در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

به گزارش لنگرخبر، این روزها سرود «سلام فرمانده» در میان مردم ایران به خصوص کودکان و نوجوانان حال و هوای خاصی ایجاد کرده است و قطعاً در رسانه ملی یا فضای مجازی، حداقل یک مرتبه آن را شنیده اید. این سرود نیمه شعبان سال ۱۴۰۰ در شهرستان لنگرود گیلان تولید شد و به یکباره فضای کشور را گرفت. سیدمهدی بنی هاشمی لنگرودی شاعر  این اثر، متولد سال ۱۳۷۲ است. با او گپی زده ایم که می خوانید.نماهنگ «سلام فرمانده» اجرا شده در مسجد جمکران

سیدمهدی بنی هاشمی لنگرودی، شاعر «سلام فرمانده» در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص تولید شعر و مضمون پردازی این سرود اظهار داشت: ایده پروژه «سلام فرمانده» که با رمز «تمرین ظهور به بهانه سرود» شکل گرفت، یک هم اندیشی مشترک بین حجت الاسلام نعیمی، حاج ابوذر روحی و بنده بود که بعد از نماهنگ «رفیق شهیدم» و بازخوردهای مثبتی که این کار داشت، رقم خورد. «رفیق شهیدم» در سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی از سوی گروه سرود «ماح» (ملت امام حسین علیه السلام) تولید شد که بعد از آن تصمیم شد که یک کار هنری بزرگ تر را شروع کنیم که هم از نظر محتوا و هم ملودی، جذاب تر باشد تا بتواند موجی در جامعه ایجاد کند.«سلام فرمانده» ساخته شد تا جایگزین اشعار مستهجن غربی باشد

وی با اشاره به اینکه در حوزه کودک و نوجوان واقعاً با یک خلأ جدی در زمینه تولید کارهای شاد ارزشی برای قشر مذهبی روبه رو هستیم، گفت: دغدغه ما این بود که در راستای فرمان «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری در جنگ فرهنگی، سرودی بسازیم که اشعارش راحت و قابل تکرار باشد تا بتواند جایگزین اشعار سخیف و گاهی مستهجنی شود که به دهان بعضی بچه ها افتاده بود.

بنی هاشمی لنگرودی گفت: دنبال مضامین ناب برای این سرود بودیم تا بتواند به کودکان ما هویت و خودباوری دهد و هم در امتداد نماهنگ «رفیق شهیدم» باشد. در آن نماهنگ، سبک زندگی و چند الگو از شهدا را معرفی کرده بودیم. در زمینه مضامین و محتوای «سلام فرمانده» از نظرات حاج ابوذر روحی بسیار بهره بردم؛ زیرا او در حوزه شعر صاحب نظر است. در نهایت بعد از یک ماه که روی تک تک ابیات و کلمات شعر فکر و تمرکز کردیم، این کار تولید شد و الحمدلله هم بازخورد خوبی در جامعه داشت.

سیدمهدی بنی هاشمی، حجت الاسلام نعیمی و ابوذر روحی، مثلت سازنده سرود «سلام فرمانده»

می خواهند مانع پرورش نسل به واسطه «سلام فرمانده» شوند

این شاعر آئینی در پاسخ به برخی که این روزها برای انتقاد از «سلام فرمانده» می گویند، مضامین ایرانی ندارد و برای کودکان مناسب نیست، اظهار داشت: اینکه عده ای اثر «سلام فرمانده» را به داشتن مضامین غیرایرانی متهم می کنند، هدفشان لطمه زدن به این سرود است. می گویند ایرانی نیست، می گویم کجای این شعر غیرایرانی است؟ آیا علی ابن مهزیار اهوازی غیرایرانی است؟ یا آیت الله بهجت که نماد تقوا در سال های اخیر این کشور بود، غیرایرانی است؟ آیا حاج قاسم سلیمانی که کل عمر و زندگی اش را وقف دفاع از آب و خاک و ناموس ایران در میدان های مبارزه کرد، ایرانی نیست؟ یا میرزاکوچک خان جنگلی که اسطوره مقاومت یک ملت است و سرش را در این راه داد تا کشور را دست بیگانه ندهد، ایرانی نیست؟

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب درباره میزاکوچک خان فرمودند: «ما در دوران مبارزه خودمان، هروقت نام میرزاکوچک خان را به یاد می آوردیم و شرح حال او را می خواندیم، نیرو می گرفتیم. او از همت، اراده، شخصیت و هویت خود خرج کرد، برای اینکه به یک نسل هویت، شخصیت، نیرو و اراده ببخشد. این بسیار ارزش دارد.» تمام هجمه های وارد شده به این سرود، برای آن است تا مانع پرورش نسلی براساس این سرود شوند که ارزش های خود را می شناسند و در مقابل دنیاطلبی عده ای، سر خم نمی کند و پای ارزش هایش می ماند.

مهم ترین مدال زندگی ام، افتخار نوکری و شعرخوانی برای امام حسین(ع) است 

بنی هاشمی لنگرودی با اشاره به اینکه سرودن شعر آئینی و نوحه را از محرم سال ۱۳۹۲ با عنایت حضرت زهرا(س) و شهید ابراهیم هادی آغاز کرده است، گفت: بعد از چند سالی که شعرهای کلاسیک سرودم، وارد تصنیف سرایی آیینی و انقلابی هم شدم و چند سرود، نوحه و... تولید کردم. دیپلم افتخار شاعر اول جشنواره آوای دریا در سال ۱۳۹۹ را کسب کردم و در زمان خدمت سربازی و حضور در نیروی دریایی ارتش، چند سرود برای ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سرودم.

وی ادامه داد: افتخار شعرخوانی در هیأت های استان گیلان را هم دارم که مهم ترین مدال زندگی ام همین نوکری و شعرخوانی برای امام حسین(ع) است.

از سال ۹۵ با حاج ابوذر روحی در ارتباطم و او را استاد خود می دانم

بنی هاشمی لنگرودی که کتابی به نام «یک لقمه عشق پاییز» را هم تالیف کرده است، در خصوص نحوه ارتباط و آشنایی اش با حاج ابوذر روحی تصریح کرد: رابطه ما برادرانه و رفیق است و او را استاد خود می دانم. درگذشته طرفدار و پامنبری این مداح اهل بیت(ع) بودم. در سال ۱۳۹۵ دو شعر با عناوین «سینه زدن، سین هفت سین منه» و «آهو رو همه از چشاش می شناسن» برای اهل بیت(ع) سروده بودم که به او دادم تا در مجلس بخواند و الحمدلله خواند و مورد استقبال هم قرار گرفت. از آن سال این ارتباط پابرجاست.

سیدمهدی بنی هاشمی در کنار ابوذر روحی

این شاعر آئینی با اشاره به اینکه تاکنون سه شعر برای نماهنگ و سرود مذهبی سروده که توسط حاج ابوذر روحی و همکاری گروه «ماح» به تهیه کنندگی حجت الاسلام نعیمی تولید شده است، گفت: «دنیام با تو قشنگه» با موضوع حضرت زینب(س)، «رفیق شهیدم» با موضوع حاج قاسم سلیمانی و در نهایت «سلام فرمانده» با موضوع امام زمان(عج) عناوین این سرودهاست که مورد استقبال هم قرار گرفتند که «سلام فرمانده» متمایز از بقیه شد.

هدفمان این بود، عشق به امام زمان(عج) محصور به یک روز نباشد

وی در خصوص استقبال صورت گرفته از سرود «سلام فرمانده» تصریح کرد: استقبال بی نظیر بود که همه را لطف و عنایت امام زمان(عج) می دانم؛ وگرنه امکان نداشت یک سرود ساخته شده توسط یک گروه در یک شهرستان کوچک استان گیلان که بدون یک ریال بودجه دولتی رقم خورد، این گونه فراگیر شود. بیش از ۶۰ روز از نیمه شعبان که روز رونمایی این سرود بود، می گذرد اما هر روز در یک شهر و استان، این سرود همخوانی می شود و زمزمه مردم با هر سنی شده است.

بنی هاشمی لنگرودی با اشاره به اینکه هدف ما این بود که عشق و ارادت به امام زمان(عج) در یک روز خلاصه نشود و در طول سال و دائمی باشد، گفت: الحمدلله از همان روزهای اول پخش نماهنگ، بسیاری از صاحب نظران داخلی به تشویق و تمجید پرداختند و مدیران صداوسیما هم پای کار آمدند و حمایت آن ها باعث بیشتر دیده شدن این کار شد. برخی از کشورهای همسایه مثل سوریه، لبنان و عراق درخواست زیرنویس این کار را کردند و حتی یک نهاد فرهنگی شیعه در کشور فرانسه هم درخواست ترجمه به زبان فرانسوی را کرده است.

این شاعر آئینی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا برای ادامه این مسیر هم برنامه ای دارید خاطرنشان کرد: قطعاً و ان شاءالله که توفیق داشته باشیم، باز هم بتوانیم در این جبهه برای سربازان امام زمان(عج) خدمت کنیم.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» فردا پنجشنبه ۵ خردادماه با حضور کودکان و نوجوانان دهه نودی و دهه هشتادی در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود. این در حالی است که ظهر سه شنبه سوم خرداد، ثبت نام برای حضور در ورزشگاه آزادی کامل شد و دیگر این استادیوم، گنجایش نفرات جدید را ندارد.

انتهای پیام/


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان