در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

معاون اول رئیسی آخرین تصمیم دولت درباره پرداخت یارانه نقدی را تشریح کرد.

محمد مخبر:

* اگر ما این ارز ترجیحی را حذف هم نمی کردیم مردم می دانستند که به دلیل تحولات بین المللی اتفاق افتاده و مصوباتی که در مورد حقوق ورودی، ارزش افزوده و برخی عوارض داشتیم، هزینه هایی تحمیل می شد که اگر حذف ارز ۴۲۰۰ را نداشتیم هم یک موج گرانی به هر حال داشتیم منتها این هم اضافه شد که دارد مدیریت می شود.

* (در مورد آخرین وضعیت پرداخت یارانه ها و اینکه یارانه خردادماه چه زمانی قابل برداشت است) : یارانه ماه اول ریخته شد و مردم هم برداشت کردند در مورد یارانه ماه دوم هم به موقع اجازه برداشت داده خواهد شد. بالاخره جبرانی که دارد انجام می گیرد برای اضافه هزینه ای است که برای اینکه اصلاح صورت گرفته است.

* البته به برخی دهک ها هزینه های تحمیل می شود یکی از اهداف اصلی این کار این بود که یارانه ها هدفمند شود یعنی یک عده از این هدفمندی حداکثر استفاده را می کردند در ماه چند بار مرغ و گوشت و تخم مرغ استفاده می کردند و برخی خانواده ها در ماه یک شانه تخم مرغ هم نمی توانستند استفاده کنند باید عدالتی برقرار می شد این کار انجام شد و الزامات قانونی هم داشت این طور نبود که بگوییم الزاماتی ندارد آثاری هم روی همه کالا ها دارد که داریم روی آن کار می کنیم.

* امیداریم برنامه تصویب قیمت ها را داشته باشیم. همکاری مردم بسیار خوب بوده است. مردم با فرهنگ بالایی عمل کردند. کشور های اروپایی رفتند فروشگاه ها را غارت کردند. سهیمه بندی کردند، اما مردم ما همکاری داشتند و دولت تدبیر دیده بود، کمبود هیچ کالایی را نداشتیم. تغییر قیمت باعث شد کالا ها فقط و فقط کمی دیر برسد. امیدار به تثبیت قیمت ها هم هستیم.

* (در پایان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا خرید می رود یا خیر): همه خرید های منزل را خودم انجام می دهم. در جنوب شهر خرید می کنم. هر کسی لاکچری زندگی می کند، باید هزینه اش را بپردازد.

* (در پاسخ به سوالی درخصوص اجرای طرح کالابرگ الکترونیک): ما به لحاظ قانونی موظف بودیم از اول فروردین در واقع این اصلاح را صورت دهیم، یک تعارضی در مصوبه مجلس بود اول اینکه باید از اول فروردین حذف می شد، چراکه ارز ترجیحی دیگر وجود نداشت و از سوی دیگر گفته بودند کالابرگ. البته در همان قانون گفته بودند «یا راه های دیگر». چون هنوز کالابرگ آماده نشده است ناچاریم یارانه نقدی پرداخت کنیم و این را ادامه بدهیم.

* (پیرامون زمان اجرایی شدن کالابرگ الکترونیکی): اجرای این طرح در دست دستگاه های دیگر است و دارند کار می کنند، اجازه دهید که زمان ندهم، اما واقعا فشار ما این است که در حداقل زمان ممکن این موضوع اجرایی شود.

* معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص گرانی بنزین سه بار جمله «بنزین اصلا مطرح نیست» را تکرار کرد.

* (در پاسخ به اینکه برای اجرای طرح سهمیه بندی نان زمان بندی در نظر گرفته شده است؟): خیر، ما همینطور از استان های کم جمعیت شروع کردیم آرام آرام می بریم به سمت استان های پرجمعیت تا کاملا با آرامش اجرا شود. چون روی نان و دارو خیلی حساس هستیم که هیچ تغییری نکند و اگر هم روی دارو می بینید قیمت ها تغییراتی دارد اقلامی هستند که در لیست مشمول یارانه نیستند./ایلنا


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان