[ad_1]

سایت شبکه تلویزیونی «ام.اس.ان.بی.سی» به تازگی گزارشی با عنوان «آیا بایدن نقشه ایران را گم کرده است؟» به قلم «تریتا پارسی» ستون نویس خود منتشر کرده و به همسنجی رویکرد روسای جمهوری آمریکا به ویژه «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» پرداخته است.

تارنمای مذکور ابتدا به گزارش «کانال ۱۳» رژیم صهیونیستی اشاره می کند که بر پایه آن قرار است اواخر این ماه آمریکا در رزمایش اسرائیل حمله به تاسیسات هسته ای ایران را شبیه سازی کند. در صورت صحت این خبر، این نخستین باری است که هواپیماهای سوخت رسان آمریکایی در کنار جت های جنگی اسرائیل در یک مانور استفاده می شوند. با این تفاسیر، بایدن در بین روسای جمهوری آمریکا، نخستین رئیس جمهوری خواهد بود که همپا با اسرائیل در مسیر آغاز جنگ با ایران قدم برمی دارد در حالی که برخلاف وعده وی مبنی بر الحاق مجدد به توافق هسته ای است.

نگارنده معتقد است که گسست قابل توجهی در سیاست خارجی آمریکا نسبت به گذشته شکل گرفته و رویکرد بایدن با حمایت از جنگ طلبی اسرائیل بیش از آنکه با تفکر اوباما یا حتی بوش مطابقت داشته باشد با سیاست های ترامپ همسو است.

اوباما بر این نکته واقف بود که هر گونه حمله اسرائیل به ایران، آتش یک جنگ منطقه ای را طوری شعله ور می کند که آمریکا در خاورمیانه در باتلاقی بزرگتر فروخواهد رفت. وی همواره مخالفت خود را با ماجراجویی های اسرائیل آشکار نشان می داد که به تهران این پیام را مصادره کند که کاخ سفید چنین تحرکاتی را تایید نمی کند.

از نگاه ستون نویس این پایگاه خبری- تحلیلی، بایدن نه خواهان جنگ با ایران است و نه از ضربه زدن رژیم صهیونیستی به تهران استقبال می کند به همین دلیل مشارکت در زمایش اسرائیل گیج کننده است. همچنین بایدن در حالی از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام و نیز کارزار «فشار حداکثری» او بر ایران به شدت انتقاد می کند که با وجود گذشت ۱۸ ماه از دوره ریاست جمهوری خود، هنوز از مسیر ترامپ خارج نشده است.

حال این پرسش به ذهن می رسد که بایدن تا چه زمانی قصد داد که مسئولیت ناکامی های مداوم را به گردن ترامپ بیاندازد و در عین حال به سیاست های شکست خورده ترامپ وفادار بماند؟

تریتا پارسی برای اثبات گزارش خود به مثال های دیگری نیز روی آورده و نوشته است که تداوم مسیر اشتباه ترامپ از سوی بایدن را می توان در موضوع گنجاندن نام سپاه پاسداران نیز مشاهده کرد؛ امر افتصاحی که از سوی ترامپ انجام گرفت و اینک در دوره بایدن به چالشی کلیدی در مذاکرات هسته ای تبدیل شده است.

او از رفتار متناقض «آنتونی بلینکن» پرده برمی دارد؛ فردی که امروز در سمت وزیر امور خارجه تیم بایدن مشغول است در مصاحبه ای با روزنامه «نیویورک تایمز» در سال ۲۰۱۷ با قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در ذیل گروه های تروریستی مخالف و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد؛ تبعاتی که باعث شد دولت های بوش و اوباما از این اقدام خودداری کنند.

او ضمن برجسته کردن مهمترین مطالبات ایران و آمریکا در توافق، برجام را برای هر دو طرف مفید ارزیابی می کند و می نویسد که تهران خروج نام سپاه پاسداران را پیش از احیای توافق از فهرست گروه های تروریستی مطالبه می کند در حالی که بایدن به دلیل اینکه ضعیف به نظر نرسد، از برآورده کردن این مطالبه خودداری می ورزد. با این وجود، عقب نشینی و در نتیجه فروپاشی توافق از نظر سیاسی برای هر دو طرف پرهزینه خواهد بود؛ واقعیتی که هر دو طرف به آن اعتقاد دارند.

ستون نویس تارنمای «ام.اس.ان.بی.سی» بایدن را فردی «منفعل» می داند که حتی متحدان اروپایی نیز از عملکرد وی به ستوه آمده اند. وی تاکید می کند که حتی صبر و شکیبایی برخی متحدان قدرتمند آمریکا در اروپا نسبت به سیاست های بایدن به پایان رسیده همانند «کارل بیلت» نخست وزیر سابق سوئد و «خاویر سولانا» مسئول سیاست خارجی قبلی اتحادیه اروپا که این هفته در گفت وگو با «واشنگتن پست»، بایدن را به «انفعال در برابر ایران» متهم کردند و دیپلماسی کُند کاخ سفید را برای بازگشت به توافق به باد انتقاد گرفتند.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بلومبرگ بایدن

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان