در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

خبر بد برای حقوق بازنشستگان

۱۴۰۱/۰۳/۰۸ ۰۹:۵۲ کد خبر: 168664
[ad_1]

چندی پیش خبر افزایش حقوق بازنشستگان منتشر شد. اما مدیرعامل تامین اجتماعی خبر افزایش حقوق بازنشستگان را تکذیب کرد. افزایش حقوق بازنشستگان کماکان نامشخص است. هیچ ایده ای در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان، از طرف دولت نداشتیم. به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خبر افزایش حقوق بازنشستگان شایعه بوده است. 

علی اکبر عیوضی گفت: مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، کاملاً قانونی است؛ دولت نه سهمی در پرداخت آن دارد و نه اجرای آن بار مالی برای دولت دارد؛ مدیرعامل و هیات مدیره سازمان و وزیر کار با آن موافقت کرده و خواستار اجرای آن شده اند.

 تقریباً یک ماه از ارسال مصوبه ی افزایش حقوق بازنشستگان به هیات دولت گذشته است؛ مصوبه ای که به امضای مدیرعامل و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی رسیده، هفته ها در راهروهای هیات دولت در انتظار تصویب نهایی و ابلاغ مانده است.

علی اکبر عیوضی (دبیر کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران) در این رابطه می گوید: در آخرین پیگیری هایی که داشتیم، قرار شد مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان همین روزها به تصویب هیات دولت برسد اما باز خبرهایی از مخالفت برخی مقامات در سازمان برنامه و بودجه به گوش می رسد.

منابع و مصارف سازمان ربطی به دولت ندارد

وی در ارتباط با مخالفت برخی مقامات دولت با افزایش حقوق بازنشستگان کارگری گفت: بودجه و اعتبار سازمان تامین اجتماعی ربطی به دولت ندارد؛ مدیریت منابع و مصارف در این سازمان غیردولتی، برعهده دولت نیست و دولت هیچ نقشی در پرداخت حقوق بازنشستگان این سازمان ندارد. در واقع دولت هیچ پولی بابت مستمری ها به سازمان تامین اجتماعی نمی پردازد و اتفاقاً بابت تعهدات انجام نشده به این سازمان و بیمه شدگان آن بدهکار است؛ بزرگ ترین بدهکار سازمان، امروز دولت است؛ حالا بدهکاری که به تعهداتش عمل نمی کند، مانع افزایش حقوق بازنشستگان شده و برای سازمان تعیین تکلیف می نماید، آیا این رویه درست است؟

عیوضی با بیان اینکه «این سنگ اندازی ها جدید است و تاکنون سابقه نداشته و اصولاً در حیطه ی کار دولت و سازمان برنامه و بودجه نیست» می گوید: سازمان برنامه و بودجه مسئول تخصیص اعتبار و نظارت بر خرج کرد آن در نهادهای دولت و زیرمجموعه های آن است؛ مدیریت منابع و مصارف سازمان برعهده مدیرعامل و هیات مدیره آن است؛ و این درحالیست که این مقامات مسئول پای مصوبه ی افزایش مستمری بازنشستگان امضا گذاشته اند و آن را یک ماه پیش برای تصویب به دولت فرستاده اند. به عنوان نماینده بازنشستگان می گویم؛ بیش از ۱۲ میلیون نفر از جمعیت کشور بی صبرانه در انتظار تصویب این مصوبه هستند.

بدعتی فراقانونی برای اولین بار!

دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران به نشست نمایندگان بازنشستگان در مجلس با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی اشاره می کند و می گوید: در این نشست، نمایندگان مجلس توجیه شدند و اذعان داشتند که حق با بازنشستگان است؛ باید هرچه زودتر افزایش حقوق سال جدید اعمال شود؛ میلیون ها نفر از جمعیت کم درآمد کشور نباید گرفتار یک بدعت فراقانونی شوند؛ از قضا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای خطاب به رئیس جمهور و دولت، خواستار اجرایی شدن افزایش حقوق بازنشستگان کارگری شده است؛ برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در همین زمینه به دولت نامه زده اند و خواستار پاسخگویی شده اند.

او تاکید می کند: مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، کاملاً قانونی است؛ دولت نه سهمی در پرداخت آن دارد و نه اجرای آن بار مالی برای دولت دارد؛ مدیرعامل و هیات مدیره سازمان و وزیر کار با آن موافقت کرده اند و خواستار اجرای آن شده اند؛ ما از دولت مصرانه می خواهیم همین هفته افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب و برای اجرا ابلاغ کند تا مستمری بگیران از نگرانی نجات یابند و بتوانند مستمری خردادماه را با افزایش قانونی دریافت کنند. برای این منظور، هفته هاست که در حال رایزنی هستیم؛ با تمام مقامات و مسئولان از جمله نمایندگان مجلس صحبت کرده ایم؛ بازنشستگان چیزی فراتر از قانون نمی خواهند؛ می گویند انتظار داریم مثل هر سال، افزایش مستمری ها توسط دولت امضا شود.

لزوم تصویب و اجرا قبل از پایان خرداد

این فعال صنفی بازنشستگان تصریح می کند: دولت از یکسو دست به جراحی اقتصادی و آزادسازی قیمت ها زده و مهار قیمت ها را به دست بازار سپرده و از سوی دیگر، بخشی از آن با افزایش حقوق بازنشستگان کم درآمد مخالفت می کند؛ امروز یک بازنشسته چطور با حقوق پارسال از پس مخارج سنگین امسال بربیاید؛ بازنشستگان کارگری اندوخته و سرمایه ای ندارند که با آن شکاف سنگین دستمزد و هزینه های زندگی را پر کنند؛ عادلانه نیست در این شرایط، بازنشستگان از حق قانونی خود محروم باشند؛ همین هفته مصوبه را برای اجرا ابلاغ کنند تا مستمری خردادماه با افزایش سال جدید پرداخت شود و علاوه بر این، مابه التفاوت دو ماه قبل هم واریز گردد.

او در پایان تاکید می کند: وقتی مصوبه را هیات مدیره و مدیرعامل سازمان امضا کرده اند یعنی تامین اعتبار مالی انجام شده و همه زیرساخت ها فراهم است؛ تامین اجتماعی زیرمجموعه ی دولت نیست؛ بنابراین اجازه بدهند همین استقلال نیم بند سازمان پابرجا بماند.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان