در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

رئیس هیات انگلیس در مذاکرات وین بر اهمیت جمع بندی سریع تر گفت وگوهایی که با محور رفع تحریم ها جریان دارد، تاکید کرد.

استفنی القاق روز چهارشنبه با انتشار پیامی در توئیتر  اعلام کرد که که با " فیلیپه اره را" مذاکره کننده ارشد فرانسه درباره ایران و برجام دیدار و گفت وگو کرده است. وی مدعی شد ، پیش نویس توافقی که مارس گذشته در وین حاصل شد «اکنون می تواند امضاء شود»

این دیپلمات ارشد انگلیسی ادعا کرد که این توافق، هنگامی که ایران به توسعه فناوری های هسته ای خود ادامه می دهد، «نمی تواند برای همیشه روی میز بماند.»

وی درباره نتیجه مذاکراتش با طرف فرانسوی هم نوشت که دو طرف درباره «مقابله با استفاده و اشاعه تسلیحات با فناوری پیشرفته توسط ایران، مقابله با فعالیت های بدخواهانه ایران در منطقه توسط سپاه و نیروهای نیابتی و حمایت از شرکای خلیج فارس» توافق کردند.

این مقام انگلیسی بدون اشاره به نقض مکرر برجام توسط کشورش و سایر طرف های اروپایی که این توافق را به یک پوسته خالی تبدیل کرده اند ادعا کرد که ایران با ساخت ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ و ۶۰ درصدی و بهره برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ بازگشت به برجام را «بی ارزش» می کند.

القاق دیروز هم در اقدامی تحریک آمیز از رایزنی با نمایندگان ارشد رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته ای ایران خبر داد.

وی با انتشار پیامی در توئیتر نوشت که به مدت دو روز مذاکرات فشرده ه ای را با دیپلمات های رژیم اسرائیل داشته است. وی افزود در این جلسات دو طرف یادداشت ها را درباره برنامه هسته ای و فعالیت های منطقه ای ایران مقایسه کردند.

به گفته وی در این جلسه جاشوا زارکا معاون مدیرکل وزارت خارجه، الون بار مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و ایال هولاتا مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی حضور داشتند.

رژیم صهیونیستی که اساسا بقای خود را در بستر تنش آفرینی در منطقه مشاهده می کند، در  مذاکرات وین نیز هیاتی دیپلماتیک مشابهی را برای تحریک کشورهای مذاکره کننده و اخلال در روند گفت وگوها به اتریش اعزام کرد.

اواخر بهمن ۱۴۰۰ هیاتی به سرپرستی جاشوا زارکا راهی وین شد  تا علاوه بر دیدار با هیات های مذاکره کننده با مدیرکل آژانس انرژی اتمی نیز ملاقات کند. 

یک منبع اگاه هنگامی که دور جدید مذاکرات وین از سرگرفته شد، در گفت وگو با ایرنا از هماهنگی سه کشور اروپایی عضو برجام با رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات وین خبر داد و گفت که سفرها و مذاکرات مستمری میان دو طرف برای اخلال در روند گفت وگوها و به نتیجه نرسیدن توافقات و تعهدات متقابل ۲۰۱۵ تشکیل شده است.

به گفته وی، مهمترین محور مشترک آنها، نگرانی از پررنگ شدن نقش ایران در قبال تحولات منطقه ای و بین المللی است که موجب تضعیف حضور رژیم صهیونیستی از یک طرف و کاهش منافع اقتصادی این سه کشور اروپایی از جهت تجارت و فروش سلاح است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم ها که از ششم دی ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت های سیاسی به پایتخت های خود بازگشته اند.

آمریکا مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم ها فراتر از توافق هسته ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

 دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و نیز تلاش برای بازگشت به برجام بوده، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت وگوها، خواهان جمع بندی سریع تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا در خصوص چند موضوع باقی مانده مهم و کلیدی است./باشگاه خبرنگاران


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان