در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

رییس جمهور گفت: همراهی مردم سرمایه بزرگ دولت است و باید این سرمایه ارج نهاده شود یعنی تلاش بر حل مشکلات مردم و کاهش آن به حداقل داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی در جلسه شورای اداری استان تهران با گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر، اظهار کرد:  من صمیمانه از مردم برای همکاری و همراهی شان با دولت تشکر می کنم.

وی یادآور شد: ما یک حمله سایبری در زمینه بنزین داشتیم که دو سه روز ما را درگیر کرد اما دیدیم که مردم همراهی کردند. اگر همراهی نمی کردند چه می شد؟ دشمن می خواست چه شود؟

وی افزود: همراهی مردم با دولت سرمایه بزرگ دولت است و باید این سرمایه ارج نهاده شود یعنی تلاش بر حل مشکلات مردم و کاهش آن به حداقل داشته باشیم.

برنامه تحولی دولت نشات گرفته از سخنان رهبری انقلاب است

رییس جمهور ادامه داد: در بودجه تلاش کردیم بر محور عدالت گام برداریم. توسعه عدالت نیازمند توجه به امر آمایش سرزمینی است و این اولین سالی است که بودجه بدون ۲۰ درصد صندوق توسعه ملی به مجلس تقدیم شده است.

وی با تاکید بر این که «صندوق توسعه ملی برای کارهای بزرگ در جهت رفع مشکلات اساسی کشور است»، گفت: ما برنامه تحولی ای برای دولت در نظر گرفتیم و ۳۷ موضوع یا مسئله را در آن مورد توجه داده و گفته ایم که نظر دولت در این زمینه ها چیست. این فکر نشات گرفته از سخنان رهبری انقلاب است. ما با هدایت ایشان و نظر ایشان دوستانی را برای این کار جمع کردیم.

اصلاحات اقتصادی همکاری همه را می طلبد.

وی ادامه داد: کاری که به عنوان اصلاحات اقتصادی آغاز شده است نیازمند گام های بلند است و دولت راه سختی را در پیش دارد. البته وقتی من این جمله را گفتم که باید تصمیمات سختی بگیریم چه برخی رسانه های داخلی برداشت درستی نکردند و چه رسانه های خارجی به نحو دیگری با آن مواجه شدند اما اصلاحات اقتصادی کاری است که همکاری همه را می طلبد.

رئیسی گفت: رشد اقتصادی دولت حتمی است و این کار با سرمایه گذاری داخلی و خارجی  محقق می شود که مدیران در سراسر کشور باید برای سرمایه گذاری و افزایش آن تلاش کنند.

وی ادامه داد: همچنین باید افزایش بهره وری را دنبال کنیم که پایه اساسی رشد اقتصادی است و باید همگان در این زمینه همکاری کنند؛ چراکه اگر جایی مردم احساس کنند  دولت به شکل جدی پای کار است همراهی می کنند. پس ما هم باید در کار جدی باشیم.

وی در عین حال گفت: اگر هم کسی در جایگاهی قرار دارد که نه اعتقادی به رشد اقتصادی دارد و نه به دنبال محرومیت زدایی است می تواند جابجا شود و برود و کار اداری انجام دهد اما دولت نمی تواند متوقف شود و باید کارها را پیش ببرد.

دانایی کنار توانایی نباشد، رشد لازم رخ نمی دهد

رییس جمهور با تاکید بر این که «ما به دنبال کنترل تورم و کنترل هزینه ها هستیم»، اظهار کرد: امر دانش بنیان نیز بسیار مهم است اما اگر این امر به صنعتی فناوری پایه تبدیل نشود، یعنی دانایی کنار توانایی تبدیل به رشد اقتصادی نشود، اهداف محقق نمی شود. اگر دانایی را کنار توانایی قرار ندهیم آن رشدی که لازم است رخ نمی دهد.

دولت می تواند فقر مطلق را ریشه کن کند نه زیر خط فقر را

وی تصریح کرد: آن چه زیبنده نظام اسلامی نیست فقر، فساد و تبعیض است. این کاری که دولت در حال انجام آن است می تواند فقر مطلق را ریشه کن کند. البته من پیش از این هم جمله ای در این زمینه گفتم که برخی فقر مطلق را با زیر خط فقر اشتباه گرفتند و منظور دیگری برداشت کردند. ما از ریشه کن کردن فقر مطلق می گوییم تا این امر انجام شود و بعد از آن نوبت به زیر خط فقر برسد.

وی با اشاره به این که «مبارزه با فقر، و تبعیض و فساد مورد تاکید دولت است»، گفت: اصلاح نظام بانکی و پولی کشور نیازمند اصلاح است که اگر این نظام اصلاح نشود کار پیش نمی رود.

باید با زمین خواری برخورد کنیم

رییسی با بیان این که «ما باید با زمین خواری برخورد کنیم اما اصلاح ساختاری بر  اصلاح رفتاری در این زمینه تقدم دارد»، یادآور شد: البته این تقدم، رتبی است یعنی در گفتار این تقدم وجود دارد وگرنه به این معنا نیست که اول اصلاح ساختاری شود و اصلاح رفتاری کنار گذشته شود بلکه همه این مواد باید باهم پیش رود.

برای کلیه اتباع خارجی شناسنامه تهیه شود

وی با اشاره به مصوبه تشکیل سازمانی برای رسیدگی به وضعیت اتباع خارجی اظهار کرد: گفته ایم تا قبل از انجام مقدمات تأسیس، این کار در وزارت کشور انجام شود و به تهیه شناسه برای کلیه اتباع خارجی اقدام کنند. یعنی هم هویت آنان، هم نقل و انتقال بین شهری آنان، هم ازدواج و طلاق شان و هم احول شخصیه و کسب و کار آنان مشخص باشد.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی افتخار میزبانی از افغانستانی ها را داشته است و این افراد مهمان ما هستند اما پذیرایی ما از آنان هیچ منافاتی با وجود کنترل لازم در این زمینه ندارد. وزارت کشور کار را با سرعت دنبال می کند و در استان ها هم این امر باید پیگیری شود.

دولت اصل بررسی تقسیمات کشوری استان تهران را قبول دارد

رییس جمهور افزود: یکی از مسائل دولت، موضوع مسکن است که در کنار اشتغال قرار دارد و اقدامات انجام شده در این زمینه نوید خوبی باخود دارد. البته در برخی استان ها آمار بیکاری بالاست که نگران کننده است اما دولت به دنبال حل این شرایط است.

وی تأکید کرد: راه اندازی واحدهای تولید تعطیل و نیمه تعطیل که طی آن ۴۰۰ واحد تولیدی به خط برگشته است، قابل تقدیر است.

وی افزود: همچنین در امر تقسیمات کشوری استان تهران معتقدیم باید کار کارشناسی انجام شود تا در شمال و جنوب این استان تصمیم گیری و بار استان را کم کند و هم شهرستان های حاشیه را به متن بیاوریم. پس در دولت
اصل بررسی تقسیمات کشوری استان تهران را قبول داریم اما باید این امر بررسی شود.

ادامه دارد....


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان