[ad_1]

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به عدم امکان استفاده زنان مدیر عامل یا عضو هیات مدیره یک سازمان یا شرکت از قانون مرخصی زایمان و یا شیردهی، گفت: به دنبال این هستیم که قانون مرخصی زایمان و شیردهی را برای زنان مدیر عامل یا زنانی که عضو هیات مدیره هستند، اصلاح کنیم.

به گزارش ایسنا، انسیه خزعلی با حضور در یکی از برنامه های تلویزیونی با موضوع "کارآفرینی" و با اشاره به تلاش معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری برای اصلاح برخی از قوانین حوزه اشتغال متناسب با شرایط زنان شاغل، اظهار کرد: از جمله مسائلی که زنان مدیر عامل یا عضو هیات مدیره با ما مطرح می کنند این است که به دلیل کارمند نبودن نمی توانند از قانون مرخصی زایمان و شیردهی استفاده کنند و ما به دنبال آن هستیم که این قانون را برای این زنان اصلاح کنیم.

وی همچنین این را هم گفت که این معاونت در صدد اصلاحات دیگری در قوانین است که شاید به دلیل مردانه بودن قوانین شرایط ویژه زنان در آنها لحاظ نشده است.

خزعلی با بیان اینکه توانمندسازی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار در عرصه های مختلف از جمله تکالیفی است که قانون برنامه ششم توسعه بر عهده معاونت امور زنان و خانواده قرار داده است، ادامه داد: یکی از جنبه های توانمندسازی زنان، مهارت آموزی آنها و فراهم کردن زمینه کار برای زنان است و از این رو ما طرح "کسب و کارهای پایدار خانواده محور" را تدوین کرده ایم و از کارآفرینان می خواهیم در این راستا کارهایی را برای زنان سرپرست خانوار تعریف کنند که این زنان ضمن آنکه به خانواده و مسئولیت های خاصی که بر عهده دارند می پردازند؛ از این کسب و کارها نیز بهره مند شوند و بتوانند کارهایی داشته باشند که در عین سودآوری، پایداری خود را نیز حفظ کند.

به گفته معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در طرح "کسب و کارهای پایدار خانواده محور" کارآفرینان موظف اند تا چهار سال همراه زنان کارجو باشند و بتوانند کسب و کار آنها را به پایداری برسانند.

وی درباره نحوه فعالیت کارآفرینان در طرح "کسب و کارهای پایدار خانواده محور"، توضیح داد: بخشی از این کار آفرینان حتی کارها را درب منزل زنان تحویل داده و درب منزل تحویل می گیرند. از سوی دیگر شرط ما با این کارآفرینان آن بوده است که حتما تضمین بازار کار را بدهند و بدون دادن این تضمین کارجو را به کار نگیرند. درواقع کارآفرین باید تضمین دهد که خودش محصولات را می فروشد و مراحل مختلف را تا رسیدن به بازار طی می کند. همچنین تلاش کردیم کارآفرینانی زنان کارجو را به کار گیرند که خود خانم هستند.

خزعلی همچنین درباره حمایتی که از این کارآفرینان در قبال آموزش به زنان کارجو انجام می شود، افزود: تسهیلاتی در اختیار این کارآفرینان قرار می گیرد. زمینه آموزش را نیز برای کارآفرینان و کارجوها در نظر گرفته ایم و طبق تفاهم نامه ای که با دانشگاه علمی و کاربردی داشته ایم قرار بر این هست که در رشته های مختلف تخصص این افراد را بالا ببرند و بسیاری از کسب و کارهایی که در سطح خانه ها انجام می گیرد را به سطح دانش بنیان برسانند.

به گفته وی، از جمله درخواست های کارآفرینان راه اندازی بازارچه های فصلی، استانی و مرزی است که اعتبارات برخی از اینها در نظر گرفته شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه قرار بر این است کسب و کارهای دانش بنیان از جهت تسهیلاتی مورد حمایت قرار گیرند، این را هم گفت که حمایت از این کسب و کارها از نظر ارتباط گیری با وزارتخانه ها براب جلب حمایت های مکانی، معنوی و علمی در دستور کار دولت است و حتی بخشی از این حمایت ها در ماه های گذشته اجرایی شده است.

وی در عین حال تاکید کرد که نحوه و میزان ارائه این تسهیلات متناسب با طرح و سطح کار متفاوت است و می توان گفت مقدار  این تسهیلات در بخش "کشاورزی" بیشتر و با سود کمتری پرداخت می شود.

خزعلی با بیان اینکه اعتباراتی به طور خاص در اختیار مدیران کل امور بانوان استانداری ها در کشور برای پشتیبانی و حمایت از زنان کارآفرین قرار گرفته است و  این مدیران با نهادهای کارآفرینی مرتبط هستند، با اشاره به سفرهای استانی هیات دولت یادآور شد: بسیاری از این اعتبارات در استان هایی که سفر داشتیم تزریق شده است. یکی از مشکلات سفرهای استانی این بود که زنان سرپرست خانوار یا خود سرپرست مشکل ضامن برای گرفتن وام ها حتی وام های کم بهره داشتند. برخی از این مشکلات را به طور موردی حل کردیم، برای مثال در خوزستان ضامن مورد نیاز را به یک نفر تقلیل دادیم و مقدار وام را افزایش دادیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر برای حمایت از زنان سرپرست خانوار "صندوق ضمانت" را اخیرا در ستاد ملی زن و خانواده تصویب کردیم. "صندوق ضمانت" وابسته به صندوق "تعاون" و زیر نظر وزارت کار است.

خزعلی افزود: کارهای بزرگتر نیاز به وثیقه سنگین تر دارند  و به دنبال این هستیم از طریق معتمدین محل به طور مقطعی  این مساله را نیز حل کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر تعریف مد نظر وی از "مشاغل خانواده محور"، توضیح داد: طبیعتا مشاغلی که در آن زنان زمان های زیادی را از خانواده و فرزندان دور هستند و یا کارهای شبانه و یا مشاغل سنگین مناسب زنان نیست. طبیعتا اگر زنان مشغول مشاغلی باشند که ساعات بیشتری را در کنار فرزندان باشند و یا مشغول مشاغلی باشند که با ظرافت فکری آنها هماهنگ است برای آنها بهتر است و خودشان نیز بیشتر از این مشاغل استقبال می کنند.

به گفته وی، معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در صدد توسعه مشاغلی برای زنان فارغ التحصیل در رشته های مختلف نظیر IT و هوش مصنوعی است که بتوانند در کنار حفظ شغل، ساعات بیشتری را در کنار فرزندان و خانواده باشند.

خزعلی با اشاره به عدم وجود اعتماد به نفس لازم در برخی زنان و دختران برای اشتغال و کار کردن، شناسایی استعداد دختران دبیرستانی و مهارت آموزی به آنها را از جمله اقدامات مهمی دانست که باید در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده قرار گیرد و این را هم گفت که باید فرهنگ "کار" و فرهنگ "ما می توانیم"  را در بین مردم و به ویژه زنان ایجاد کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با بیان اینکه در مدت فعالیت معاونت امور زنان و خانواده دولت سیزدهم انسجام خوبی به ویژه در استان هایی که هیات دولت به آنجا سفر کرده است میان زنان کارآفرین، زنان کارجو و زنانی که فعالیت اجتماعی دارند شکل گرفته است، اظهار کرد: در این مدت در راستای اشتغال زنان تسهیلات خوبی قرار گرفته است و بسیاری از خلاء های قانونی بررسی شده و امیدواریم بتوانیم این خلاء ها را اصلاح کنیم. تلاش داریم قانون هایی برای کار زنان داشته باشیم تا بتوانند در کنار خانواده، در جامعه نیز مفید باشند و این مفید بودن خود را احساس کنند.

خزعلی در پایان سخنان خود با اشاره به فراخوان دریافت ایده های دختران ۱۲ تا ۱۸ ساله به مناسبت روز دختر، افزود: به مناسبت روز دختر فراخوانی به تمام دختران ۱۲ تا ۱۸ ساله داده ایم تا طرح های خود را متناسب با استعدادشان ارسال کنند.
انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان