینکه چه میزان سهام و به چه طریقی واگذار شود هنوز مشخص نیست.

حسن فرج زاده، عضو هیات رئیسه سازمان بورس گفت: بعد از اصلاح آیین نامه اجرای سهام عدالت مجامع عمومی شرکت های استانی سهام عدالت برگزار می شود و بعد از آن شورای عالی بورس تصمیم می گیرد زمان معاملاتی شدن سهام عدالت چه وقتی باشد.

سهام عدالت شرکت های دولتی است که با تصمیم دولت در اختیار افراد کم توان جامعه قرار داده شده است. ثبت نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ کلید خورد و این پروسه تا پایان سال ۱۳۹۴ به ایستگاه آخر رسید نیمی از جمعیت ایران دارای سهام عدالت هستند با آزاد سازی سهام عدالت مالکیت آن بر عهده افراد گذاشته تا سهام خود را بفروشند یا سهامداری کنند.مهمترین تیتر های روزنامه های اقتصادی سه شنبه ۲۳ فروردین به بیان مسائلی همچون گام عملیاتی برای مبارزه با فساد، جاماندگان امسال سهام عدالت می گیرند، فعلا نرخ کرایه ها افزایش نمی یابد، قطب نمای تورم ملکی ۱۴۰۱، پای وزارت اقتصاد در کفش بانک مرکزی، می پردازد. مهدی مسکنی در مورد اینکه برای دریافت سود سال ۹۹ سهام عدالت و توزیع آن بین ۴۹ میلیون نفر از  مشمولان سهام عدالت چه برنامه ای دارید.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی در خصوص سهامدارانی که سود سهام عدالت مرحله قبل را دریافت کرده اند، اما سود سهام این مرحله را دریافت نکرده اند نیز گفت: برخی از این افراد در بانک هایی حساب داشتند که ادغام شده اند، بنابراین شماره شبای جدیدی برای آن ها تعریف نشده است.

حسنلو ادامه داد: اما گروه دیگر نیز به دلیل اینکه حسابشان از سوی بانک ها مسدود شده است واریز سود نداشته اند.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان